gebelik süresi ne kadardır ve hesabı nasıl yapılır
gebelik süresi ne kadardır ve hesabı nasıl yapılır

Gebelik Süresi Ne Kadardır, Nasıl Hesaplanır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baba adayının sperm hücreleri anne adayının yumurtası ile birleşip döllenme meydana geldikten sonra, meydana gelen embriyonun rahme ulaşarak rahim duvarına tutunmasından sonraki dönem gebelik olarak adlandırılmaktadır. Gebelik süresi 40 hafta ve 280 gün olmasına rağmen tam 40 haftayı tamamlayan anneler azdır. Gebeliğin 36. Haftasından sonra doğumun her an gerçekleşmesi beklenir. 40 hafta gebelik süresi genel gebelik süresi olarak kabul edilir ve 37 ile 40. Haftalarda doğumun gerçekleşmesi normal sayılır.

Ancak 40 haftayı geçip 41-42. Haftaya doğru gidildiği de görülmektedir. Gebelik 42. Haftayı geçmiş ve hala doğum olmamışsa bu durum gün aşımı olarak ifade edilmekte olup, gebeliğin 36. Haftasından önce olan doğumlara ise erken doğum adı verilir.

Gebelik süresi nasıl hesaplanır?

Her ay düzenli adet kanaması gören kadınlar, adet dönemlerinde gecikme yaşadıklarında ilk olarak akıllarına gebelik ihtimali gelir, bunu anlamanın tek yolu gebelik testinden geçer. Adette oluşan gecikmeyi fark edene kadar sıklıkla herhangi bir gebelik belirtileri yaşanmaz. Adetin gecikmesinin ardından yapılan test ile gebelik olup olmadığı belirlenir ve sıklıkla gebe olunduğunu 4-5. Haftalarda öğrenilmektedir

Gebelik hesaplama yapılırken son görülen adet kanamasının ilk günü baz alınarak yapılır. Son görülen adetin ilk günü gebeliğinde ilk günü olacaktır. bunun nedeni sperm ile yumurtanın tam olarak ne zaman karşılaşıp, birleşme gerçekleştiğini bilmek mümkün değildir. Görülen son adetin ilk gününe göre ve yapılan ultrason muayenesi sonucunda net olarak gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu anlaşılır. Gebelik isteyen kadınların, gördükleri son adetin ilk gününü not etmeleri gebelik hesaplama konusunda çok yardımcı olacaktır.

Gebeliğin hafta hafta takibi

Gebelik ay olarak değil haftalara bölünerek yapılır. Çünkü bir ay 30 gün veya 31 gün sürmektedir ancak bir ayı biz 4 hafta olarak saydığımızda dışarıda 2 veya 3 gün kalmaktadır. Bir ay sürekli olarak 28 gün olsa gebelik aylık olarak takip edilebilir veya aylık hesaplamalar ile gebelik planı oluşturulabilirdi. Ayların 30 yada 31 gün sürmesinden dolayı ve bu sayıların 7 güne tam bölünmemesinden dolayı, ay olarak yapılan hesaplamalarda şaşacaktır. Bu nedenle en doğrusu hafta olarak hesaplamanın yapılarak, bunun üzerinden gebelik takibin yapılmasıdır.Örneğin 4-5 haftalık gebelik 1 aylık, 8-9 haftalık gebelik 2 aylık 21-22 haftalık gebelik 5 aylık olarak ifade edilerek

Gebeliğin hangi haftası hangi aya denk gelir?

  • 4 hafta 2 gün 1 aylık gebelik
  • 8 hafta 4 günlük 2 aylık gebelik
  • 12 hafta 6 günlük 3 aylık gebelik
  • 17 hafta 1 günlük 4 aylık gebelik
  • 21 hafta 3 günlük 5 aylık gebelik
  • 25 hafta 5 günlük 6 aylık gebelik
  • 30 haftalık gebelik 7 aylık
  • 34 hafta 2 günlük 8 aylık gebelik
  • 38 hafta 4 günlük 9 aylık gebeliğe denk gelmektedir.

Hesapladığım gebelik haftası ile doktorumun hesapladığı gebelik haftası farklı

Az öncede bahsettiğimiz gibi yumurta ile spermin birleşmesi ve tam olarak ne zaman döllenme gerçekleştiği bilinemez. Görülen son adetin ilk gününden başlayarak gebeliğin sayılması doğru olandır. Ancak anne adayının bu şekilde hesapladığı gebelik haftası ile, doktorunun ultrason muayenesi ile hesapladığının arasında 1 haftaya kadar farklılar olabilir.

Bunun nedeni anne adayının son adetinin ilk günü yanlış hatırlaması veya bebeğin ölçülerinin normalden daha küçük olması yada daha büyük olması olabilmektedir. Doktorun muayene sonucunda yaptığı hesap ile anne adayının yaptığı hesap arasında büyük ölçüde fark yoksa bir sorun yok demektir.

Gebelik hesaplamanın doğruluk oranı ne kadar?

Yapılan gebelik hesaplamaları, ultrason veya son adetin ilk günü kullanılarak yapılmakta, ancak her ikisinin de nokta atışı yapacak kadar mükemmel sonuç verme ihtimali yoktur. İstatistikler dünyada olan bütün doğumların yalnıza %5’lik kısmının tam olarak doktorun hesapladığı tarihte gerçekleştiğini göstermektedir. Gebeliğin gidişatına bağlı olarak birkaç gün gecikme veya birkaç gün erken olabileceği gibi, erken doğum yada günü geçmiş doğumlarda olabilmektedir. Bu nedenle normal doğum yapacak kadınların, doğum tarihleri net olarak belli değildir. Sadece doğumun ortalama olarak, yani tahmini doğum zamanını hesaplanmaktadır.

Bir önceki konumuzda gebelik nedir? Belirtileri nelerdir? Hakkında sizlere bilgiler verdik, okumanızı tavsiye ederiz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Gebelik Süresi Ne Kadardır, Nasıl Hesaplanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir