Anne Karnında Bebek Neleri Hisseder?
Anne Karnında Bebek Neleri Hisseder?

Anne Karnında Bebek Neleri Hisseder?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne karnında bebek neleri hisseder? sorusu gebelik süreci içinde bulunan anne adaylarının en fazla merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Bebekler anne karnında sandığımızdan çok daha fazla hissedebiliyorlar.

Anne Karnında Bebek Neleri Hisseder? Bu Kaçıncı Haftada Başlar?

Bebeğin ilk sözcükleridir tekmeler. Bebeklerin dış dünya ile tek iletişim yöntemi budur. Uzmanlara göre bebekler ilk tekmelerini 12.haftada atarlar. Bebek anne karnında 7.haftadan itibaren hareket eder ama anne bebeğinin hareketlerini 16 ile 20. Haftalarda hisseder.

2. ve daha sonraki hamileliklerde bebeğin hareketlerini ilk hamileliğe göre ortalama 2-3 hafta daha önce hissedilir. Çünkü ikinci kez anne olacak adaylar bu hareketlerin nasıl olduğunu bilirler ve daha kolay ayırt ederler.

Anne çok hareketli olursa bebek sakinleşir, uyur ve hareketleri hissedilmez. Anne yemek yediğinde bebek hareketlenir. Bunun nedeni de annenin kan şekeri artmasıdır. Anne çok sinirli, gergin veya üzgün olduğunda bebekler annelerine kendini hissettirmek ister. Hareketleri bu dönemlerde sıklaşır. Yapılan araştırmalara göre bebekler geç saatte daha çok hareket eder. Saat 21:00 ile 01:00 arasında bebek hareketleri daha çok hissedilir.

Bebek ışık ve sesleri algılar. Ultrason sonrasında yüzlerini kapatma nedenleri de bu yüzdendir. Bebeklerin en hareketli dönemi 24 – 28. Haftalar arasındadır. Anne karnında hareketli olan bebek doğduğunda da hareketli olacağı düşünülür.

Anne Adayı Bebeğin Hangi Hareketlerini Hisseder?

Anne Karnında Bebek Neleri Hisseder?
Anne Karnında Bebek Neleri Hisseder?

Anne adayları bebeklerinin bazı hareketlerini hisseder. Tekme olarak genelleştirilmiş olsa da bu hareketler aslında kol ve bacaklarını vurma, geri çekme hareketleridir. Anne, bebeğin hıçkırığını bile hissedebilir. Anne adayları bebeğin hıçkırığı ile tekme hareketlerini karıştırsalar da aslında birbirinden çok farklı hareketlerdir. Hıçkırık hareketleri tekme hareketlerine göre daha uzun sürer.

Zayıf olan anneler bebeklerinin hareketlerini daha kilolu anne adaylarına göre daha erken hisseder. Bebeğin hareketleri dışarıdan bir başkası tarafından da görülebilir. Bu durum için hamileliğin 6. ayına gelinmesi gerekir. Anne adayları bebeklerinin hareketlerini daha iyi hissetmek için farklı yöntemlere başvurur. Bunların başında bir bardak süt içmek ya da çikolata yemek gelir.

Bebeğin günde ortalama 10-12 hareketini hissetmek normaldir. 34.haftadan sonra ise bebeğin alanı daraldığı için annenin bebeğinin hareketlerini hissetme oranı azalır. Bebeğin hareketleri annenin yaptıklarına bağlıdır.

 

 

 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Anne Karnında Bebek Neleri Hisseder?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir