Gebeliğin Başlangıcında Rahim Hareketleri Nasıldır?
Gebeliğin Başlangıcında Rahim Hareketleri Nasıldır?

Hamilelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik genel olarak hassas bir süreç olsa da özellikle ilk aylar da çok daha dikkatli ve özenli olmak gerekiyor. Zira ilk ay ve ilk üç aylık dönem, bebeğinizin organ gelişiminin tamamlanacağı bir dönemdir. 1. haftadan 12. haftaya kadar sürecek olan bu dönemde, bebeğiniz dışarıdan gelebilecek olan etkilere çok açıktır. Ciddi bir etkiye maruz kalması, bebeğinizde anormalliklere neden olabilir. Bu yüzden anne adayının hamileliğin ilk ayında ve ilk üç aylık süreçte dikkat etmesi gereken detaylar vardır. Peki, hamilelikte ilk ay nelere dikkat edilmeli?

Muayenelerinizi Aksatmayın

Rutin olarak gideceğiniz doktor kontrolleri hamileliğin her döneminde çok önemlidir. Bu kontrollerde bebeğinizin gelişimi takip edilir ve bazı riskler söz konusu ise erkenden önlemler alınabilir. Fakat ilk aydaki doktor kontrolleri daha önemlidir. İlk aydaki kontrollerde bebeğinizin kese içinde olup olmadığı, kalp atışının duyulup duyulmadığı ve ense kalınlığı gibi önemli kontroller gerçekleştirilir.

Enfeksiyonlardan Korunun

Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı ve grip gibi birçok hastalığa yakalanabilirsiniz. Enfeksiyonun neden olabildiği yüksek ateş hamilelikte istenen bir durum değildir. Hamileliğin ilk ayında görülen yüksek ateş, bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı hamilelik döneminde enfeksiyonlardan korunmak, kalabalık ortamlarda fazla bulunmamak ve vitamin açısından zengin gıdalarla beslenmek çok önemlidir.

Hamam ve Sauna Gibi Sıcak Ortamlardan Uzak Durmalısınız

Pek çok sağlık kurumu hamileliğin ilk ayında ve ilk üç ayında anne adaylarının hamam, kaplıca ve sauna gibi aşırı sıcak mekanlara girmemesini öneriyor. Organ gelişiminin devam ettiği ilk aylarda aşırı sıcak ortamların bebekte sakatlık (teratojen) ihtimalinin artmasına sebep olabilir.

Hamileliğin İlk Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli?
Hamilelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli?
  • Hamilelik ihtimalinizin olduğunu düşünüyorsanız hemen bir doktora başvurarak muayene olmalısınız.
  • Alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durmalısınız.
  • Gereksiz kimyasal maddelerden sakınmalısınız. Çok ağır temizlik maddelerinden uzak durmalısınız ve özellikle hamileliğin ilk üç ayında saç boyası kullanmamalısınız.
  • Doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız.
  • Radyasyondan kaçınmalısınız.
  • Çiğ et ve iyi yıkanmamış sebzeleri tüketmemelisiniz. 
  • Düzenli ve dengeli beslenme planı uygulamalısınız.
  • Gün içinde aşırı kahve ve çay tüketmemelisiniz.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir