Emzirmeyi Bırakma Yöntemleri Nelerdir?
Emzirmeyi Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Emzirmeyi Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anneler emzirmeyi bırakma döneminde duygusal bir dönem yaşarlar, çocuklarının zarar görmesinden, bu konuda başarılı olup olamayacaklarından, bebeklerin memeden vazgeçmeyeceği gibi konulardan dolayı korkuya kapılırlar. Halbuki bu süreç çeşitli yöntemler ile kolaylıkla atlatılabilir. Peki, emzirmeyi bırakma yöntemleri nelerdir?

Emzirmeyi Bırakma Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Emzirmeyi Bırakma Yöntemleri Nelerdir?
Emzirmeyi Bırakma Yöntemleri Nelerdir?
  • Emzirmeyi bırakmak için en doğru zamanı seçmeliyiz. Bu zamanı anlamak için doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.
  • Kendinizi bu döneme duygusal olarak hazırlamanız gerekir. Çünkü anneler bu dönemde farklı duygular yaşarlar. Emzirirken bebeğin anneye bağlı olması anneyi mutlu eder ve bebeğini güzel besleyerek büyüttüğünü hisseder. Bu yüzden emzirmeyi bırakırken bir tür duygusal çöküntü ve suçluluk duygusu yaşar. Bu duygu son derece yanlış bir duygudur.
  • Emzirmeyi bırakma döneminde anne olarak kendinizi duygusal açıdan rahatlatmaya çalışmalısınız. Çocuğunuzun bir birey olarak beslenmesi, bağımsız olarak hareket etmesi, gelişiminin daha sağlıklı ilerlediğini gördükçe daha mutlu olmalısınız.
  • Çocuğunuzun rahat olmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzun stresli olduğu dönemlerde (Diş çıkarma, ev değişikliği, bakıcı değişikliği gibi) emzirmeyi bırakmayı denememelisiniz.
  • Bu dönem her çocuk için zor bir dönemdir. İlk doğduğu anda başladığı, size yakın olduğu, kokunuzu ve teninizi hissettiği bu dönemi bırakmak onu üzecektir. Alıştığı şeyden vazgeçmek onun sinirlenmesine, huysuzlaşmasına neden olacaktır. Bu gayet normaldir. Buna karşı sabırlı davranmalısınız.
  • Emzirmeyi birden kesme eğilimi, çocuğunuzu duygusal açıdan zorlar. Annenin onu reddetmesiyle onu sevmediği ve değer vermediği duygusuna kapılabilir. Bu yüzden aşamalı ve alıştırarak bırakmada fayda var.
  • Her ne kadar alıştırma döneminde çocuk stres yaşasa da birdenbire emzirmeden kesilmesi kadar çok etkilenmeyecektir. Önce gündüzleri emzirmeyi bırakarak devamında gece bırakma dönemine girilmelidir. Gündüzleri az emmeye ya da hiç emmemeye başladığında gece bıraktırmaya geçebilirsiniz.
  • Bu dönemde son derece kararlı olmalısınız. Kararlı davranacağım diye çocuğu zorlama ve duygusal olarak baskı altına alma gibi durumlarda kaçınılmalısınız.
  • Bu dönemde anlayış ve sabır içinde olmalısınız. Diğer aile üyeleri de bilgilenip size destek olmalıdır. Bu dönemde onu ne kadar sevdiğinizi daha çok gösterin. Stresten uzak tutmak için onu oyuna ve eğlenceye teşvik edin. Bu dönemde isteklerini daha fazla yerine getirmeye çalışın. Tensel temas içinde bulunarak yakın olun.(Özellikle uyku dönemlerinde) Sinirlendiğinde bu şekilde sakinleşecektir.
  • Sütü, eğlenceli, ilgisini çekecek bardaklarda içmek onun motivasyonunu artıracaktır.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Emzirmeyi Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir