Gebelikte Bacak Ağrısının Nedenleri 
Gebelikte Bacak Ağrısının Nedenleri 

Gebelikte Bacak Ağrısının Nedenleri 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelikte kadınların yaşadığı pek çok sıkıntı bulunmaktadır. Hormon seviyelerinin değişmesinden dolayı ruhsal sıkıntılar, fizyolojik değişikliklerin yol açtığı bedensel sıkıntılar kadınların gebelik sürecinde baş etmek zorunda kaldıkları durumlardandır. Gebelikte bacak ağrısı ise kadınları en huzursuz eden ağrılardan biridir. Özellikle gece saatlerinde şiddetini arttıran bacak ağrıları gün içinde kadınların keyfini kaçırmaktadır. Peki gebelikte bacak ağrısının nedenleri nelerdir ve çözümleri var mıdır? Bu soruların cevapları yazımızda yer alıyor. 

Gebelikte Bacak Ağrılarının Nedenleri 

Gebelikte Bacak Ağrısının Nedenleri 
Gebelikte Bacak Ağrısının Nedenleri

Hamileliğin sonuna doğru fetüsün hacmi büyüdüğü için anne adayının karnında ve pelvik bölgesinde baskı artar. Bu baskının sonunda da kanın kalbe akışı zorlaşır. Bu durumda gebelikte bacak ağrısına sebebiyet vermektedir.  

Gebelikte uzun süreler ayakta durmak ya da çalışmak bacak ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılarda bacak kaslarının işlevselliğini bozacağı için bacak ağrılarına neden olacaktır. 

Yetersiz potasyum da gebelikte bacak ağrılarının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Çünkü potasyum vücut hücrelerinde sıvı ve elektrolit sağlamaya yardımcı olmaktadır. Hamilelikte kan hacmi %50 oranında artış gösterdiğinden dolayı vücut elektrolitleri artırmalı ve ek sıvı içindeki kimyasalların dengesini sağlaması gerekmektedir. 

Hamilelikte vücudun düzenli bir kan dolaşımına sahip olması gerekmektedir. Bunun içinde muhakkak hareket gerekmektedir. Her gün yürüyüş yapmak kasları ve kan basıncını işlevsel hale getirir. Hamileyken hareket etmeyen kadınlarda bacak ağrısı görülür. 

Gebelikte Bacak Ağrısı Nasıl Geçer? 

Gebelikte Bacak Ağrısının Nedenleri 
Gebelikte Bacak Ağrısının Nedenleri

Soğuk duş almak bacak ağrısını hafifletecektir. Soğuk su, ödemin giderilmesine ve kan damarlarının daralmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede kan akışı düzenlenir ve ağrı hafifler. 

Bacakları kalp hizasından daha yükseğe kaldırmak ağrıyı hafifletir.  Gebelikte bacak ağrısı çeken kadınlar bacaklarını yükseğe kaldırarak kan akışının kalbe daha kolay ulaşmasını sağlayabilir. 

Bacak ağrısını geçirmek için masaj yapmak iyi bir yöntemdir. Masaj sayesinde kan akışı artar, ödem hafifler ve kaslar gevşer. Bedenen ve zihnen rahatlamayı sağlayan masaj hamileliğe uygun bir yağ ile yapıldığında oldukça rahatlatıcı bir etki gösterecektir.  

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Gebelikte Bacak Ağrısının Nedenleri 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir