gebelikte cinsel ilişki pozisyonları detaylı anlatım

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalıdır? (Resimli Anlatım)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte ilişki pozisyonları, her gebelik yaşayan kadınlar tarafından merak ve tartışma konusu olmaktadır. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nasıl olmalı? En çok nelere dikkat edilmeli ve hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? Gibi pek çok sorularınıza yanıtlar vermeye çalışacağız.

Hamilelikte cinsel ilişki için ilk olarak anne adayının hazır olması gerekmektedir. Yani her zaman öncelik anne adayına aittir. Baba adaylarının, hamilelikte cinsel ilişki konusunda, anne adaylarına anlayışlı davranmaları ve çok ısrarcı olmamaları gerektiğini hatırlatalım.

Anne adayının cinsel birleşmeye hazır olmadığı zamanlarda, yeteri kadar vajinada ıslaklık meydana gelmez. Buda cinsel ilişki esnasında acı ve ağrının önde gelen nedenleri arasındadır. Hamilelikte cinsel ilişki için kesinlikle anne adayının hazır olması son derece önemlidir.

Hamilelikte cinsel ilişkinin yaşanabilmesi için, öncelikle gebeliğin sağlıklı olması gerekir. Buda gebeliği takip eden doktor tarafından, düzenli yapılan kontroller ile mümkündür. Eğer doktor tarafından cinsel ilişkiye izin verilirse yaşanmasının bir sakıncası yok demektir. Tabi ki uygun olan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları kullanılarak ilişkiye girilmeli. Gebeliğin ilk aylarında rahmin çok büyümemesinden dolayı cinsel ilişki pozisyonlarının çok önemi olmasa da, ilerleyen dönemlerde son derece önem teşkil edecektir.

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

Özellikle gebeliğin ilk trimester yani ilk 3 aylık bölümünde anne adaylarının cinsel arzularında düşüşler meydan gelebilmektedir. Cinsel isteksizliğin başlıca nedenleri, gebeliğin yeni oluşması ve alışma süreci olmakla birlikte değişen hormon dengelerinin gebelik belirtileri olarak yansımasından kaynaklanır. Kısaca hatırlatmak gerekirse; baş dönmesi, mide bulantısı, aşerme, kokulardan tiksinti, sık idrara çıkma gibi belirteler ile oldukça fazla karşılaşılmaktadır. Anne adayının isteklileri göz önünde bulundurularak gebeliğin ilk 3 ayında cinsellik yaşanmayabilir veya daha arka planlara atılabilir.

Gebeliğin ikinci trimester döneminde yani ikinci 3 aylık dönemdeyse artık anne adayı gebeliğe alışmış ve gebelik belirtileri de hafiflemiştir. Hatta ikinci üç aylık döneme halk arasında gebeliğin balayı ayları adı verilir, çünkü en rahat geçirilen üç aydır. Bu dönemde rahme giden kan akışında artmalar görülür, anne adayı kendisini aha iyi hissettiği için cinsel ilişkiye girmeye girmek isteyebilir.

Rahat geçirilen ikinci üç aylık kısımda anne adayları çok daha iyi ve rahat orgazm olabilmektedirler. Zaten doğum yaklaştıkça, özellikle son üç aya girildiğinde gebelik şikayetleri artacağı için rahat birleşme yapılamayabilir. Yapılsa bile kesinlikle uygun olan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ile yapılmalıdır. ( Aşağıda resimli ve detaylı olarak verdik)

Hamilelikte cinsel ilişki esnasında bebek zarar görür mü?

Halk arasında hamilelikte cinsel ilişki esnasında bebeğe zarar verilir mi? Diye oldukça fazla sorulmakta ve kulaktan dolma bilgilere, itibar edilmekte olup bebeğe zararı olacağına inanılmakta. Ancak tıbbi açıdan bakıldığında, sağlıklı ilerleyen gebeliklerde cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermediği kesin olarak bilinmektedir. Bebek oldukça korunaklı ve güvenli bir ortam olan rahmin içindedir ve buraya ilişki sırasında herhangi bir darbe gelmemektedir. Sadece uygun gebelikte cinsel ilişki pozisyonları kullanılarak rahim sıkıştırılmamalıdır.

Anne adayının gebelik boyunca yaşadığı stresi azaltmanın yollarından birisi cinselliktir. Çünkü orgazm esnasında seratonin salgısı yapılır.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nelerdir? Resimli anlatım

Kadının üstte olduğu cinsel ilişki pozisyonu

gebelikte cinsel ilişki pozisyonları annenin üstte olduğu
Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Anne Adayı Üstte

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında en fazla tercih edilen pozisyon arasındadır. Çiftlerin hem bebeklerine zarar verme endişelerinin önüne geçer, hem de anne adayının rahat şekilde orgazm olmasını sağlayan pozisyondur. Kadın erkekten destek alarak üstte kalır. Bu pozisyon hamileler için gayet rahattır ve kontrolün büyük bölümü anne adayında olup, daha az enerji harcar.

Anne adayının ters olarak oturması

gebelikte cinsel ilişki pozisyonları annenin üstte ters olduğu
Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları-Annenin üstte ters olduğu pozisyon

 

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında güvenli olanlardan birisidir. Anne adayının rahat ettiği pozisyon olup, kontrolün çoğu kadındadır. Baba adayının kollarından ve kollarının arasında ki zeminden destek alarak kalkış ve inişlerini rahat şekilde gerçekleştirir. Gebelikte güvenli pozisyon olup her dönemde kullanılabilir.

Hafif kıvrılarak yan yatma pozisyonu ile hamilelikte cinsel ilişki 

Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında hafif kıvrılma
Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında hafif kıvrılma

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında en güvenilir olan diğer pozisyondur. Hafif kıvrılarak yan yatma pozisyonunu kullanan çiftler daha az yorulur ve daha az enerji harcarlar ve rahat şekilde orgazm olabilirler. Gebelik döneminin her evresinde rahatlıkla tercih edilebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında makas pozisyonu

Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları makas pozisyonu ile ilişki
Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları makas pozisyonu ile ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda yine en fazla tercih edilen ve güvenli pozisyonlar arasında kendisine yer bulur. Kadının en az enerji harcadığı pozisyondur. Gebelik döneminin her aşamasında tercih edilebilir.

Ancak bu pozisyonu çiftler tarafından çok tercih edilmez çünkü kadının uyarılması daha az olur. Dikkat edilmesi gereken noktaysa makas pozisyonunda erkeğin vajina içine boşalmamasıdır. Bunun nedeni spermler yüzünden anne adayına enfeksiyon bulaşma riskidir. Önlem için prezervatif kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Doggy pozisyonu ile hamilelikte cinsel ilişki

Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları: Doggy şekli
Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları: Doggy şekli

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında, bütün kontrolün erkekte olduğu pozisyondur. Anne adayı baba adayının ön tarafındadır ve elleri ile dizlerinin üzerine eğilmiş şekildedir. Gebeliğin ilk aylarında anne adayı için sorun teşkil etmeyen bu pozisyon, gebeliğin ilerleyen aylarında karnın büyümesinden dolayı rahatsızlık verebilir. Doggy pozisyonunda baba adayları sert hareketlerden kaçınmalıdır.

Kurbağa pozisyonu

Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında kurbağa
Gebelikte cinsel ilişki: Kurbağa Pozisyonu

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında kendisine yer bulan kurbağa pozisyonu, doggy pozisyonuna benzemektedir. Burada anne adayı yine baba adayının önünde ve elleri bilekleri ile dizleri üzerinde durmaktadır. Anne adayı kalçalarını yukarı doğru kaldırarak baba adayının kavrama yapmasını sağlar. Kurbağa pozisyonunda tüm kontrol baba adayında olduğundan, kesinlikle sert hareketlerden uzak durması gerekir. Eğer anne adayı ilişki esnasında rahatsızlık duyarsa kafasına yastık koyarak destekleyebilir. Unutulmamalıdır ki, hassas bir pozisyondur ve dikkat edilmesi gerekir.

Gebeliğin son aylarında cinsel ilişkiye girilebilir mi?

Gebelikte herhangi bir sıkıntı yoksa, sağlıklı olarak ilerliyorsa ve anne adayı da istiyorsa son aylarda da cinsel ilişki yaşanabilir. Fakat uygun olan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ile ayrıca baba adayının sert hareketlerden kaçınması, rahme baskı yapmaması ve meme uçlarının uyarılmaması gerektiğini de hatırlatalım. Meme uçlarının uyarılması özellikle gebeliğin son evrelerinde doğumun başlamasını tetikleyebilir.

Hamilelikte cinselliğin yasaklandığı durumlar nelerdir?

  • Düşük tehlikesi varsa
  • Eğer bebeğin eşi rahim ağzına yerleşmişse
  • Anne adayında anormal kanama olması ( düşük habercisi olabilir ve cinsel ilişki bunu kolaylaştırabilir)
  • Daha önceki gebeliklerinde düşük öyküsü olanlar
  • Erken doğum tehlikesi olanlar
  • Gebeliğin durumuna göre ilk üç aylık dönemde ve son haftalarda doktor hamilelikte cinsel ilişkiyi yasaklayabilir
  • Çoğul gebelik durumlarında bazen yasaklanabilir.
  • Bazen gebeliği takip eden doktor, tekil gebeliklerin son bir ayında, çoğul gebeliklerinse son üç ayında ilişkiye girmeyi yasaklayabilir
  • Tam olarak sebebi saptanamayan vajinal kamanın olduğu durumlarda
  • Eşlerin birinde cinsel ilişki ile bulaşan hastalık olduğu zaman

Sizlere hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştık, bizlere sorularınız olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalıdır? (Resimli Anlatım)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir