Aşermek nedir? Aşermenin bebek cinsiyetine etkisi var mı?
Aşermek nedir? Aşermenin bebek cinsiyetine etkisi var mı?

Aşermek nedir? Aşermenin bebek cinsiyetine etkisi var mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Canımızın bazı yiyecekleri çekmesi gayet doğal bir durum. Ancak hamile olan kadınların bazı yiyecekleri yemek istemesi toplum tarafından çok daha önemli bir olay olarak algılanıyor. Çünkü hamile bir kadının belli bir yiyeceği yeme isteği, hem kendisinin hem de çocuk için bir ihtiyaç durumu olabileceğini akıllara getiriyor. Bu durumda karşımıza aşermek ifadesi çıkıyor. Aşermek nedir? Aşermek neden olur? Aşermenin cinsiyete gerçekten bir etkisi var mıdır? 

Aşermek Nedir?

Canımız bir şeyler çektiğinde, harıl harıl o yiyeceği bulmak ve yemek için çalışıyoruz. Bu his, vücudumuzun bizimle iletişime geçme yöntemlerinden sadece bir tanesi. Gün boyunca, ciddi anlamda enerji harcıyoruz. Bu enerji yakımı bazı besinlere ihtiyaç duymamıza ortam hazırlıyor. Vücudumuzun çeşitli besinlere ihtiyaç duyması durumunda canımız bazı yiyecekleri yemek istiyor. Bu durum, vücudumuzun bu yiyeceklerin içinde bulunan bazı besinlere ihtiyaç duyduğunu bizlere anlatıyor.

Aşermek, kadınların gebelik süreci boyunca belli bir yiyeceği tüketme isteğidir. Gebelik süreci boyunca kadınların vücudunda hormonal olarak bazı değişiklikler meydana gelir. Bu durum, metabolizmanın durumunu da etkiler. Böylelikle ortaya bazı yiyecekleri yeme isteği çıkabilir.

Aşermek olayı toplum tarafından genellikle büyük bir dikkatle yerine getirilen ihtiyaçlar arasında yer alır. Çünkü burada hem gebelik sürecindeki kadının hem de bebeğin sağlığının yerinde olması için aile bireyleri ellerinden geleni yapmaya çalışır.

Aşermek ve Hormonal Denge

Aşermek nedir? Aşermenin bebek cinsiyetine etkisi var mı?
Aşermek nedir? Aşermenin bebek cinsiyetine etkisi var mı?

Bazı dönemlerde, kadınların vücudunda hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu durum, kadınların yemek yeme alışkanlıklarını da etkiler. Bu hormonal değişikliklerin olduğu dönemlere adet öncesi, menopoz ve gebelik gibi bazı önemli dönemler örnek olarak gösterilebilir. Tüm bu dönemlerde, kadınların canı normalden çok daha farklı olarak bazı yiyecekleri yemek isteyebilir. Bu durum, vücudun ihtiyaçlarını göz önüne serer.

Vücudumuzun bize hissettirdiği tüm istekler, ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkar. Hormonal değişimler, metabolizmanın duyduğu ihtiyaçları ciddi anlamda değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Bundan dolayı hormonal değişimlerin olduğu dönemlerde yiyecek alışkanlıklarının da değişmesi oldukça olağan bir durumdur.

Bu durumlarda kişinin kendine mümkün olduğu kadar iyi bakması ve aşırıya kaçmadan besin ihtiyaçlarını gidermesi büyük önem taşır. Eğer kişinin canı yağlı yiyecekler gibi zararı olabilecek bazen besin maddelerini çekerse, kişinin bunları kendini kaybetmeden tüketmesi gerekir.

Gebelikteki Değişimler

Bir kadının vücudunda başka bir insanın oluşmaya başlaması, mucizevi bir olaydır. Bu durumda kadında hormonal değişimlerin görülmesi ve farklı ihtiyaçların ortaya çıkması gayet doğaldır.

Pek çok kişi, hamilelik döneminde kadınların bazı yiyecekleri yemek istediğini yani aşerdiğini biliyor. Ancak hamilelik döneminde bazı yiyeceklerden tiksinme durumu da ortaya çıkabilir. Hormonal değişiklikler, yiyeceklere duyulan ilgiyi iyi veya kötü anlamda etkileyebilir. Dolayısıyla kişinin canı bazı yiyecekleri yemek isterken bazı yiyecekleri ise reddedebilir. Bu durum da tamamen vücudun ihtiyaçları ile doğru orantılı olarak gerçekleşir.

Duygusal Durumun Önemi

Hormonlarla duygusal durum arasında ciddi bir ilişki bulunuyor. Hormonların yiyecek düzenini etkilemesi gibi duygusal durum da besin ihtiyacını etkileyebiliyor. Çikolata, halk arasında mutluluk verici ve depresyon karşıtı bir madde olarak biliniyor. Hormonal değişikliklerden dolayı bir kadın kendini mutsuz hissediyorsa veya depresyona girmek üzereyse canı çikolata yemek isteyebilir.

Ancak söz konusu ‘duygusal durum’ olduğu zaman ortaya daha farklı etkenler de çıkabiliyor. Kadınlar için insanlardan ilgi görmek oldukça önemli. Pek çok kadın eşinden veya ailesinden istediği ilgiyi göremiyor. Bu durum, kadınların bilinçli ya da bilinçsiz olarak bazı davranışları gerçekleştirmesine ortam hazırlıyor.  Bazı kadınlar, sadece ihtiyaç duyduğu ilgiyi görebilmek için bile aşerme davranışını gösterebiliyor. Özellikle gebelik dönemi gibi hassas bir dönemde, kadınların ihtiyaç duyduğu ilgiyi onlara göstermek büyük öneme sahip. İnsanın bir şeyler yeme ihtiyacının, vücuttaki bazı eksikliklerden dolayı meydana geldiğini söylemiştik. Eğer bu eksikliklerden biri insanın ilgi görmesi ise bu ihtiyacı karşılayabilmek için de insanın bazı yiyecekleri yemek yeme isteğinin ortaya çıkması gayet doğal. Aşerme olayı bu sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilen bir durum.

Gebelik süreci boyunca bazı kadınlar hiç olmadığı kadar ilgi görebilme fırsatını yakalayabiliyor. Bu durumda, aşerme olayı kadınların ilgi ihtiyacını karşılayabilme imkanını da sağlıyor. Eğer bu ihtiyaç giderilebilirse kadınlar ve dünyaya getirdikleri bebekler çok daha sağlıklı bir yapıya sahip olabilme fırsatını yakalıyor. Dolayısıyla tüm bunlar doğal bir süreç halinde gerçekleşiyor.

Aşermenin Bebek Cinsiyetine Etkisi

Aşermek nedir? Aşermenin bebek cinsiyetine etkisi var mı?
Aşermek nedir? Aşermenin bebek cinsiyetine etkisi var mı?

Halk arasında bulunan yerleşmiş bir inanç var. Tatlı veya ekşi yiyecekler aşermenin çocuğun cinsiyetinde etkili olduğu düşünülüyor. Bu inanç, çok eski zamanlardan beri toplumumuz içerisinde yerleşmiş durumda.

Ancak böyle bir inanç bulunmasına rağmen yapılan araştırmalar, tatlı veya ekşi yemenin bebeğin cinsiyetine herhangi bir etkide bulunmadığını ve bebeğin cinsiyetine yönelik herhangi bir ipucu vermediğini gösterdi. Yani kadının gebelik sürecinde aşerdiği yiyecek üzerinden herhangi bir cinsiyet tahmininde bulunmak oldukça yanlış. Eğer etrafınızda böyle tahminlerde başarılı olan insanları görüyorsanız, bunun sadece şans eseri olarak gerçekleştiğinden emin olabilirsiniz.

İnsanların vücudu oldukça karmaşık bir yapıya sahip. Metabolizmayı sağlıklı bir şekilde tutabilmek adına gün boyunca sayısız işlem gerçekleşiyor. Vücudumuz kendi sensörleri ile elde ettiği verileri oldukça detaylı şekilde analiz ediyor. Bu analizlerin sonucunda ihtiyaç duyulan gereksinimler doğrultusunda bizlere mesaj gönderiyor.

Vücudumuzun bizlere göndermiş olduğu bu mesajlar o kadar etkili mesajlar ki, anında harekete geçme ihtiyacı hissediyoruz. Nitekim böyle olmasaydı ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek adına kendimizde yeterli motivasyonu bulamazdık. Sağlıklı bireyler olarak yaşayabilmemiz için vücudumuzun ihtiyaçlarını dikkatli şekilde dinlememiz ve abartılı olmayacak şekilde elimizden geldiği kadar karşılamamız büyük bir öneme sahip. Ancak tabii ki de sırf canımız çekiyor diye zararlı yiyecekleri bol miktarda tüketmek son derece yanlış bir davranış. Sağlıklı beslenme sınırları içerisinde vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamak bizler için en doğru adım olacaktır.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Aşermek nedir? Aşermenin bebek cinsiyetine etkisi var mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir