Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer? Normal midir? 
Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer? Normal midir? 

Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer? Normal midir? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte kadınların sık sık şikâyet ettiği ishal çoğunlukla endişelenmeyi gerektirmeyecek kadar normaldir. Değişen hormonlar hamilelikte ishal probleminin ilk nedenlerinden biridir. Vücut hamilelikle birlikte normal işleyişin dışına çıkıp farklı hormonlar salgılamaya başlar. Salgılanan bu hormonlar kadınların sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerini etkiler. Bu yüzdende pek çok anne adayı ishal sorunuyla yüzleşmek zorunda kalır. 

Hamilelikte sağlıklı beslenme düzeni rahat bir hamilelik için altın kuraldır. Anne adayları gebeliğin ilk gününden itibaren hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlıklarını korumak için doğru ve dengeli beslenmelidir. Değişen beslenme düzeni anne adayında ishal şikayetlerine neden olabilir. 

Üşütmek, özellikle ayakları üşütmek hamilelikte düşen bağışıklık sisteminden dolayı ishali tetikleyebilmektedir. Bu yüzden sağlığınıza dikkat edip kendinizi soğuktan korumanız faydalı olacaktır. 

Hamilelikte İshal Nasıl Geçer? 

Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer? Normal midir? 
Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer? Normal midir?

Hamilelikte sağlıklı ve tok tuttuğu için fazla tüketilen lifli gıdalar ishale neden olabilir. Bu yüzden lifli gıda tüketimine oldukça dikkat etmek gerekiyor. Günlük olarak tüketilen lifli gıdaların miktarını azaltmak ishalden kurtulmanıza yardımcı olabilir. 

Kızartma gibi ağır yiyeceklerden uzak durmak ve ishale iyi gelecek gıdaların olduğu bir diyet uygulamak ishal sorununuzun 1-2 gün içinde geçmesini sağlayacaktır. 

İshal durumunda ilaç kullanma konusunda dikkatli olunmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Doktor kontrolünden sonra gerekiyorsa doktor tavsiyesi ile ishal için ilaç kullanılmasında sakınca yoktur. 

Papatya çayının ishal için iyi bir ilaç olduğu bilinmektedir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan günde bir fincan kadar papatya çayı içilebilir. Fakat bitki çayları hamilelik döneminde doktora danışılmadan tüketilmemelidir. Doktorunuzun onayıyla birlikte papatya çayı tüketebilirsiniz. 

Patates haşlaması, pirinç lapası gibi yiyecekler ishale birebirdir. Hamilelik döneminde de hiçbir sakıncası bulunmayan bu yiyecekler tüketilerek ishalin önüne geçebilirsiniz. 

Leblebi gibi mide suyunu emen ve bağırsak hareketlerini kontrol altına alan kuruyemişler ishalinizin kısa sürede geçmesi için size oldukça yarar sağlayacaktır. 

İshal durumunda vücut sıvı kaybedeceği için tansiyon düşme sorunu ile karşılaşmak mümkündür. Bu durumun önüne geçmek adına bol bol sıvı tüketebilirsiniz. Bebeğin gelişimi içinde hamilelikte yeterli sıvı alınması oldukça önemlidir. 

  

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer? Normal midir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir