Anne Vücudu Nasıl Süt Üretir?
Anne Vücudu Nasıl Süt Üretir?

Anne Vücudu Nasıl Süt Üretir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne vücudu nasıl süt üretir? Mucizevi anne sütünün anneye ve bebeğe inanılmaz faydaları vardır. Yeni doğan bebeklerde vücudun ihtiyaç duyduğu bütün mineral, vitamin protein ve kalsiyum değerleri anne sütünde bulunmaktadır. Haliyle anne sütü bebek için olmazsa olmazdır. Özellikle ağız sütü olarak bilinen Kolostrum bebek için fazlasıyla önemlidir.

Anne Vücudunda Süt Oluşumu

Anne vücudunda içgüdüsel olarak oluşan bazı hormon ve refleksler doğrultusunda beynin alt bölgesindeki ön hipofiz bezi tarafından salgılanan Prolaktin hormonu sayesinde vücutta anne sütü üretilmeye başlanıyor. Hamilelik süresi boyunca anne adayının kanındaki Prolaktin değeri her geçen gün artmaktadır. Progesteron ve östrojen ise vücuttaki bu sıra dışı durumun daha fazla ileri gitmesini engelleyen hormonlardır. Bebek dünyaya geldikten sonra bu hormonların vücuttaki seviyesi azalır ve süt hormonunun üzerindeki baskı kalkmış olur. Bunun sonucunda anne sütü sağlıklı bir şekilde akmaya başlar.

Kolostrum Nedir?

Kolostrum anne tarafından hamilelik dönemi sonlarına doğru ve doğumdan birkaç sonraya kadar vücuttaki meme bezleri tarafından üretilmeye devam edilen bir süt türüdür. İlk süt ya da ağız sütü olarak da geçer. Kolostrum bebek vücudundaki mantarlar, parazitler, bakteriler gibi mikroorganizmalara doğrudan saldıran ve bebek için ölümcül hastalıklarla mücadele eden proteinler, mineraller, vitaminler, yağlar, antikorlar ve karbonhidratlar olmak üzere çok sayıda organik madde içerir.

Bebeğin ilk dışkısını yapmada kolaylaştırıcı müshil etkisi de vardır. Yapılan birçok araştırma Kolostrum ‘un yeni doğmuş bebeklere verilmesinin hayati bir önem taşıdığını ve anne çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirdiğini belirtmektedir. Ağız sütü için bir bakıma bebeğin ilk aşısıdır demek hiç de yanlış olmayacaktır. Kolostrum’un yani ağız sütünün bir damlasının dahi ziyan edilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bebeğiniz için ilk 6 ay en iyi beslenme kaynağı anne sütüdür.

Anne Sütünde En Önemli Organ

Prolaktin hormonunu hipofiz bezinden salgılamakta görev aldığı için anne sütü oluşumunda en önemli organ beyindir. Sütün akışında ise oksitosin hormonu görev alır. Bu hormon memeli canlılara özgü bir hormondur.

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

Anne vücudu nasıl süt üretir? sorusunu cevapladıktan sonra anne sütünü hangi besinler artırır? sorusunu cevaplayalım. Su başta olmak üzere anne sütünü arttırıcı besinlere örnek olarak: yulaf ezmesi, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve havuç verilebilir.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Anne Vücudu Nasıl Süt Üretir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir