5 Yaşındaki Çocuğu Nasıl Uyutmalı?
5 Yaşındaki Çocuğu Nasıl Uyutmalı?

5 Yaşındaki Çocuğu Nasıl Uyutmalı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her çocuk hemen uykuya dalmayabiliyor. Bazı çocuklar tek başına uyumaktan korkabiliyorlar, bazıları anne babaları ile birlikte aynı yatakta yatmak isteyebiliyorlar. Anne ve ebeveyn arasındaki uyku esnasındaki ilişki çok önemlidir onu yatağında yatmamasının nedenini ebeveynleri anlamaları gerekmektedir ve ona yönelik çözümler bulmaları gerekir. Çocuk bir korku yüzünden yatmıyorsa o korkunun sebebi bulunup ortadan mutlaka yok edilip uyku sürecini yatağında tamamlaması sağlanmalıdır. Eğer çocuğunuz 5 yaşında ise, 5 yaşındaki çocuğu nasıl uyutmalı? sorusuna cevaplarımız uyku rutini oluşturmanızda faydalı olacaktır.

5 Yaşındaki Çocuğu Nasıl Uyutmalı?

5 Yaşındaki Çocuğu Nasıl Uyutmalı?
5 Yaşındaki Çocuğu Nasıl Uyutmalı?

Geçmişten günümüze kadar hala devam etmekte olan ayakta sallama geleneğini sürdürmek 5 yaş çocuğu için yanlıştır. Çocuk kendine ait olan yatakta uykuya dalmalı ve o yatakta uyanmalıdır. Uyku sürecine geçişte zorlanıyorsa uyku arkadaşı edinebilir ve çocuğunuzun uyku sürecinde ona eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

Rüyalar ve kabuslar yüzünden çocuk uyku sürecini sizinle birlikte yatmak isteyebilir ama kendi yatağında uyku sürecine devam etmesini sağlayamazsanız sürekli sizle birlikte yatmak isteyecektir. Kötü ve korkunç rüyaların sebepleri araştırılmalı eğer ebeveynler olarak nedeni bulunamıyorsa çocuk psikolojisi ile ilgilenen doktora götürülerek nedenini profesyonel şekilde incelenip çocuğa ilgili destekleri doktorlar verebilmektedir.

Uyku sürecine geçmeden önce kısa uyku öncesi masal veya hikayeleri okuyarak çocukların uyku süreçlerine geçmelerini keyifli hale getirebilirsiniz. Bu sayede hem hayal kurarak hayal güçleri gelişecektir hem de uykuya geçiş süreçlerini hızlandıracaktır. Önemli olan çocukları bu uyku sürecinde destekleyecek olan ebeveynler sabırlı, tutarlı, kararlı ve sinirlenmeden çocuğu uyku sürecine hazırlamalıdırlar.

Çocuklara Uyku Aşamalarına Alıştırma Süreçleri

5 Yaşındaki Çocuğu Nasıl Uyutmalı?
5 Yaşındaki Çocuğu Nasıl Uyutmalı?

Çocuklara uyku süreçlerine geçerken onların yanında bir gece anne çocuk bir gece baba ve çocuk olarak ebeveynleri olarak yanında olduğunu hissettirerek uykuya dalma süreçlerini gün geçtikçe azaltarak en son olarak kendileri uykuya dalmak için kendileri odalarına gidip yattıklarını göreceksiniz. Bir uyku arkadaşı vererek çocuğun yanında onlara uykuda elini ve yüzünü çizmeyecek bir uyku arkadaşı verebilirsiniz. Çocuğun uyku sürecine geçişinde ebeveynleri olarak tutarlı olmalısınız. Her gece aynı saatte uyumalarını sağlayarak uyku sürecinde düzenlilik sağlamalısınız. Çocuk uyku sürecine geçtikten sonra gece yarısı uyanıyor ve yanınızda yatmak için diretiyorsa tutarlı ve sakin bir şekilde davranıp tutarlı cümlelerle onu yatağına yatırmaya ikna ederek uykuya dalana kadar yanında durmalısınız.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

5 Yaşındaki Çocuğu Nasıl Uyutmalı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir