Yaz Aylarında Bebek Bakımı
Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaz aylarında bebek bakımı yazımızda vereceğimiz püf noktalara dikkat ederek bebeğinizin yaz mevsimini daha rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz. Tüm anneler kış boyunca bebeklerinin bağışıklık sistemlerinin gelişmesine ve hastalıklardan korunmaları için büyük çaba sarf eder. Fakat yazın gelmesiyle sinek ısırması ve isilik vb. genelde yaz aylarında görülen şikayetler bariz şekilde artış gösterdi. Bu durumlara nasıl önlem alabileceğimizi bilmek, bebeğin daha rahat bir yaz mevsimi geçirmesine destek olacaktır.

Yaz Aylarında Bebek Bakımı İçin Püf Noktalar

İsilik Olmaması İçin Tedbir Alın

Yaz mevsiminde bebeklerde çok sık görülen cilt hastalıklarının en başlarından biride isiliktir. Bebeklerin ter kanallarının yeterli gelişimi göstermemiş olması bu cilt rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olur. Yeteri kadar gelişmeyen ter kanalları çabuk tıkandığı için sürekli bebeklerde isilik görülmesine neden olur. Bu duruma önlem almanın yolu ise bebeğin terlemesine sebep olacak kıyafetler giydirmekten uzak durmak, pamuklu kumaşlar tercih etmek, bebeği serin ortamlarda barındırmak ve sık sık banyo yaptırarak gözeneklerinin açık kalmasını sağlamaktır.

İsilik genelde kendi kendine geçen bir cilt rahatsızlığıdır. Fakat bazı istisnai durumlarda bakterilerin enfeksiyona yol açmasıyla bölgede iltihaplı pütürcükler ortaya çıkarabilir. Bu durumda mutlaka çocuğunuzu götürmeniz gerekir. Uygulanacak tedavilerle enfeksiyon ortadan kalkacaktır.

Pişik Oluşmasına Karşı Tedbir Alın

Yaz Aylarında Bebek Bakımı
Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Yaz mevsiminde bebeklerde en çok görülen şikayetlerden bir diğeri de pişiktir. Bu nedenden dolayı bez bağlanan bölgenin tahriş olmasını engellemek için fazladan tedbir almak gerekir. Örnek vermek gerekirse bebeğin bezini daha sık değiştirmek alınması gereken tedbirlerden birisidir. Tahriş oluşmasına neden olabilecek ıslak mendil ve türevlerinden uzak durulmalıdır. Yaz mevsiminde bez bağlı bölgesini daha sık havalandırmak, çok katlı giydirmemek, serin ve ferah bir ortamda barınmasını sağlamak bu duruma büyük oranda engel olacaktır. Ortaya çıktığı takdirde doktorunuzun tavsiye ettiği içeriğinde çinko oksit barındıran kremler büyük ihtimalle ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Yaz Aylarında Bebek Bakımı: Sinek Isırıklarını Önleyin

Yaz mevsiminde sinek ısırığı şikayetleri çok sık görülür. Sinek ısırması genelde ciddi rahatsızlıklara yol açmaz. Fakat sinek ısırıkları kaşıntı yapacağı için bebeklerin huzursuz olmasına yol açar. Buna tedbir almak için bebeğinizin yatağına cibinlik eklemeniz ve pencerelerinize sivrisineklerin girişini engelleyen tüller takmanız ve piknik alanlarında bebeğinizin cildini örtmek için ince kumaş kıyafetler kullanmanız gerekir. Hekiminizin önerdiği marka sinek kovucu losyonları da kullanabilirsiniz.

Zararlı Güneş Etkilerine Karşı Önlem Alın

Güneşin D vitamini deposu olmasıyla bebeklerin kemik gelişimine büyük fayda sağlar. Fakat bilinçsizce güneşlenmek zararlı etkiler görmenize sebep olabilir. Çünkü ultraviyole ışınları kısa vadede yanık ve güneş lekelerinin oluşmasına, uzun vadede cilt kanseri vb. çok ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Güneşin bu zararlı etkilerinden korunması aslında çok kolaydır. Bunun için öğlen vakitlerinde güneş banyosu yapmamaya ve uzun süre boyunca güneş altında kalmamaya özen göstermek yeterli olacaktır.

Sıvı Tüketimini Arttırın

Yaz Aylarında Bebek Bakımı
Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Yaz aylarında bebek bakımı püf noktalarından sonuncusu sıvı tüketimi ile ilgili. Yaz mevsiminde sıcaklığın artması nedeniyle vücut terleyerek ısı düzeyini dengelemeye çalışır. Fakat bu durumda oluşan sıvı kaybının tekrardan telafi edilmesi gerekir. Bebeğiniz sadece anne sütüyle besleniyor ve günde 5-6 defa idrar yapıyorsa buna gerek yoktur. Çünkü anne sütü zaten büyük oranda sudan oluşmaktadır. Fakat ek gıda almaya başlayan bebeklerde ise mutlaka sıvı tüketimine önem gösterilmesi gerekir. Her öğün sonrası ve oyun gibi terlemesine yol açan aktivitelerden sonra su içirilmesi gerekir.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Yaz Aylarında Bebek Bakımı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.