Gebeliğin Başlangıcında Rahim Hareketleri Nasıldır?
Gebeliğin Başlangıcında Rahim Hareketleri Nasıldır?

Gebelik başlangıcında rahim hareketleri nasıldır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelik başladığı ilk hafta babadan gelen sperm hücreleri anne adayının yumurtalıklarına ulaşır ve 12 saat içinde döllenmesi gerekir ancak 1000-1200 tane sperm hücresi döllenir ve oradan rahime sağlıklı şekilde sadece biri kabul edilip taşınmaktadır bu taşınma 5 gün sürebilir. Bu süreç hamileliğinizin ilk haftası yani yeni oluşumun başları olarak adlandırılır. Rahime taşınan döllenmiş yumurta, korunmak adına rahim duvarının içerisine gömülür. Gebelik başlangıcında rahim hareketleri embriyonun tutunması ile yavaş yavaş başlayacaktır.

Gebelik Başlangıcında Rahim Hareketleri

Sağlıklı bir kadın her ay adet görür ve bebeğin saklandığı rahimin iç duvarı her ay adet kanaması ile birlikte yenilenerek kendini bebeğe hazırlar. Östrojen hormonu her ay düzenli olarak bu rahmin iç duvarlarının yeniden bebek için hazırlanması için yenilikler yapar. Bebek için her ay yeniden yeniden yapılan bu düzen eğer gebelik gerçekleşmiş ise daha fazla çalışmaya başlar ve bebeği saklayıp büyütmek için çalışır. Ancak gebeliğin olmaması halinde yeni bir adet döngüsü boy gösterir ve her ay olduğu gibi bir miktar kan ile dışarı atılır.

Rahim kaslarının çok hareketli olması halinde koruduğu bebek için tehlike yaratabilir. Masum sanılan bir çok gıda rahim kaslarını harekete geçirmektedir bunlardan biri adaçayıdır. Adaçayı hamile bayanlar için sorun teşkil edebilir her ne kadar doğal olsa bile çok da masum değildir.

Gebeliğin başlarında cinsel isteksizlik tamamen bebeği koruma iç güdüsüyle oluşur rahim hareketleri veya fiziksel bir sebebi yoktur. Aslında her anne adayı cinselliği yaşamak ister ancak bebeğe zarar gelir düşüncesi bunu köreltir.

Embriyonun Kabul Edilmesi

Embriyoyu kabul eden rahim kendini büyütmek ve geliştirmek isteyecektir. Bu süreçte anne adayı kasıklarında kramplar ve sancılar hissedebilir, bu durum tamamen vücudun alışma sürecidir. Bu esnada büyüyen rahim idrar torbasına baskı yapacak ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissettirecektir.

Bebek yavaş yavaş beslenmeye başlamıştır ve rahim içindeki kasılmalardan az miktarda etkilenebilir. Bu dönemde gereken önem gösterilerek şiddetli çarpmalardan ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Her ne kadar döllenmiş yumurta rahim duvarında gömülü olsa da yüksek risk durumlarında gebeliği sonlandırabilir. Bu gibi durumlarda derhal doktora başvurulmalıdır.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Gebelik başlangıcında rahim hareketleri nasıldır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir