Bebeğe Neden Demir Damlası Verilir?  
Bebeğe Neden Demir Damlası Verilir?  

Bebeğe Neden Demir Damlası Verilir?  

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ebeveynlerin kafasını meşgul eden konulardan biri bebeğe neden demir damlası verilir? Sorusunun cevabıdır. Sıklıkla araştırılan bu konuda anne ve babalara yardımcı olabilmek için yazımızı hazırladık. 

Demir eksikliği anemisi (demir eksikliğine bağlı kansızlık), özellikle hamile kadınlar ve çocuklar arasında ölüm ve çeşitli sakatlıklar gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilen yaygın bir sağlık sorunudur. Demir eksikliği anemisi bebeklerin ve çocukların büyümesini etkileyebilir ve enfeksiyona karşı direnci azaltabilir. Bebeklik ve çocukluk döneminde tespit edilen ve tedavisi gerçekleşmeyen demir eksikliği anemisi; kişilerde psikomotor ve bilişsel gelişimi geciktirebilir ve zekayı olumsuz etkileyerek istenmeyen sonuçların doğmasına neden olur. 

2 yaş altı demir eksikliği olan çocukların düzen ve denge sorunları vardır ve bu çocuklar daha içe dönük ve utangaç davranırlar. Bu faktörler çocuğun çevresiyle etkileşim kurma ve öğrenme becerisine müdahale edebilir ve zekasını zayıflatabilir. Demir eksikliği önlenip kontrol altına alınmazsa, sağlık sistemini etkileyeceği, çocukların bilişsel yeteneklerini engelleyeceği ve yetişkin üretkenliğini azaltacağı su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Demir Damlası Nereden Alınır? 

Demir damlası nereden alınır* sorusunun cevabı ise çok basittir. Sağlık ocaklarında görev yapan aile hekimlerine başvurulduğu takdirde, bebeklerdeki demir eksikliği ve buna bağlı olarak gelişen kansızlığın önlenmek adına, her bebeğe demir damlasını ücretsiz olacak şekilde reçete edilmektedir. 

Bebeklere Demir Damlası Nasıl Verilir? 

Ebeveynlerin demir damlası ile ilgili merak ettikleri bir diğer konuysa demir damlalarının nasıl kullanılacağıdır. Bebekler 4. aylarına ulaştıktan itibaren aile hekimlerinin önerdiği; sıklık, miktar ve zaman boyunca demir damlası kullanabilirler. 

Demir Damlasının Bebeklere Zararı Var Mı? 

Bebeğe Neden Demir Damlası Verilir?  
Bebeğe Neden Demir Damlası Verilir?

Bebeklere destek programları kapsamında verilen tüm ilaçlar kesinlikle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan ruhsatlıdır. Bunun dışında ücretsiz olarak verilen bu damlalar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarında itinayla analiz edilmekte ve sağlıklı olduğu sonucuna ulaşıldıktan sonra kullanılmaktadır.  

Demir damlası kullanan bebekler; kabızlık, dişlerde renk değişimi gibi bazı geçici belirtiler gösterebilmektedir. Bu belirtiler geçici olup, ilacın kullanımını sonlandırmayı gerektiren durumlar değildir. Bu belirtilerin yaşanması durumunda aile hekiminizden ayrıntılı bilgi talep edebilirsiniz. 

Bebeklerin 9. Ayında Aile Hekimleri Neden Kan Tahlili İster ?

Bebeklere verilen demir damlalarının amaca ulaşıp ulaşmadığının ve bebekte kansızlığa neden olabilecek başka bir hastalığın olup olmadığının saptanması için bebekler 9 aylık olduğunda aile hekimlerince kan testi yapılması talep edilir. 

Bebekler Ne Kadar Süre Demir Damlası Kullanmalıdır? 

Bebeğe Neden Demir Damlası Verilir?  
Bebeğe Neden Demir Damlası Verilir?

Bebekleri demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık sorunundan korumak için 1 yaşına kadar demir desteğinden yararlanılmaktadır. Fakat aile hekiminin farklı bir değerlendirmesi varsa bu süre de artış gözlemlenebilir. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeğe Neden Demir Damlası Verilir?  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir