Bebeklerde Dil Bağı Nedir? 
Bebeklerde Dil Bağı Nedir? 

Bebeklerde Dil Bağı Nedir? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı bebeklerde görülen ve zaman zaman bebeğin gelişimini, beslenmesini olumsuz etkileyen sorunlardan biri olan dil bağı ile ilgili merak edilen; bebeklerde dil bağı nedir? belirtileri nelerdir? tedavisi var mıdır? gibi soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Ankiloglossi olarak tanımlanan dil bağı, bazı bebeklerde doğuştan itibaren var olan bir dil yapısı sorunudur. Dil, işlevlerini yerine getirebilmesi için ağız boşluğunda serbestçe hareket edebilmesi gereken bir organdır ancak dil frenulumu (dil bağı) olan hastaların dil hareketi sınırlıdır.  

Dil bağı probleminin temel nedeni lingual frenulumdur. Bu esnek yapı, dil ile ağız tabanı arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Bu tür yapı bazı bebeklerde çok gergin bazı bebeklerde ise çok kısadır. Bazı bebeklerde dil bağı ilerleyen yaşlarda herhangi bir sorun yaşamasına neden olmazken bazı bebeklerde önce emme sorunlarına neden olabilir, daha sonra konuşma ve beslenme gibi temel işlevlerin gerçekleşmesinde sorunlara neden olabilir. 

Dil Bağı Nedir? 

Dil frenulumu (dil bağı), olması gerektiğinden daha farklı olması durumudur. Bu anormallik normal dil hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilir. Dil frenulum görülme oranı için net bir sonuç yoktur. Bu durumun tespit edilme frekansı %0,1 ila %10 arasında değişir. Bu veriler arasındaki önemli farklılıkların ana nedeni, bu duruma ilişkin tanı kriterlerinin tam olarak oluşturulmamış olmasından kaynaklanabilir.

Dil frenulumu erkek bebeklerde daha sık görülen bir sorundur. Vakaların çoğu genetiksel geçişli değildir. Ancak bazı yarık damak sendromlarında genetik faktörlere bağlı olarak dil frenulumunun anormal gelişimi olabilir. 

Dil frenulumu, bazı bebeklerde doğumda var olan nispeten basit bir sağlık sorunudur. Bazı durumlarda dil frenulumu herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz, bazı durumlarda ise beslenme sorunlarına neden olabilir. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde ise konuşma güçlüğüne ve diğer sonuçlara yol açabilen bu sorunu ortadan kaldırmak için cerrahi müdahaleye başvurulur. Dil frenulumunun cerrahi olarak gevşetilmesi basit ve güvenli bir işlemdir. Ameliyattan sonra emzirme ile ilgili sorunlar ortadan kaldırılabilir. 

Emzirme probleminiz varsa veya bebeğinizin rahatsızlığının dil frenulumu ile ilgili olabileceğini düşünüyorsanız, bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve bir uzmandan destek almanız önerilir. Bu nedenle bu şikayetlerin kök nedeni netleştirilebilir ve en uygun tedavi belirlenebilir. 

Dil Bağı Belirtileri 

Bebeklerde Dil Bağı Nedir? 
Bebeklerde Dil Bağı Nedir?

Emme sorunları, dil frenulumu semptomlarının temel nedenidir. Genellikle bebeğin dili diş etlerini kaplar ve emme işlemi sırasında meme ucunu korur. Dil bağı nedeniyle bebek ağzını meme ucuna tam olarak sabitleyemeyebilir ve bu nedenle etkili bir şekilde ememez. Bu durum zamanla süt alımının azalması, bebeklerin hava yutması ve yetersiz beslenmeye bağlı büyüme geriliği gibi sorunlara neden olabilir.  

Dil bağı olan bir bebeğin emzirme döneminde oluşabilecek belirtiler şu şekilde özetlenebilir: 

 • Bebeğin dudakları meme ucunu tam olarak kapatamaz 
 • Emmek yerine çiğnemeyi dener 
 • İdeal kiloya ulaşma sorunu yaşar 
 • Emzirme normalden daha uzun sürer  
 • Beslemeden önce huzursuzluk 
 • Sürekli aç olma durumu 

Emzirmeyle ilgili belirtilere ek olarak bebeğin dil işleviyle ilgili çeşitli belirtiler de saptanabilir:  

 • Dilin ağız kenarları arasında serbestçe hareket edememesi 
 • Dilin üst çeneye ulaşamaması 
 • Dilin ucunda V şeklindeki ayrılma (dil dışarı çekildiğinde algılanır) 

Çocukluk çağında dil bağı olması durumunda, dondurma gibi ürünleri yemeyle ilgili sorunlar veya flüt ve klarnet gibi nefesli çalgıları çalmada yaşanan zorluklarda dil bağı ile ilgili belirtilerinden biri olabilir. Bu durum özgüven sorunları gibi çeşitli psikolojik sorunlara yol açabileceğinden konu hakkında dikkatli olmakta ve çocuğu gözlemekte fayda olacaktır. 

Dil Bağı Nasıl Geçer? 

Bebeklerde Dil Bağı Nedir? 
Bebeklerde Dil Bağı Nedir?

Dil frenulumunun tedavisi konusunda doktorun kafasındaki en büyük soru işareti müdahaleye gerek olup olmadığıdır. Bu konudaki araştırmalar semptomatik hastaların tedavisinde destekleyici sonuçlar elde etmiştir. Doğumdan sonraki ilk birkaç ayda herhangi bir soruna yol açmayacak olan dil bağı sorununu çözmek için hastaların düzenli takibi yeterli olabilir. Beslenme sorunlarına neden olabilecek diğer olası durumlar ortadan kalktıktan sonra çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkarsa, frenotomi adı verilen cerrahi bir müdahale yapılabilir. 

 • Frenotomi, dil bağı sorununda en sık kullanılan prosedürdür. Ameliyatın yapıldığı yapı kan damarı ve sinir yapısı açısından zayıftır, bu nedenle ameliyattan kaynaklanan ağrı veya aşırı kanamanın nadiren oluşabileceği kabul edilebilir. Bu geleneksel yöntemde, frenulum adı verilen yapı ya müdahale gerçekleştirilir ve bu sayede dil serbest kalır. 
 • Lazerli dil bağı ameliyatı, frenotomi yöntemine benzer, ancak işlem sırasında neşter yerine lazer kullanılır. Lazer kullanımı kesiyi daha ince şekilde gerçekleştirebilir. Lazer tedavisi ayrıca kanamayı azaltmak ve iyileşme süresini kısaltmak için de faydalıdır. Lazerlere ek olarak, dil frenulumuna elektrokoter adı verilen bir cihazla da müdahale edilebilir. 
 • Şiddetli dil düğümlenmesi durumunda frenuloplasti adı verilen bir yöntem uygulanabilir. Frenuloplastide kesilen frenulum cerrahi dikişlerle başka bir alana sabitlenir. Bu işlem anestezi altında yapılır ve genellikle diğer işlemlere göre daha uzun sürer. Tam iyileşmeyi sağlamak için frenuloplastiden sonra bir konuşma terapisti ile çeşitli dil egzersizleri yapılması önerilir. 

Dil frenulumu tedavisi sonrası iyileşme döneminin süresi dil frenulumunun özelliklerine ve cerrahi müdahaleye bağlı olarak değişebilir. Dikkatli olunması gereken nokta, bazı prosedürler daha uzun bir iyileşme süresi gerektirebilir ve bu da beslenmeyi geciktirebileceğidir. 

Cerrahi müdahaleden bağımsız olarak, bebeğe günde birkaç kez ve birkaç hafta boyunca çeşitli oral egzersizler ve esneme egzersizleri yapılması önerilir. Bu egzersizleri yapmak ilk bakışta rahatsız edici görünse de işlemin başarısı için oldukça önemli uygulamalar olduğu unutulmamalıdır. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeklerde Dil Bağı Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir