Çocuğun Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?
Çocuğun Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?

Çocuğun Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuğun cinsiyeti nasıl belli olur? sorusu anne ve baba adaylarının merak ettiği konulardandır. Bebeklerin cinsiyeti aslında ilk günden bellidir ancak bizim bunu ultrason aracılığıyla görmemiz için bebeğin belirli bir büyüklüğe ulaşması gerekir. Günümüzde ultrasonlar bebeklerin cinsiyetini belirlememiz açısından en sık kullanılan yöntemdir. Gebelik döneminin 12.haftasından itibaren vajinal olarak yapılan ultrasonla,16.haftasından sonra ise karından yapılan ultrasonla bebeğin cinsiyeti tayin edilmektedir. Yapılan cinsiyet tayininde doktorun tecrübesi, bebeğin konumu ve kullanılan ultrason aletinin kalitesi doğru sonuca ulaşılabilmesi ve anne çocuk sağlığı açısından önemlidir.

Cinsiyet En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Anne karnındaki çocuk cinsiyeti gebeliğin 8.haftasından itibaren organlarda yaşanan farklılaşmayla birlikte başlar. Dış yapı erkek bebeklerde penis yönünden farklılaşırken, kız bebeklerde klitoris ve dudaklar yönünden farklılaşır. Ancak, ultrason ile yapılan muayenede bu farklılaşma en erken 12.haftada görülmektedir.

16.haftada yapılan muayenede ise daha net bir şekilde belli olmaktadır. Ultrason muayenesinde bebeğin penisinin olup olmadığına bakılarak cinsiyet tayini yapılmaktadır. Bebeğin cinsiyeti için ilk zamanlarda yapılan ultrason sonucuyla gebeliğin ilerleyen zamanlarında yapılan sonuçlar farklı olmaktadır. Bu durum anne ve babaların şaşkınlığa uğramasına sebebiyet vermektedir.

Bazı durumlarda ultrason muayenesi sırasında kordonun bacak arasında göründüğü için kız bebek erkek bebekmiş gibi görülmektedir. Bu gibi durumlarda, farklı bir zamanda tekrarda ultrason görüntüsüne bakılmaktadır. Bu şekilde bebeğin cinsiyeti net bir şekilde belirlenmektedir.

Ultrason Haricinde Bebek Cinsiyeti Nasıl Öğreniliyor?

Gebeliğin erken dönemlerinde de bebeğin cinsiyetinin öğrenilme şansı vardır. Bununla birlikte, amniyon sıvısının anne karnından alınması veya başka bir örnek alınarak bebeğin cinsiyeti kesin ve net olarak öğrenilmektedir. Bu yöntemlerde, bebeğin kromozom incelemesi yapılır ve cinsiyetin kız ya da erkek olduğu kesin olarak söylenir.

Bebeğin Cinsiyetini Anne Karnından Anlaşılıyor mu?

Çocuğun Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?
Çocuğun Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?

Halk arasında yaygın olan inanışlara göre; anne karnının sivri olması bebeğin erkek olmasına yorulabiliyor. Ya da yayvan şekilde olması bebeğin kız bebek olmasına işaret edebiliyor. Eğer annenin karnında tüylenme ve koyu bir çizgi varsa bu yine bebeğin erkek olabileceğini gösteriyor. Kalça ve basenden alınan kilolar ise bebeğin kız bebek olabileceğini gösteriyor. Ancak, yapılan gebelik takiplerinde bu yorumların genellikle asılsız olduğunu görmüş oluyoruz. Bu inanışlara inanmak yerine bir doktora muayene olmak gerekiyor.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Çocuğun Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir