4 Haftalık Bebek Nasıl Olur?q
4 Haftalık Bebek Nasıl Olur?

4 Haftalık Bebek Nasıl Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamileliğin dördüncü haftasında bebek henüz embriyo şeklindedir. Diğer bir ifade ile embriyonik dönemin başladığı zaman dilimidir. Embriyo bir haşhaş tohumu civarındadır. Plasenta gelişmeye başlayarak bebeğin oksijen ve besin ihtiyacını karşılamak için önemli bir adım oluşturur. Bu nedenle hamileliğin hassas dönemidir. Bebeğin henüz kafası ve kalbi gelişmeye başlar. Bu haftadan itibaren onuncu haftaya kadar bebeğin vücudundaki organlar da gelişmeye başlar.

 4 Haftalık Bebek Ultrasonda Nasıl Görünür?

4 Haftalık Bebek Nasıl Olur?
4 Haftalık Bebek Nasıl Olur?

Bebeğin görüntüsü yuvarlaktır ve pirinç tanesi kadardır. Yaklaşık olarak bir veya iki milimetre boyutundadır. Yalnız mikroskop ile görülür. Dördüncü haftadan itibaren bebeğin kalbi gelişmeye başlasa da kalp atışı henüz duyulmaz. Bebeğin sağlıklı gelişimi için annenin beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için folik asit ve B12 içeren gıdalar tercih edilmelidir.

4.Haftada Anne Adayında Görülen Değişimler

Hamileliğin dördüncü haftasında karında henüz şişme olmaz ve kilo artışı henüz başlamaz. Yorgunluk ve halsizlik nedeniyle uyuma isteğinde artış olur. Mide bulantıları yemek yeme isteğini azaltır ve iştahsızlık görülmektedir. Göğüslerde büyüme ile birlikte hassasiyet oluşur. Aynı zamanda göğüs uçlarının renginde de koyulaşma ortaya çıkar. Yerleşme kanaması adı verilen kanamalar meydana gelebilir. Bu tür kanamalar leke şeklinde olmakla birlikte zararsızdır. Ancak aşırı ve normalden daha uzun süren kanama durumunda doktor ile görüşülmelidir. Karın ağrısı hissedilmektedir. Bunun yanında kasıklarda da ağrı gözlenmektedir. Sık sık dinlenmek bu etkilerin azalmasına yardımcı olabilir.

 Hamileliğin İlk Dört Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

4 Haftalık Bebek Nasıl Olur?
4 Haftalık Bebek Nasıl Olur?

Sağlıklı beslenmeye önem verilmelidir. Sağlıksız besinlerden uzak durulmalıdır. Kalsiyum, fosfor, protein, magnezyum açısından zengin gıdalar tüketilmelidir. Bunun yanında et ve süt ürünleri, sebze, meyve gibi besin maddelerine ağırlık verilmelidir. Egzersiz yapılmalıdır ancak aşırı egzersizden de kaçınılmalıdır. Açık hava yürüyüşleri, hamileler için özel olan hareketler, egzersizler vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Düşük yapma riskinden dolayı uzun yolculuklara gerekmedikçe çıkılmamalıdır. Hamilelikte yatış şekli de önemlidir. Hamileler için en doğru şekil yan yatmaktır. İlaçlar da hamilelik sürecini büyük ölçüde etkilemektedir. Doktorun tavsiyesinde olmayan ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu durum anne çocuk ilişkisi ve sağlığı için önemlidir.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

4 Haftalık Bebek Nasıl Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir