Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı 
Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı 

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne adaylarının hamilelik döneminde sık sık şikâyette bulunduğu durumlardan bir tanesi karın ve kasık ağrısıdır. Bu şikayetler temelde gebeliğin tipik belirtileri olarak kabul edilmektedir. Gebelikte karın ve kasık ağrısı endişelenecek bir durum değildir. Çok doğal bir durumun çok doğal bir sonucudur.  

Fakat zaman zaman karın ve kasık ağrıları dış gebelik, idrar yolu enfeksiyonu ve preeklampsi habercisi de olmaktadır. Bu yüzden gebelik döneminde şiddetli kasık ve karın ağrısı yaşarsanız muhakkak bir uzmana danışmalısınız.     

Hamilelik Döneminde Kasık ve Karın Ağrısı 

Hamilelikte kasık ve karın ağrısının birbirinden farklı nedenleri bulunmaktadır. Pelvis bölgesinde bulunan ve bebeğe yer açmak için giderek büyüyen rahim bu büyümenin sonucunda diğer organlara ve kaslara baskı yapmaktadır. Bunun sonucunda da anne adayları özellikle kasık ve karın bölgesinde ağrı hissetmektedir. Özellikle ilk gebeliği olan kadınlar bu ağrıları daha güçlü hissetmektedir. Genel olarak gebelik belirtisi kabul edilen kasık ve karın ağrısı zaman zaman ciddi sorunların habercisi de olabilmektedir. Bu yüzden şiddetli ağrılar ihmal edilmemeli ve doktora danışılmalıdır. 

Hamilelikte Ciddi Sorunlara İşaret Eden Kasık ve Karın Ağrıları 

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı 
Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Preeklampsi: Yalnızca anne adaylarında görülmektedir. Kontrolden çıktığında anne adayının bir çeşit zehirlenme yaşamasına neden olur ve hem anne hem de bebek bu durumdan zarar görebilir.  

İdrar Yolu Enfeksiyonu: şiddetli kasık ağrısına neden olan enfeksiyon idrar testi ile kolayca tespit edilmektedir. Tespit edildikten sonra doktorun uygun gördüğü tedaviye anında başlanmaktadır. 

Dış Gebelik: Gebeliğin rahim içinde değil de tüpte ilerlemesi durumu dış gebelik olarak adlandırılmaktadır. Normal gebelik ile aynı seyreden fakat zamanla yolunda olmayan durumların fark edilmesi ile teşhis konulmaktadır. Yoğun kasık ağrısı dış gebeliğin en önemli belirtilerinden biridir. 

Düşük Riski: Anne adayının duyduğu dayanılmaz kasık ağrıları düşük olayının habercisidir. Bu durumda hekim muayenesi kesinlikle ertelenmemelidir. 

Gebelikteki Kasık ve Karın Ağrıları için Anne Adaylarına Tavsiyeler 

  • Bol su tüketmeye özen gösterin 
  • Kendinizi kasmadığınız rahat bir pozisyonda oturun 
  • Düşük tempolu yorucu olmayan yürüyüşler özellikle kasık ağrısının hafiflemesinde oldukça etkilidir 
  • Sıkı kıyafetler giyinmekten kaçının 
  • Sıcak su torbası gibi sıcak uygulamalarından kaçının 
  • Ilık bir duş alın 
  • Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın 

Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Ne Zaman Geçer 

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı 
Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Hamilelik belirtilerinden olan kasık ve karın ağrısı hamileliğin 4. haftasıyla birlikte şiddetlenmektedir. 5. aya geldiğinde ağrılar hafiflemeye başlar fakat özellikle 7. aydan sonra doğum yaklaştıkça ağrılar yeninden şiddetlenebilir. 

 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.