Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır
Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebek sahibi olmak isteyen ve hamilelik şüphesi olan her kadın tarafından en çok yapılan hamilelik testleri iki farklı türde uygulanır. Bunlardan biri idrarla yapılan hamilelik testidir. Eczanelerde rahatlıkla bulacağınız bu testler birkaç damla idrarla yapılır. İkinci testse kan testtir. Diğer kan testleri gibi alınan kan örneğinin laboratuvar ortamında incelenerek belirlenir. Her iki test de hamile olma ihtimali olan kadınlar tarafından yapılan testler olmakla beraber bu testlerin uygun zamanda ve uygun şekilde yapılması, çıkan sonucun güvenilir olması açısından önemlidir. Bu iki teste ek olarak, erken hamilelik testi olarak bilinen ve daha erken zamanlarda hamileliği tespit eden kitlerde üretiliyor. Peki, hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır? İdrarla yapılan hamilelik testi güvenilir midir? Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır
Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Bazı hamilelik testleri, adet döneminizin geciktiği ilk günde ya da daha erken sonuç vereceklerini iddia ediyorlar. Ancak, evde hamilelik testi yapacaksanız daha iyi sonuçlar almak için adet döneminiz geçtikten bir hafta sonra yapmalısınız. Döllenmiş yumurtanın rahim tüplerine ulaşmasının ardından, koryonik gonadotropini (HCG) plasentada üretilmeye başlar ve kan akışınız sayesinde idrarınıza karışır. Hamileliğiniz ilk aşamasında, kanınızda bulunan HCG miktarı hızla artış gösterecektir. Bazı evde yapılan hamilelik testi yöntemleri, adet döneminizin bir hafta gecikmesinden sonra, idrarınızda bulunan bu hormonun seviyesini ölçer. Yine de erken yapılan testlerin sonuçlarının güvenilir olma ihtimali daha azdır.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi bütün eczanelerde bulunan uygun fiyatlı bir test kitidir. Bu hamilelik testleri de tıpkı kan testleri gibi HCG hormon seviyesini ölçerek sonuç verir. Hamilelik testinin uygulanışı için en güvenli yöntem testin yanında yer alan kullanım talimatlarını uygulamaktır. Genellikle hamilelik testleri iki şekilde uygulanır;

  • İdrar örneğini boş bir kap içerisine doldurup, test çubuğunu bu kabın içinde bekletebilirsiniz. Buna ek olarak test çubuğunu akan idrar altına kullanma talimatında belirtilen zaman boyunca tutarak testi yapabilirsiniz. 
  • Bazı test kitlerinin içinden damlalık çıkabilir. Yine bir kabın içerisine idrarınızı doldurup bu damlalık ile idrarınızı alıp, kit üstünde olan ilgili bölgeye belirtilen miktarda damlatarak hamilelik testini yapabilirsiniz.

Kesin sonucu elde etmek için 10-15 dakika beklemelisiniz. Hamilelik testini günün herhangi bir zamanında yapabilirsiniz. Fakat yoğunluk yüksek olacağı için sabah ilk idrarla yapılan hamilelik testi daha güvenli bir sonuç verecektir. Bekleme süresinin bitiminde test kitinin üstünde tek çizgi varsa sonuç negatiftir, hamile olmadığınızı gösterir. Çift çizgi varsa sonuç pozitiftir, hamile olduğunuzu gösterir. Buna ek olarak çizgiler olması gerektiği gibi gözükmüyorsa ya da tam olarak okunmaması gibi durumlarda testin tekrarlanması gerekir. Buna benzer durumlara ilişkin talimatlar ve bilgilendirmeler için test kitinin içinde olan prospektüsü incelemelisiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir