Bebekler Ne Zaman Döner?
Bebekler Ne Zaman Döner?

Bebekler Ne Zaman Döner?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeğiniz hareket etmeye başladığı zaman, sizin de aklınızdan “bebekler ne zaman döner?” sorusu geçer. Bizde sizler için bu sorunun cevabını araştırdık. Bebeğiniz kafasını tutmaya başladığı zamanlar ve bir yerden destek alarak kendi başına oturabildikten sonra dönmeyi ve yuvarlanmayı öğrenecektir. Sırt üstü yattığı zaman karın üstü dönmeyi ve tam tersini yapmayı öğrenecektir. Ancak bebeğinizin ne zaman dönmeye başlayacağını bilemediğiniz için doğumdan sonra onu yalnız bırakmamalısınız. 

Bebekler kaç Aylıkken Dönmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Döner?
Bebekler Ne Zaman Döner?

Bebeğiniz 3-4. Ayı itibarıyla dönmeye başlar. Bazı bebeklerde dönme eylemi daha erken dönemlerde de görülebilir. Bebeğiniz henüz dönmüyorsa endişelenmenize gerek yoktur. Kısa süre içinde dönmeye başlayacaktır.

Bebeklerin Dönmesi Nasıl Sağlanır?

Bebeğinizin dönebilmesi için, kafasının kontrolünü iyi sağlaması gerekiyor. Ayrıca kol ve boyun kaslarının da yeterince kuvvetli olması gerekir. Bebeğinizi 4 aylık olduğunda, oyun halısının üzerine karın üstü yerleştirdiğiniz zaman kendisini döndürmek için girişimlerde bulunacaktır. Fakat dönmeyi başaramazsa üzülmeyin, bu çabaları onun boyun ve kol kaslarını güçlendirecektir. Bebekler çoğunlukla ilk önce karın üstü yatarken dönmeye başlarlar. Kısa bir zaman sonra sırt üstü yatarken de dönmeye başlayacaklardır. Ancak bazı bebeklerde bu durum tam tersi olabilir.

Bebeklerin Dönmesine Nasıl Yardımcı Olunur?

Bebekler ne zaman döner? sorusunu sizler için uzun uzun anlattık. Ancak yine de bebeğiniz henüz dönemiyorsa siz bebeğinize yardımcı olabilirsiniz. Bebeğiniz dönmesine yardım etmek için;

  • Bebeğiniz dönmeye çalışırken ya da yuvarlanırken onu alkışlayarak cesaretlendirebilir ve teşvik edebilirsiniz.
  • Bebeğinize biraz yer açın ve uyanıkken karın üstü yatırarak pratik yapmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Bebeğinize oyunlar oynatmak her zaman işe yaracaktır. Bebeğinizin kendi kendine yuvarlandığını fark ettiğini zaman, onun döndüğü tarafa bir oyuncak koyarak onun dönmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Dikkat etmeniz gereken tek şey bebeğinizin güvenliği olmalıdır. Bebeğiniz yüksek bir alandayken onu tek başına ve başıboş bırakmamalısınız. Düşmemesi için gerekli olan bütün önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Bebeğiniz Dönmeye Başladığında Onu Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Bebekler Ne Zaman Döner?
Bebekler Ne Zaman Döner?

Yüksek bez değiştirme masasında ya da herhangi yüksek bir yerde bebeğinizi asla tek başına bırakmamalısınız. Bebeğiniz artık dönemeye başladığı için düşme ihtimali vardır. Bebeğiniz uyuduğu zaman beşiğine sırt üstü yatırmalısınız. Bebeğiniz uykusunda dönebilir, bundan dolayı beşiğin içine battaniye, oyuncak ve yastık koymalısınız. Evinizin bebeğiniz için güvenli olduğundan emin olun. Çevrede küçük parçalar halinde bir şeyler bırakmamalısınız ve prizlere ulaşmaması için önlem almanız çok önemlidir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebekler Ne Zaman Döner?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir