Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?
Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağız kokusu, 7’den 70’e her insanda en çok görülen sağlık problemlerinden biridir. Kadınlara göre erkeklerde daha az görülen bu durum çocuklarda da sık sık görülüyor. Peki, çocuklarda ağız kokusu neden olur? Çocukları ağız kokusundan korumak için ne yapmak lazım? Çocuklarda görülen geçmeyen ağız kokusu problemi hastalık belirtisi midir? Merak edilen soruların cevapları yazımızın devamında.

Halitozis olarak da bilinen ağız kokusu çocuklarda da görülüyor. Görülme oranı yaş gruplarına göre değişiklik gösterse de okul çağındaki çocuklarda görülme oranı %15 olarak kabul ediliyor. Patolojik ve fizyolojik olarak iki türü olan ağız kokusunun kaynağının tespit edilmesi ve hemen tedavi edilmesi oldukça mühim bir konudur. Peki, çocuklarda ağız kokusu neden olur?

Çocuklarda Ağız Kokusunun Nedenleri

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?
Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?
  • İlaç kullanımına dayalı ağız kokusu: Sitotoksik ajanlar, amfetaminler, kloral hidrat, nitrat ve nitritler sayılabilir.
  • Solunum yolu problemlerine bağlı ağız kokusu: Boğaz iltihapları, sinüzit, bademcik taşları, boğaz enfeksiyonları, geniz akıntısı, burun iltihabı ve akciğer enfeksiyonları gibi.
  • Bakteriler
  • Fizyolojik ağız kokusu: Ağız salgısının az olması, sabah uyanınca oluşan ağız kokusu, vitamin ve mineral eksiklikleri (A vitamini, B12 vitamini, çinko, demir vb.) dehidratasyon ve açlık.
  • Yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan ağız kokusu: Süt ürünleri, kahve, lahana, turp, soğan ve sarımsak benzeri gıdalar.
  • Ağız içi problemlerine bağlı ağız kokusu: Dişeti iltihabı, ağız kuruluğu, ağız içi enfeksiyonları, aftlar, ülser, diş hastalıkları, yumuşak damak hastalığı ve diş çürükleri sayılabilir. Dilin üzerindeki tükürük, epitel hücreleri, bakteri ve gıda artıkları da ağızda birikerek kokuya sebebiyet verebilir.
  • Sistemik hastalıklara dayanan ağız kokusu: Zehirlenmeler, kan hastalıkları, diyabet, metabolik rahatsızlıklar, böbrek yetmezliği, maligniteler ve diyabetik koma ağız kokusuna neden olabilir.
  • Mide ve bağırsak sistemine bağlı ağız kokusu: Reflü hastalığı, yemek borusunda olan darlıklar, yemek borusunda olan divertüküller, bağırsak emilim sorunları, mide çıkış darlıkları, karaciğer yetersizliği, duedonal darlıklar, parazit hastalıkları ve helicobakteri pilori enfeksiyonları ağız kokusuna neden olabilir.
  • Diş telleri ve takma dişler: ağızdaki diş telleri ya da takma dişler çocuklarda uzun süreli kötü ağız kokusuna neden olabiliyor.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir