Hamilelikte Diş Eti Kanaması Neden Olur? 
Hamilelikte Diş Eti Kanaması Neden Olur? 

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Neden Olur? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik sırasında vücudunuz diş etlerinde kanama ve şişme gibi birçok farklı fiziksel reaksiyon yaşayacaktır. Diş etinde kanama, özellikle fırçalarken veya diş ipi kullanırken ilk başta sizi ürkütebilir, ancak endişelenecek bir şey yok. Peki hamilelikte diş eti kanaması neden olur? Kanamayı önlemek için ne yapılabilir? 

Hamile kadınların %50’si bu sorunla karşı karşıya kalsa da endişelenmenize gerek yok. Diş etleriniz hamilelik sırasında daha hassas ve kırılgandır ve bu duruma hormonal değişiklikler neden olabilir. Bu nedenle, normal fırçalama ve diş ipi kullanımı bile hamilelik sırasında diş etlerinin kanamasına neden olabilir. 

Hamilelikte Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? 

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Neden Olur? 
Hamilelikte Diş Eti Kanaması Neden Olur?
  • Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın, ancak dikkatli ve nazik olun. Ayrıca lütfen yumuşak uçlu bir fırça kullanın ve florid içeren diş macunlarını tercih edin.  
  • Diş ipini her gün kullanabilirsiniz. 
  • Florürlü ve alkolsüz gargaralar ile her gün ağzınızı çalkalayabilirsiniz. 
  • Hamilelikte diş eti kanaması yaşamasanız bile bu dönemde diş hekimine sık sık gitmeyi unutmayın. Diş hekiminiz diş fırçanızın temizleyemediği tartar ve plakları temizleyecektir. Tabii ki diş hekiminize hamile olduğunuzu söylemelisiniz. Diş eti kanaması yaşıyorsanız, doktorunuzu daha sık ziyaret etmeniz gerekir. 
  • Yaşadığınız diş problemlerinizi ertelemeyin. Gerekirse lokal anestezinin hamilelikte güvenli olduğunu bilmelisiniz. Antibiyotik kullanmanız gerekirse gebelik için uygun ilaçlar vardır, korkacak bir şey yoktur. Doktorunuz ayrıca kanamayı nasıl azaltacağınızı da söyleyecektir. 
  • Dişlerinizi fırçalarken aşırı güç uygulamayın. Hamilelikten önce böyle diş fırçalıyorduysanız bile hamilelik sırasında diş etlerinizi korumak için fırçalama alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. 
  • Ayrıca yeme – içme alışkanlıklarınızı değiştirin. Çok fazla şeker içeren veya dişlerinize yapışan yiyeceklerden kaçının. Hamilelik sırasında şekerler, gazlı içecekler ve meyve suyu dişlere daha zararlıdır. 
  • Hamilelik sırasında yeterli miktarda C vitamini ve kalsiyum aldığınızdan emin olun. Doğru gıdayı seçmek diş sağlığınızı da etkileyebilir. 

Yaşanılan Diş Problemleri Hamilelik Sürecini Etkiler mi? 

Diş bakımına önem veriyorsanız, hamilelikte diş eti kanaması veya diş eti iltihabı size zarar vermeyecektir. Diş eti problemlerinin erken doğuma neden olabileceğini duymuş olabilirsiniz, ancak bu çok nadir görülen bir durumdur. 

Şiddetli diş iltihabı olan ve ağrıları çok olan hamile kadınlarda erken doğum veya düşük doğum yaşanabilir. Araştırmalar bunu doğrulasa da ciddi diş problemleriniz yoksa doğumda herhangi bir komplikasyon yaşamayacaksınızdır. Tabii ki, tüm endişeleri ortadan kaldırmanın en iyi yolu bir doktora danışmaktır. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Neden Olur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir