gebeliğin ilk belirtileri nasıl anlaşılır

Gebeliğin İlk Belirtileri ve Değişimler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebeliğin ilk belirtileri arasında adet gecikmesi bulunur. Büyük ihtimalle adetiniz gecikti ve gebelik testi yaptırdınız sonuç pozitif çıktı. Sağlık kuruluşuna giderek kanda da gebelik testi yapılıp gebeliğiniz onaylandı. Sperm hücresi ile yumurta karşılaşıp birleştiler, ancak bunun tam olarak ne zaman gerçekleştiğini kestirmek bazen zor olabiliyor ve gebelik haftası yanlış hesaplanabiliyor ama ilerleyen haftalarda net olarak gebelik haftası hesaplanacaktır.

Son görülen adet tarihinin ilk gününden başlayarak gebelik hesaplaması yapıldığını da hatırlatalım.

Gebelik bekliyorsanız gebeliğin ilk belirtileri ilk haftalarda kendini size göstermez. Önce hormonların yükselmesi ve tahlillerde görünmesi gerekir. HCG hormonu adı verilen hormon kan ve idrarda her zaman çok ama çok az olacak şekilde bulunur ancak gebelik oluşmadığı zamanlarda tahlillerde bunu göremeyiz, hamilelik oluştuğu zamansa HCG hormonu yükselmeye başlar ve gebeliğin 3-4. Haftasında net olarak tahlillerde görülür. HCG hormon testi sadece gebelik olup olmadığını anlamak içi yapıldığını da hatırlatalım.

Gebeliğin ilk belirtileri ve vücutta gerçekleşen değişimler

Gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alan önemli belirtilerden birisi koyu ve açık renkte gelen kanama olmasıdır. Bunun nedeniyse yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanında anlam veremediğiniz yorgunluk ve halsizlik yaşarken, göğüslerinizde hassasiyet hissetmenizde mümkün.

Vücudunuz hummalı bir çalışma içinde ve bu sizin ruh halinize de yansımaktadır size göre her şey normal gibi gelebilir ama, belki eşinize sorsanız daha sinirli,daha alıngan olduğunuzu söyleyebilir. Değişimlerin nedenleri değişime uğrayan hormonlardan dolayıdır. Bütün halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi şikayetlerinizin sorumlusu hormonlarınızdır. Ayrıca sık idrara çıkma şikayetinizde ilk gebelik belirtileri arasında yer alabilir. Sık idrara çıkma ilk üç ayda ve son üç ayda sizi bazen sıkabilir ama her şey küçük bebeğiniz için sabır edin.

Sabah saatlerinde mide bulantılarınız başlayabilir, yemek kokularından ve bazı kokulara karşı tiksinti gelişebilir. Gebeliğin ilk belirtileri arasında olup, ilk üç ay bu tür şikayetler yaşamanız normal kabul edilir.

Gebeliğin ilk belirtileri arasında olan vücut sıcaklığında yükselme

Kadınların yumurtlama dönemine girdikleri zamanlarda vücut sıcaklığında azalmalar görülür, ancak yumurtlama işlemi sona erdikten sonra, sıcaklık yükselmekte olup, sıcaklığı aşağı çeken östrojen hormonu olmakta olup, adet döngüsünün ilk evresini kontrol altında tutmaktadır. Bundan sonra ikinci yarısında progesteron hormonu devreye girerek vücut sıcaklığını yükseltir ve döllenen yumurta varsa alır. Gebeliğin ilk belirtilerinde bu nedenle vücut sıcaklığının artması da yer alır.

Hafif seviyede kanama olması

Hafif seviyede kanama görülmesi adet kanaması ile karıştırılmakta olup, halk arasında da üzerine görme olarak bilinmektedir. Tıp dilinde implantasyon kanaması olarak geçen kanama, gebelik oluştuktan 10-14. Günler arasında oluşmaktadır. Yumurta rahme ulaşmış ve rahim duvarına yerleştiğinde implantasyon kanaması gerçekleşir.

Sindirim sorunları

Hormonlarda gerçekleşen değişimler nedeni ile anne adayları mide sorunları ile karşılaşmaktadırlar. Mide bulantısı, mide yanması en fazla karşılaşılan sorunlar arasındadır. Gebelik döneminde anne adaylarının sindirim sistemleri yavaşlar, buda gebelikte kabızlık sorununa neden olur. Gebelik boyunca sağlıklı ve dengeli beslenme, az ve sık yeme alışkanlığı edinme sindirim sorunlarına karşı alınabilecek etkili önlemler arasındadır. Bununla beraber bolca sıvı tüketmek gerektiğini de hatırlatalım.

Baş dönmesi

Gebeliğin ilk belirtileri arasında baş dönmesi en fazla görülen belirti olsa da, bazı kadınlar baş dönmesi şikayeti yaşamadan gebeliklerini yaşamaktadır. Gebelik belirtilerinde baş dönmesinin nedeniyse rahmin oluşturduğu baskı, bunun sonucunda yeteri kadar kanın vücuda gönderilememesindendir. Ani hareketlerden, uzun süre ayakta durmaktan, aşırı yorucu spor ve işlerden kaçınınız. Konumuzda gebeliğin ilk belirtilerini sizlere aktarmaya çalıştık, ancak buradan gebelik belirtileri konumuza ulaşabilir ve ayrıntılı biçimde gebeliğin belirtileri hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Önceki konumuzda gebelik nedir? Nasıl takip edilir? Hakkında bilgiler verdik okumanızı tavsiye ederiz.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Gebeliğin İlk Belirtileri ve Değişimler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir