Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelik süreci kadınlarda beklentilerinin ve hayallerin en fazla yoğun olduğu süreçlerden biridir. Aynı zamanda acı ve şüpheler de bu süreçte yoğun olmaktadır. Hamilelikte kasık ağrısı nedenleri başlıklı bu yazıda, hamilelik sürecinde en fazla görülen sorunlardan birini ele aldık.

Gebelikte Kasık Ağrısı Normal mi?

Birçok gebelikte kasık ağrısı görülmesi normal kabul edilebilir. Ancak ağrıların şiddeti ve hangi sıklıklarla görüldüğü önem taşır. Bazı gebeliklerde ise hiçbir ağrı olmadan doğuma kadar ilerlemek mümkündür.

Daha kısa bir ifade ile gebelik sürecinde en fazla görülen ağrılardan biri kasık ağrısı olmaktadır. Bu ağrıların birkaç doğal sebebi vardır. Bu sebepler dışında hissedeceğiniz ağrılar çok şiddetli ve sık tekrar ediyorsa, vakit kaybetmeden doktora giderek muayene olmanız faydalı olacaktır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte kasık ağrısı çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Bunların bazıları normal kabul edilirken, bazıları ise farklı sağlık sorunlarına işaret edebilir. Ağrıya sebep olan vakıf olmak, bu süreçte görülen ağrıların tehlikeli olup olmadığını tahmin etmek için gereklidir. Bu süreçte görülen ağrıların en yaygın nedenleri şunlardır;

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte sık görülen rahatsızlıklardan biri olan idrar yolu enfeksiyonu, bu süreçte çeşitli ağrılara neden olur. Özellikle kasık bölgesinde oluşan ağrılar, idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilir.

Bu bölgede gebelik nedeniyle oluşan yoğun kan dolaşımı, idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasında görülmektedir. Bu sorunun ortadan kalkması için muayene olarak gerekli tedavi yöntemlerine bir an önce başlanmalıdır.

Hamilelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi, daha çok antibiyotik ilaçlar ile yapılır. Fakat bu ilaçların kullanımı gebeliğe zarar verebileceği için, uzman tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanılmaması ciddi önem taşımaktadır. Doktor anne adayının genel sağlık durumuna ve hamilelik sürecine bakarak, çeşitli tedavi yöntemleri uygulayabilir. Gebelikte ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde, erken doğum gibi farklı sorunların ortaya çıkması mümkün olabilir.

Artroz

Hamilelikte vücudun değişime uğraması neticesinde ortaya çıkan rahatsızlıklardan biridir. Genellikle romatizmal rahatsızlığı bulunan kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Hamilelikte fazla kilo alınması ve sıvı tutulması neticesinde görülebilecek rahatsızlık, kasıkta rahatsız edici ağrılara sebep olabilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle kasık ağrısı gebelik sürecinde de devam eder. Bu sebeple görülen ağrılar hamileliğin doğal bir sonucu değildir. Bu yüzden rahatsızlığın gebeliğe zarar vermeyecek yöntemler ile tedavi edilmesi önemlidir. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların hamilelik için tehlike oluşturması nedeniyle, muayene olup uygun tedavi yolunun belirlenmesi gerekir.

Bağırsak İltihapları

Hamilelikte sık karşılaşılan bir durum değildir. Bağırsak iltihabının hamile kadınlarda görülme olasılığı, hamile olmayan kadınlarla aynı orandadır. Şayet bağırsak iltihaplarına karşı genetik bir yatkınlık bulunuyorsa, anne adayının gebelik sürecinde bu tür sorunlarla karşılaşma riski daha fazla olabilir.

Bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanma kasık ağrılarının yanı sıra, ateş ve ishal gibi çeşitli komplikasyonlar ile de kendini gösterir. Hamileyseniz ve bağırsaklarınız da iltihaplanma olduğuna eminseniz, bunun için panik yapmanız gerekmez. Çünkü bu rahatsızlığın hamileliği doğrudan etkilemediği bilinmektedir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflaması ve vücut direncinin azalması gibi sorunlara neden olacağı için, bu iltihaplanmaların tedavi edilmesi gerekir. Neyse ki gebelik sürecinde bağırsak iltihaplanması sorunu, hamileliğe zarar vermeden tedavi edilebilecek vakalardan biridir.

Böbrek Taşı

Hamilelikte doğrudan alakalı olmayan kasık ağrısı nedenlerinden biri, böbrek taşı olabilir. Gebelik ile alakalı olmasa bile böbrek taşı sorunu, bu süreçte kasık ağrısının görülmesine ve hamileliğin etkilenmesine neden olabilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise dolaylı yoldan fetüsün gelişimini etkilemesidir.

Bu süreçte görülecek böbrek taşına bağlı kasık ağrıları, anne adayının sağlığını daha kırılgan hale getirmektedir.

Apandisit

Her zaman görülebileceği gibi hamilelik sürecinde de ortaya çıkacak apandisit gebelik ile alakalı olmayan bir ağrıdır. Doğrudan kasık ağrısına neden olan bu sorun, daha çok cerrahi müdahale ile son bulmaktadır. Hamilelik için hiçbir olumsuz yanı olmasa da, sağlığı ciddi şekilde etkilemesi nedeniyle tedavi edilmesi gerekir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte kasık ağrısı nedenleri doğrudan veya dolaylı yoldan yukarıda sayıldığı gibidir. Hamilelik gibi önemli süreçlerde bu ağrıların tedavisi genellikle daha zordur. Tedavi sırasında alınabilecek ilaçların hamileliğe zarar verme riski her zaman için vardır. Bu nedenle uzman doktor gebelik için zararlı olmayacak bir tedavi yöntemi belirlemelidir.

Böbrek taşı veya apandisit gibi sorunlar karşısında cerrahi yöntemler tercih edilebilir. Ancak hastanın genel durumu hakkında bilgi sahibi olmadan buradan net ifadeler kullanmak, yanıltıcı olacaktır. Bu nedenlerden dolayı hamilelikte kasık ağrısı sorununu ciddi şekilde yaşayan anne adaylarının, mutlaka uzman bir doktora giderek muayene ve tedavi olması gerekir.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.