Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?
Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bütün anne adaylarının gebelik döneminde aklında “Ne zaman doğum yaparım?” Doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır?” “Doğum belirtileri nelerdir?” gibi soru işaretleri bulunur. Doğum yaklaştıkça heyecanları artan anne adayları, her sancıyı doğum sancısı sanıp sürekli stres yaşar.

9 ay 10 gün süren gebelik döneminin bebeğin gelmesi ile son bulmasına doğum denir. Gebeliğin 9 ay 10 gün sürdüğü düşüncesi genel bir yaklaşımdır. Zira gebeliğin son 4 haftasında doğum her an başlayabilir. Bu yüzden anne adayının doğum belirtileri hakkında bilgili olması ve doğum anına hazırlıklı olması oldukça önemlidir. Doğumun yaklaşması ile beraber anne adayı birtakım belirtiler gösterir. Peki, bu belirtiler nelerdir? Doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır?

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?
Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?

Normalde gebelik 40 hafta süren bir dönemdir. Bebek büyüdükçe anne adayının diyaframındaki baskı artar ve anne adayı zor nefes almaya başlar. Doğumun yaklaştığı haftalarda bebek doğum kanalına ilerler. Yer değişiminden kaynaklı olarak diyaframdaki baskı azalır ve anne adayı doğum yaklaştıkça rahatlar ve kolay bir şekilde nefes almaya başlar. Fakat bu sefer idrar kesesine baskı artacağı için tuvalet ihtiyacı artar. 

Gebelik süresince rahim ağzını kapatan kalın mukus tabakası, rahmin içine bakterilerin girmesine engel olur. Doğum zamanı yaklaştıkça rahim ağzındaki gevşemeden dolayı mukus atılır. Anne adayında halk arasında nişan gelmesi olarak adlandırılan kanama başlar. Lakin bu olay her gebede görülmeyebilir. Koyu kıvamı olan kanlı bir akıntı şeklinde olan mukus, doğumdan dakikalar, saatler veya günler önce atılabilir.

Bazı anne adaylarında amniotik kesenin doğumdan önce yırtılması neticesinde az miktarda su vajinadan dışarı akar. Bazı gebelerde ise bu sıvı yoğun bir şekilde görülebilir. Gebeliğin son dönemlerinde yaşanan idrar kaçırma durumu ile amnion sıvısının karıştırılabilme ihtimalinden dolayı doktorunuza başvurmanız faydalı olacaktır. Zira membranların erken yırtılmasından dolayı rahim içi enfeksiyon oluşma riski artabilir.

Yalancı doğum ağrıları; gebeliğin son aylarında düzensiz olarak gelen, kasıkta ve alt karın bölgesinde hissedilen, karında sertleşme yapan, şiddeti değişiklik gösteren, pozisyon değişikliğiyle kaybolan veya azalan kısa süreli kasılmalardır. Yalancı doğum ağrıları, doğuma yaklaştıkça yerini gerçek doğum ağrılarına bırakır. Çok şiddetli, sırtın alt kısmından başlayarak karın bölgesine yayılan ve karında sertleşme yapan, yaklaşık olarak 30-60 saniye süren, düzenli aralıklar ile gelen, şiddeti ve aralıkları artan ve dinlenmeyle geçmeyen kasılmalar gerçek doğum ağrılarıdır. Beş dakikada bir gelen ve 1 dakikadan daha fazla süren kasılmalar veya su gelmesi durumunda hemen doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Gebeliğin son zamanlarında rahim ağzı incelir. Doktorunuz bu durumu kontrollerinizde vajinal muayene ile tespit edebilir ve yüzde olarak ifade eder. Rahim ağzında oluşan incelme, rahim ağzının daha kolay genişlemesini sağlar. Hissettiğiniz yalancı doğum ağrıları rahim ağzının incelmesinde rol oynar.

Yine gebeliğin son zamanlarında rahim ağzı genişlemeye başlar. Doktorunun vajinal muayene ile durumu tespit edip cm olarak bilgi verir. Doğumun olması için rahim ağzı %100 incelmiş ve 10 cm genişlemiş olmalıdır. Gebeliğin son aylarında bebeğin hareketlerinin az olması normal olarak kabul edilir. Lakin bebeğin hareketlerinde belirgin bir şekilde azalma varsa mesela saatte 10’dan az ya da bebek hiç hareket etmiyorsa muhakkak hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir