Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?
Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeklerde kabızlık bebeğin sert ve zor dışkılaması olarak bilinmektedir. Yeni doğan bebeklerde nadir görülen bir durum olup, zaman içerisinde bebeklik dönemlerinden sonra, bağırsak durumlarına bağlı olarak sıklıkla görülebilen bir durum haline gelebilir. Ebeveynler birçok yöntem deneyerek bebeği rahatlatmaya çalışırken bebekte bu durumdan hoşnut görünmez.

Küçük bebeklerde görülen dışkılamada zorlanma ve gaz sancısı gibi bağırsak durumları her zaman kabızlığa işaret etmez. Bebeklerin bağırsak yapıları ve metabolizmaları fazla gelişmemiş olmasından dolayı da karşılaşılması oldukça normaldir.

Kabızlık sorunlarıyla karşılaşılması halinde ya da bebekte dışkılamada meydana gelmiş bir sorun görülmesi halinde mutlaka bebeğinizi takip eden çocuk doktoruna götürülmesinde fayda vardır. Evde kendi yöntemlerinizi uygulayarak da kabızlığın giderilmesi mümkündür. Yöntemlerin bebekleri anlık rahatlatması ebeveynleri de sıkıntılı süreçten kurtarmaya yeterlidir.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?
Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Dışkılama sıklıkları her bebeğin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Yeni doğan bir bebek günde 4 kez dışkılarken 4 ay sonrası günde bir kez dışkı yapmaya başlar. Eğer gelişimde bir problem görülmüyorsa 3-4 gün dışkı yapmaması normal kabul edilebilir. Hatta anne sütü alan bebeklerde uzmanlar 10 gün dışkı olmamasını normal kabul ederler.

Anne sütü alan bebeklerde inek sütü verilmesi ve ek gıdalara başlanması kabızlığın başlıca nedenleri arasında yer alır. Bu durumların dışında yenilen gıdalar, yetersiz sıvı alımı, fiziksel aktivitenin yetersiz olması gibi etkenler kabızlığın başlıca etkenleridir. Mutlaka bir uzman hekime danışılarak tedaviye başlanması önem taşır.

Beslenme Değişiklikleri

Anne sütü alan bebeklerde kabızlık görülme oranı diğer bebeklere göre daha düşüktür. Beslenmesine anne sütü yanında ek gıdalarda eklenmiş olan bebeklerde beslenme değişiklikleri yapılarak kabızlığın önlenmesi mümkün olmaktadır. Deneme yanılma yolu uygulanarak kabızlık yaratacak yiyecekleri listeden çıkarmak kabızlık sorunun önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Süt ve ürünleri, meyveler, sebzeler ve bakliyatlar listelere eklenip çıkarılması bebeğin gözlemlenmesi noktasında etkili bir yöntemdir.

Yetersiz Sıvı Alımı

Anne sütünün büyük bir miktarı sudan oluştuğu için bebeklerin bu dönemlerde sıvı alması gerekmemektedir. Fakat bazı durumlarda anne sütü alan bebeklerde görülebilen kabızlığın giderilmesi için sıvı arttırılması önerilmektedir. Su ve doğal meyve suları bu dönemlerde kurtarıcı olabilir. Kabızlık sorunu yaşayan bebeklerin sıvı alımlarının arttırılması etkili bir diğer yöntem olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Evde yapılabilen uygulamalar dışında hala kabızlık sorunu devam ediyor ise mutlaka bir uzman çocuk doktoruna bebeğin götürülmesinde fayda vardır. Uzman hekimin tavsiye ettiği medikal ilaçlar sayesinde kabızlık tedavi edilebilir bir sağlık problemidir.

Masaj Yapılması Bebeği veya Çocuğun Kabızlık Problemini Çözmede Yardımcı Olabilir

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?
Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Bebeklerin ve çocukların karın bölgesine yapılan masaj dışkılamasını kolaylaştırırken aynı zamanda mevcutta olan gaz sancısının da giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Parmak ucu kullanılarak bağırsak hareketlerinin olduğu yani saat yönünde yapılan masajlar bebeğin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Masajın yanı sıra dizlerin karına doğru çekilmesi, göbek deliğinden alta doğru yapılan dairesel hareketlerde kabızlığın giderilmesi için etkili yöntemler arasındadır.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir