Mol Gebelik (Üzüm Gebeliği) Nedir? Mol Gebeliği Teşhis ve Tedavisi
Mol Gebelik (Üzüm Gebeliği) Nedir? Mol Gebeliği Teşhis ve Tedavisi

Mol Gebelik (Üzüm Gebeliği) Nedir? Mol Gebeliği Teşhis ve Tedavisi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mol gebelik normalin dışında gelişen, üzüm şekline benzeyen yapılar nedeni ile oluşan bir gebelik türüdür. Mol gebelik belirtileri arasında ciddi kramplar, kalp atış sorunları, yüksek tansiyon, mide bulantısı gibi belirtiler görülür.

Üzüm gebeliği olarak tabir edilen hamilelikte plasenta da üzüm salkımı şeklinde doku yığınlarına rastlanmaktadır. Hamileliğin ilk 3 ayında bazı kanamalar şeklinde görülebilir ancak her kanama mol gebelik olarak görülmez. Annenin normalden fazla mide bulantısı ve kusması mol gebeliğin belirtileri arasında görülmektedir.

Mol Gebelik (Üzüm Gebeliği) Nedir?

Molar gebelik ya da üzüm gebeliği olarak bilinen gebelik türü rahmin zarına plasentayı bağlayan parmak biçiminde ufak çıkıntıların sağlıklı olarak gelişmemesi durumu olarak nitelendirilir. Rahimde bebek oluşumu yerine hidatidiform denilen anormal kromozomlar oluşmaktadır. Plasenta tümörü şeklinde oluşan dokuda embriyonik ya da fetal dokuya rastlansa bile yaşama şansları çok azdır. Kısmi gebelik durumu olarak bilinen durum bazı ultrasonografik muayeneler ile görülebilir. Mol gebeliğin tanısı için mutlaka muayene olmak ve dokuların olup olmadığını tespit etmek için ultrason muayenesi gerekmektedir.

HCG hormonunun yükselmesi durumunda yumurtalıklarda genişlemektedir. Bebeğin hamileliğin ilerleyişi içinde kalp atışı duyulmadığı gibi kan basıncında yükselme, aşırı şişme ve idrarda protein gibi bulgular mol gebelik geçiren kadınlarda görülen semptomlardır. Her 5 kadından biri bu tip gebelik süresince üzüm benzeri şeklinde vajinal tanecik düşürür.

Kimlerde Görülür?

Kadınların yumurta hücresinde bir sperm döllenme anında içeri alınarak diğer sperm hücrelerinin girmesi engellenir. Hamilelik durumunu değiştiren iki spermin yumurta hücresine girmesi sonucu oluşur. Bu gebelik şeklinde fazla sayıda kese yapıları oluşmaktadır.

Bu durumun nedeni sağlıksız beslenme şekli ve düşük ekonomik durumda olan kişilerin birçok etkenlerden etkilenmesi sonucu oluşmaktadır. Mol gebelik genelde 40 yaş üstü ve 20 yaş altı annelerde görülmektedir. 1500’de 1 kişide mol gebeliğe rastlanılabilir.

Halk dilinde üzüm gebeliği olarak adlandırılan mol gebelikte plasentanın erken gebelik sonucunda normal seyirde olması ve rahim içinde oluşan üzüm tanesi şeklini andıran hücrelerin oluşmasıdır.

Nasıl Anlaşılır? Nasıl Tedavi Edilir?

"<yoastmark

Döllenme anında yanlış genetik sonucu normal dışı dokunun rahim içerisinde büyümesi sonucu oluşur. Sağlıklı bir plasenta yerine trofoblast hücresi üzüm salkımı şeklinde dokular oluşturmaktadır. İki türü bulunan mol gebelik kısmı ve tam şeklinde ortaya çıkar

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi sırasında rahim ağzı genişletilir ve içerisi kürtaj yoluyla boşaltılır. %10 ila 15 inde büyümeyi durdurmak mümkün olmaz. Bu gebelik sürecinde hastanın 1 yıl boyunca doktor takibinde olması gereklidir.

Bu süre içerisinde harmanların normale dönmemesi durumunda bu tip gebeliği yaşamış kadınlara tekrar rahim genişletme ve kürtaj işlemi yapılması gerekir. Hormonların normale dönene kadar tedavi süreci devam etmektedir. Üzüm gebeliği yaşamış kadınlarda 1 yıl boyunca hamileliğin olmaması gerekir.

Sağlıklı bir gebelik için mutlaka mol gebelik tedavisinin yapılması ve rahim içi doğum kontrol metodlarının uygulanmaması büyük önem taşır. Mol gebelik tedavisi yapılmayan kadınlarda normal gebeliğin oluşması oldukça zordur. Tedavi sürecinde doktorun tavsiyelerine uymak düzenli olarak kontrollere gitmek oldukça önem taşır.

Mol Gebelikte Kese Oluşur mu?

Moller gebelik geçirenlerde ultrason görüntüsünde kese görülmemektedir. Kese yerine yan yana dizilen mol vezikülleri görülür. Muayene esnasında uterusun büyük olduğu gözlemlenir. Annedeki beta HCG değerleri 100.000 üzerinde görülmektedir.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Mol Gebelik (Üzüm Gebeliği) Nedir? Mol Gebeliği Teşhis ve Tedavisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir