akıntı gebelik belirtisi mi

Akıntı Gebelik Belirtisi midir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelik belirtileri arasında akıntı bulunmakta olup, bu akıntı koyu kıvamda ve açık renkte olmaktadır. Akıntının nedeniyse gebelik ile vücutta artan östrojen hormonudur. Hamilelik oluşmadan önce çok fazla akıntı şikayeti olmayan kadınlarda bile, gebelikte ortaya çıkabilen bu durum, gebelik belirtileri arasında yer almaktadır.

Vajial akıntı gebeliğin ilk belirtileri arasında kendisine en önlerden yer bulmaktadır. Artık yumurtalıklar eskisinden daha fazla aktif olmakta ve içeride bebek gelişimi devam ettikçe vajinal akıntılarda olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi; akıntının rengi ve konusudur. Çünkü renk ve kokunun normal dışı olması demek, enfeksiyona işaret edebilir anlamına gelebilmekte. Gebelik döneminde vajinal akıntı kokusuz ve şeffaf olması gerekir normali budur. Eğer vajinal akıntılar kötü kokulu, kaşıntılı oluyorsa, vakit kayıp etmeden gebeliği takip eden doktor ile görüşülmelidir. Doktorun yapacağı muayene sonucunda herhangi bir enfeksiyon söz konusuysa gereken tedaviye gidilecek ve önlemler alınacaktır.

Gebelikte vajinadan gelen beyaz renkte sıvıların geldiğini de görmek mümkündür. Bu sıvının nedeniyse rahim duvarının giderek kalınlaşması ve vajina hücrelerinde olan büyümelerdir. Gebelik boyunca devam etmesi normal olarak karşılanır. Sadece rengi ve kokusuna dikkat etmek gerekir. Ama gelen akıntılar kaşınma yapıyor ve kötü kokuyorsa doktorunuza başvurunuz. Çünkü vajinada enfeksiyon gelişmiş olabilir.

Gebelik döneminde rahim ağzı ile vajinada yumuşamalar olacaktır buda rahme ulaşabilecek enfeksiyonları engeller. Gebeliğin ilk belirtileri arasında olan beyaz akıntının nedenlerinden biridir.

Anormal vajinal akıntı nasıl olur?

Eğer aşağıda maddeler halinde verilen durumlar varsa doktorunuza haber veriniz.

  • Ağrı
  • Kaşıntı
  • Kötü kokulu akıntılar
  • Sarı veya yeşil köpüklü akıntıların oluşması
  • Cinsen ilişki yada idrar yapma sırasında acı yada ağrı duyulması
  • Kalınlaşmış şekilde gelen akıntı

Bahsedilen şikayetler arasında bir yada birkaç tanesi ile doktora başvurulduğu zaman; mantar enfeksiyonları, klamidya, vajinozis gibi bazı rahatsızlıkların olup olmadığına bakılacaktır. Gereken muayene ve tetkikler sonucunda, tedavi amaçlı bazı ilaçlar verilebilir. Gebelikte gelen akıntılar anormalse kesinlikle tedavi edilmeli, aksi taktirde erken doğum yada düşük ile sonlanan gebeliklere neden olabilmektedir.

Bir önceki konumuzda hamile olabilir miyim? Konusunu ele aldık okumanızı tavsiye ederiz. Bizlere sorularınız olursa aşağıda yer alan yorum kısmından sorabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Akıntı Gebelik Belirtisi midir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir