Hamilelikte Pastırma Yenir mi?
Hamilelikte Pastırma Yenir mi?

Hamilelikte Pastırma Yenir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pastırma yıllardır Türk mutfağı sofralarının vazgeçilmez yiyeceklerinden bir tanesi olmuştur. Anne adayları hem kokusu hem de bazı sağlık riskleri nedeni ile pastırma yemeyi tercih etmese de hamilelik döneminde pastırma aşeren anne adaylarının sayısı da fazladır. Peki, hamilelikte pastırma yenir mi? Hamilelikte pastırma yemenin zararları nelerdir? Gelin hep beraber bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Hamileyken Pastırma Tüketilir mi?

Pastırma ve benzeri gıdaları hamilelik döneminde tüketmek sağlıklıdır diyemeyiz fakat belli şartlara uyarak yeme şansınız vardır. Pastırma, hamilelik döneminde öğünlerinize lezzetli bir katkı sağlayabilir. Lakin pastırmayı tüketmeden önce iyice pişirdiğinizden emin olmalısınız. Pastırmaya tat vermek adına katkı maddeleri, nitritler, baharatlar, tuz ve bazen şeker ile tatlandırılır. Bundan dolayı pastırmayı aşırı miktarda tüketmek özellikle preeklampsi olan ya da bu riski taşıyan anne adayları için kötü bir fikir olabilir. Pastırmayı öğünlerine eklemeden önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte Pastırma Yemenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Pastırma Yenir mi?
Hamilelikte Pastırma Yenir mi?

Hamilelik döneminde belli miktarda pastırma yiyebilirsiniz. Lakin pastırma yerken iyi piştiğinden emin olmalısınız. Fakat her şeyin başında riskleri bilmeniz gerekiyor. Hamilelik döneminde pastırma yemenin riskleri şu şekildedir;

Yağ

Pastırma oldukça lezzetli bir besindir ama bunun yanında içinde bolca doymuş yağ vardır. Bir porsiyon pastırma 11 gram kadar yağa sahiptir. Bu oran sağlık standartlarına göre oldukça yüksektir. Bunun yanında kötü kolesterol olarak kabul edilen LDL’yi arttırır. Bu hamile kadınlara pek tavsiye edilmez.

Sodyum

Yüksek miktarda sodyum içeren besinler kan basıncını ve kalp hastalıkları ihtimalini arttırabilir. Pastırmada yüksek miktarda sodyum olduğundan dolayı riskli olarak kabul edilir. Günlük sodyum tüketiminin 2400 mg altında olması tavsiye edilir. Pastırmanın bir porsiyonunda ise 700 mg sodyum vardır. Bundan dolayı hamilelik döneminde pastırma tüketiminin kısıtlanması gerekiyor.

Bakteri Riskleri

Çiğ etler, genellikle patojen yani zararlı bakteri içerirler. Her et türünde olduğu gibi, eğer düzgün bir şekilde pişirilmezse ortaya kontaminasyon sorunu çıkabilir. Anne adaylarının bağışıklık sistemleri yeteri kadar güçlü olmadığı için bu risk özellikle onlar için daha çoktur ve bazı bakteriler doğrudan rahim içine bulaşabilirler. Pastırmada bulunabilecek bazı patojenik mikro organizmalar şunlardır,

  • Listeria
  • Salmonella
  • Yersinia
  • Toksoplazma

Hamilelik döneminde pastırma tüketmenin neticesinde ortaya çıkabilecek zararlı bakterilerin yaratacağı enfeksiyonlar ise şu durumlara neden olabilir;

  • Ölü doğum
  • Erken doğum
  • Düşük
  • Yeni doğum enfeksiyonu

Bunlara ek olarak yukarıda belirttiğimiz bakterilerin bazıları buzdolabında bile büyümeye devam eder. Ancak düzgün bir şekilde pişirseniz hepsini yok edebilirsiniz. Bundan dolayı pastırmayı kesinlikle çiğ olarak tüketmemelisiniz, muhakkak güzelce pişirmelisiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Pastırma Yenir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir