Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir? 
Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir? 

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüp bebek tedavisi gören kişiler ya da tüp bebek tedavisini düşünen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında tüp bebek tedavisinin yan etkileri nelerdir? Sorusu gelmektedir. Anne olmak isteyen kişiler tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların bir hastalığa en çokta kansere neden olmasından korkmaktadır. 

Tüp bebek tedavisi 40 yıla yaklaşan bir uygulama sürecine sahiptir. Bu yüzden de bu konu hakkında çok sayıda araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalar ve tedavi tecrübesi, tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların olmayan bir hastalığı gün yüzüne çıkarması söz konusu değildir. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce çiftlerin çok iyi araştırılması tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Böyle herhangi bir hastalık başlangıç seviyesinde olsa bile atlanmayacaktır.  

Tedavi öncesi yeterli tetkik yapılmaması, başlangıç seviyesinde dahi olsa bir hastalığın ilerlemesine sebebiyet vermektedir. Örnek verecek olursak, başlangıç seviyesinde meme kanseri olan bir kadının tedavi sürecinde kullandığı ilaçlar yüzünden hormon düzeylerini arttıracağı meme kanserinin ilerlemesine yol açabilir. Özellikle 40 yaşının üstündeki kadınlarda öncelikle meme değerlendirmesi yapılmalı ardından tedaviye başlanmalıdır. Tüp bebek tedavisi açısından en önemli dikkat edilmesi gereken konu meme kanseri açısından kadınların taşıdığı risktir. Bunun için tüp bebek tedavisinden önce muhakkak detaylı bir doktor kontrolünden geçilmelidir. 

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir? 

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir? 
Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde birden fazla yumurta büyütmek amaçlandığı için kullanılan ilaçlar yüzünden çok nadirde olsa hafif yan etkiler oluşmaktadır.  

  • Tüp bebek tedavisi için anne adayına uygulanan iğne, göbek kısmında kaşıntı, kızarıklık, ağrı ve şişlik olma ihtimali bulunmaktadır. 
  • Birden fazla yumurta büyütmek amaçlandığı için kasıklarda hafif bir ağrı olabilir. 
  • Tedavi sırasında östrojen düzeyleri normal düzeylerin üstüne çıktığı için ciltte ödem, memelerde hassasiyet ve şişkinlik artmaktadır.  
  • Genital bölgede östrojen artımına bağlı akıntı artmaktadır.  
  • Mevcut kiloda artış gözlenmektedir. 
  • İshal ve kusma 
  • Ateş basması 
  • Ruhsal dalgalanmalar 
  • Tüp bebek tedavileri aşamasında yaygın olarak yaşanan yan etkilerden biri OHSS sendromudur. Bu sendrom, yumurtlama için kullanılan ilaçlara karşı kadının bünyesinin aşırı cevap vererek çok sayıda yumurta oluşturmasıdır. Fakat gelişmiş çatlatma yöntemleri ile bu problem kolaylıkla ortadan kalkmaktadır. 
Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir