Hamilelikte nane yenir mi?
Hamilelikte nane yenir mi?

Hamilelikte Nane Yenir mi? Gebelikte Kuru ve Taze Nanenin Faydaları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazımsızlık ve şişkinlik hamile kadınların karşılaştığı en yaygın sağlık sorunları arasındadır. Nane hamilelik sırasında rahatlama ve sindirim için harika bir bitkidir. Ancak “Hamilelikte nane yenir mi?” sorusu anne adaylarının kafasını oldukça karıştırıyor. Makalemizin devamında hem bu sorunun cevabına hem de gebelikte kuru ve taze nanenin faydalarına ulaşabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Nane Tüketmek

Hamilelikte nane yenir mi?” sorusu anne adaylarının merak ettiği sorulardan biridir. Hem kuru hem de taze nane salatalarda, yemeklerde hatta suyun içine atarak bile kullanılır. Bu kadar çok kullanım alanı olan nanenin hamilelik döneminde tüketilmesi zararlı mıdır?

Hamilelik çok fazla mutluluk ve neşe getirir, ancak aynı zamanda yaptığınız her şey hakkında sizi temkinli ve şüpheci yapar. Hamilelik sırasında yaptığınız değişiklikler arasında doğru yiyecekleri seçmek de çok fazla düşünmeyi gerektirir.

Daha önce kolayca tüketebileceğiniz bir şey bu aşamada daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında tüm yiyecekler yenemeyeceğinden, yediğiniz yiyecekleri dikkatli seçmeniz akıllıca olacaktır. Bundan dolayı, hamileyseniz ve nane tüketmekten emin değilseniz, bu makaleyi faydalı bulacaksınız.

Detaylı bir bilimsel çalışmanın ardından Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından elde edilen veriler, nanenin mide kaslarını gevşettiğini ve erken dönemde oluşabilecek bulantı, şişkinlik veya kusma gibi sorunları giderdiğini göstermiştir. Yine aynı çalışma sonucunda bu bitkiden yapılan çayın belirli bir miktarda içilmesinin güvenli olduğu ve fazla tüketilmemesi gerektiği söyleniyor.

Nanenin hamilelik döneminde tüketilmesi faydalıdır. Ancak her şeyde olduğu gibi hamilelik döneminde nanenin de fazla tüketilmemesi gerekiyor. Çok faydalı bitkilerin zararları da olabilir. Hamilelik döneminde düşük yapma riski bulunan kadınların nane tüketmemeleri gerekmektedir.

Nane düşük yapma sorunlarına neden olabilir. Rahim kas duvarının genişlemesine neden olur. Bu nedenle nane tüketimi doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Doktorlar hamile kadınlara tüketmelerini tavsiye etmediğinde naneden kaçınılmalıdır. Aşırı nane tüketimi de aynı etkiye sahip olabilir. Nane hamilelik sırasında rahim duvarlarının gevşemesine neden olabilir. Bu durumda nane tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik Döneminde Kuru ve Taze Nanenin Faydaları

  • Güçlü bir kokusu ve güçlü bir tadı olan nane ve stres sorunları için çok etkilidir. Dinlendirici bir gece uykusu için yatmadan hemen önce nane çayı içebilir, depresyon ve diğer sorunlarla savaşabilirsiniz.
  • İdrar söktürücü bitkilerden biri olan nane, bu dönemlerde oluşan ödemleri engeller ve şişkinlik sorununu ortadan kaldırır.
  • Manganez, C vitamini, B2 vitamini, A vitamini, potasyum, fosfor, demir ve kalsiyum gibi yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir. Sizin ve bebeğinizin genel sağlığı için çok faydalı bir bitkidir.
  • Mentol içeriği nedeniyle hamilelikte kabızlık gibi sorunları gidererek mide kramplarını önler ve bağırsak çalışması için gerekli düzeni sağlar.
  • Antiseptik özelliğinden dolayı ağız hijyeninin sağlanmasında ve bakterilerin temizlenmesinde çok önemli rol oynar.
  • Bol miktarda C vitamini içerdiğinden hamilelikte bağışıklık sistemini güçlendiren ve soğuk algınlığı gibi sorunları önleyen bitkilerden biridir.
  • Hamilelik sırasında mide bulantısı gibi kusmaya neden olan sorunların giderilmesine yardımcı olur.
  • Mideyi yatıştırmasının yanı sıra her türlü kas kramplarının önlenmesinde de oldukça etkilidir.
Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Hamilelikte Nane Yenir mi? Gebelikte Kuru ve Taze Nanenin Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir