Yeni Doğan Bebek Nasıl Örtülür?
Yeni Doğan Bebek Nasıl Örtülür?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Örtülür?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni doğan bebek bakımı acemi anne babalar için zor ve endişe verici bir süreç olsa da çocuklarının kışın dünyaya gelmesi de aileleri düşündüren bir durumdur. Özellikle büyüklerin yönlendirmesi ve baskısı ile bebek üşütmesin diye anne babalar bu konuya daha çok konsantre oluyor. Fakat, bu şekilde gerçekten dikkat etmek gereken şeyleri görmezden gelmek mümkün olabilir. Bu yüzden yeni doğan bebek nasıl örtülür? konusunda bir yazı kaleme aldık. 

Yeni Doğan Bebekler Nasıl Örtülmelidir? 

Yeni Doğan Bebek Nasıl Örtülür?
Yeni Doğan Bebek Nasıl Örtülür?

Yeni doğan bebekler, cilt altı yağ dokusunun kalınlığı yeterli olmadığı için vücut ısısını uzun süre muhafaza edememektedirler. Bu yüzden özellikle ilk haftalarda banyo süresini kısa tutmak ve beklemeden bebeği giydirmek faydalı olacaktır. Hava soğuksa ortam sıcaklığını 1-2 derece arttırmak bebeğin üşümemesi sağlanabilir. Ortam sıcaklığı yeterliyse bebek zaten üşümeyecektir. Bu yüzden yıkanan bebeği kat kat giydirmeye ve sıkı sıkı örtmeye gerek yoktur. 

Bebekler uyurken üzerleri, çok fazla kalın olmayan nefes alanbilen pamuklu bir battaniye örtülmelidir. Eğer bebek uyurken üzerindeki battaniyeyi açıyorsa, üzerine battaniye örtmek yerine, yünlü veya polar olmayan, normal kıyafetlerinden biraz daha kalın pamuklu bir uyku tulumu giydirerek uykuya yatırabilirsiniz. Böylece bebek uyurken bunalmaz ve vücudu rahat eder. Böylelikle rahat bir uyku çekebilir. 

Anne ve babalar bebeklerin vücutlarının el, ayak, burun, kulak gibi uç kısımlarını ellediğinde biraz soğuk gibi hissedilebilir ve bu durumu genelde bebek çok üşümüş şeklinde yorumlayarak bebeğe daha fazla ya da kalın kıyafet giydirmeye ve daha sıcak olması için üzeri örtmeye çalışırlar. Fakat bu durum bebeğin üşüdüğünü göstermez. Bunun sebebi bebeklerin vücutlarının uç kısımlarında kan dolaşımının fizyolojik olarak daha zayıf gerçekleşmesidir, yani tamamen normal bir durumdur.  

Bebeğe, istenirse çorap, eldiven veya patik giydirilebilir ama mevcut kıyafetlerinin üzerine kıyafet giydirilmemeli ya da bulunan ortamın sıcaklık derecesi arttırılmamalıdır. Bebeğinizin vücut sıcaklığı ile ilgili daha doğru bir bilgi edinmek adına; normal vücut sıcaklığını karın, göğüs veya sırtından kontrol edin. Bebeklerin vücut sıcaklığı koltuk altından ölçüm yapıldığında 36.5-37.5 derece aralığında olmalıdır. Dolayısıyla bebeğinizi ölçtüğünüzde derece 36’dan daha düşükse bebeğiniz üşütmüş olabilir. Bu gibi durumlarda, ortam sıcaklığı bir iki derece artırılabilir ve üzerine bir kat daha pamuklu bir kıyafet giydirilebilirsiniz. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Yeni Doğan Bebek Nasıl Örtülür?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir