Bebeklerde Göz Torbası Neden Olur? 
Bebeklerde Göz Torbası Neden Olur? 

Bebeklerde Göz Torbası Neden Olur? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeğinde göz altı şişkinliği olan anne babalar bebeklerde göz torbası neden olur? sorunun cevabını merak etmektedirler. Bebek göz torbalarının oluşumunda birçok çevresel faktör dikkate alınabilir. Başlangıçta bebeğin yaşadığı ortamdaki bakteri, mikrop, toz ve ışık miktarı göz torbasını tetikleyebilir.  

Çevresel etkilere ek olarak, fiziksel etkiler de vardır. Bebek sürekli gözlerini ovuşturursa, parmaklarını gözlerine sokarsa veya gözleri bir yere vurursa, bebekte subamfizem, kızarıklık ve şişlik gelişebilir.  Bebek göz altı torbalarının büyümesi de bu çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Toz, bakteri ve alerjiler nedeniyle bebeklerde şişkinlik olabilir. Bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinlerden çok daha zayıftır. Bebek, anne karnındayken annenin bağışıklık sistemini kullanır ve bağışıklık sistemi olmadan doğar. Bebek çevresel koşullara uyum sağlayana kadar ebeveynler bebeği korumalıdır. 

Bebeklerde Göz Altı Şişmesinin Nedeni 

Bebeklerde göz torbalarının şişmesinin en bilinen nedenleri bakteri ve enfeksiyonlardır. Ancak yeni doğan bebeğin gözlerinin altındaki şişlik anneyi korkutmamalıdır. Bebek geldiği dünyaya uyum sağlamaya çalışıyor. Bebeğin anne karnındaki ortamı karanlık bir ortamdır. Bu nedenle bebek öncelikle ışığa uyum sağlamaya çalışmalıdır. Yeni doğmuş bir bebekte fundus şiştiğinde, önce bebek gözlemlenmelidir.  

Bebeğin uyuduğu odadaki ışık bebeğin gözlerine ulaşmamalıdır. Işık çok parlak olmamalıdır. Bebek biraz daha büyüdüğünde etrafındakileri tanımaya başlar ve mutlaka ağzını veya yüzünü ovuşturur. Bebek, dokunulabilecek nesnelerle oynarken veya dokunurken gözlemlenmelidir. Bebeklerin göz altı şişmesinin sebeplerinden biri de oynadıkları ve içinde çok fazla toz bulunan pelüş oyuncaklar olabilir. Bu tozlar, bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş bebeklere zarar verebilir. 

Alerjik reaksiyonlar, bebeğin gözlerinin fundusunun şişmesine neden olabilir. Bebeğin yaşadığı çevredeki bazı şeylere alerjisi olabilir. Bazen evcil hayvanın gözlerinin şişmesine neden olabilir. Bir bebeğin göz altı torbalarını incelerken önce bebeği ve yaşadığı ortamı gözlemleyin, ardından göz altı torbalarının nedeni bulunamıyorsa veya bulunmasına rağmen şişlik geçmiyorsa mutlaka bir doktordan yardım almalısınız. 

Bebeklerde Göz Altı Şişliği Nasıl Geçer? 

Bebeklerde Göz Torbası Neden Olur? 
Bebeklerde Göz Torbası Neden Olur?

Bebeğin göz altı torbalarını rahatlatmak için öncelikle göz altı torbalarının şişmesinin nedenlerini anlamamız gerekir. Bebeğinizin evinizdeki herhangi bir şeye alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, cismi bebeğinizin giremeyeceği bir ortama koymalı ve bebeğin fundusunun şişmesini gözlemlemelisiniz. Şişlik azalırsa, nesne evden çıkarılmalıdır. Evcil hayvan alerjisi varsa, kesinlikle bebek ve hayvanın birlikte yaşamasına izin verilmemelidir. Bunun için bahçeli bir eve taşınmayı düşünebilirsiniz. Süt alerjisi nedeniyle bebeklerin göz altlarında şişlik olabilir. Bebeğin süt içmesine, birkaç gün ara verilmeli ve bebeğin durumuna bakılmalıdır. Eğer bebeğiniz henüz annesini emiyorsa anne inek sütüne ara vermelidir. Çünkü anne sütüyle beslenen bir bebek annenin yediklerinden ve içtiklerinden direkt olarak etkilenmektedir. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeklerde Göz Torbası Neden Olur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir