Gebelik hesaplama yöntemleri nelerdir?
Gebelik hesaplama yöntemleri nelerdir?

Gebelik Hesaplama Yöntemleri Nelerdir? Nereden Yapılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelikte kaçıncı haftada olduğunuz, bebeğinizin doğum tarihinin ve burcunun ne olacağı anne adaylarının en çok merak ettiği konulardandır. Gebelikte yapılan bu hesaplamalarla, hamile adayları kendilerini daha bilinçli olarak doğuma hazırlarlar.

Hamileliğin son tarihini hesaplamanın en yaygın yolu, son adet döneminizin ilk gününden itibaren 40 haftayı saymaktır. Ve çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı bu yöntemi uygular. Menstrüel döngü uzunluğunuz ortalama uzunluktaysa (28 günlük döngü), adet döngünüz muhtemelen gebe kalmadan yaklaşık iki hafta önce başlamıştır. Bu, gebeliklerin neden 38 hafta yerine 40 hafta sürdüğünün de bir açıklamasıdır. Ancak bu yöntem, adet döngünüzün gerçekte ne kadar sürdüğünü veya ne zaman hamile kaldığınızı düşündüğünüzü hesaba katmaz. Kadınlar genellikle adet döngüsü başladıktan yaklaşık iki hafta sonra yumurtlarlar ama bu günü net olarak bilemeyecekleri için gebelik hesaplamalarında son adet tarihi baz alınır.

Gebeliğinizi hesaplamak için, son adetinizin ilk gününden üç ay çıkarıp ve yedi gün ekleyebilirsiniz. Örneğin, son adetiniz 11 Nisan’da başladıysa, üç ay geri 11 Ocak’a kadar sayar ve ardından yedi gün eklersiniz, bu da yaklaşık doğum tarihinizin 18 Ocak olacağı anlamına gelir.

Bebek doğum tarihini hesaplamanın diğer yöntemleri gebe kalma tarihini kullanma, embriyo transfer tarihi veya ultrason yöntemi olsa da son adet tarihi en çok kullanılan yöntemdir.

Gebelik hesaplama araçlarının tamamına ÇocukluDünya’dan ulaşabilirsiniz. Türk normlarına göre hazırlanan hesaplama araçları ile gebeliğinizin seyrini takip edebilirsiniz. Bebeğinizin doğduktan sonra da bebeğinizin gelişimini Çocuklu Dünya’dan ay ay takip edebilirsiniz. Doğumdan itibaren bebeğiniz ile ilgili soruları cevaplayarak gelişimini görebilir ve her ay gelişimini destekleyecek farklı aktiviteler yaptırabilirsiniz.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Gebelik Hesaplama Yöntemleri Nelerdir? Nereden Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir