Hamilelikte Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?
Hamilelikte Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

Hamilelikte Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne adayları gün içinde dış etkenlere karşı oldukça hassas davranmalıdırlar. Ancak bazen anne adaylarının elinde olmadan bazı olumsuz olaylar gerçekleşebilir. Bunlardan bir tanesi arı sokmasıdır. Bu durumda anne adayının aklına hemen “Hamilelikte arı sokması durumunda ne yapılır?” sorusu gelir. 

Hamilelik döneminde arı sokması bebeğe ve anne adayına bazı istisna durumlarının dışında zarar vermez. Bu istisnalardan bir tanesi anne adayının arı sokmasına karşı alerjisi olmasıdır. Eğer bildiğiniz bir alerjiniz yoksa arı sokması normal dönemlerde soktuğu derecede zarar verir. Bunun yanında diğer istisna olan durum ise sokan arı cinsinin zehirli olmasıdır. Bu durum karşısında oluşan semptomlarınızı gözlemlemelisiniz ve bir doktora başvurmalısınız. Peki, hamilelikte arı sokması durumunda ne yapılır? gelin bu sorunun cevabını beraber inceleyelim.

Hamilelik Döneminde Arı Sokması Durumunda Neler Yapılmalı?

Hamilelikte Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?
Hamilelikte Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

Hamilelik sırasında arı sokmalarına verilen tepki kişiden kişiye değişir. Arılar insanları soktuktan sonra hayatlarını kaybederler. Ancak bazı arılar birden çok kez ısırıp hayatta kalabilirler. Arıların zehirli iğneleri vardır. Bu bakımdan bazı kişilerin arı zehrine alerjisi vardır. Çoğu insan alerjik reaksiyonlar yaşayabilir, ancak bazı insanlarda tekrar tekrar arı sokmasına karşılık alerjik reaksiyonlar doğabilir. Aynı anda birden fazla arı tarafından sokulursa zehirlenme reaksiyonu meydana gelebilir. Bu durum alerji semptomlarına benzer. Bununla birlikte, alerjik duyarlılık test edilerek tespit edilemez. Bu nedenle hamile bir kadını arı sokması durumunda doktora görünmekte fayda vardır.

Hamilelik döneminde arı sokması durumunda, öncelikle arı sokmasından sonra iğnesinden hızla kurtulmalısınız. Dikkatli ve hızlı hareket etmek en önemli noktadır. Zira iğneyi sıkarak çıkarmak iğnenin kırılmasına ve vücudu daha fazla zehre maruz bırakmasına sebebiyet verebilir. Arı sokmasından sonra o bölge soğuk su ve sabunla temizlenmelidir. Soğuk su ile yıkamak ağrının hafifletmesine yardımcı olur. Sabun, arının soktuğu bölgede kalan kir ve toksinlerin giderilmesini sağlar. Arının soktuğu bölgede şişlik ya da kaşıntı oluşur ise o bölgeyi kaşıyarak zarar vermemelisiniz. Arının soktuğu bölgeye buz uygulayarak şişliğin bir nebzede olsun inmesini sağlayabilirsiniz. Buzu doğrudan cildinize uygulamamalısınız. Bu durum buz yanığı yaşamanıza neden olabilir. Bundan dolayı buz küplerini bir havluya sararak yaklaşık 20 dakika bekletilmelisiniz. İhtiyaç duyduğunuz kadar soğuk kompres yapabilirsiniz. Ancak şişliğiniz gittikçe büyüyor ise zaman kaybetmeden doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir