hamilelikte beslenme,gebelikte beslenme

Hamilelikte Beslenme Önerileri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik sürecinde kadınlar, kendilerinin ve karınlarında taşıdıkları minik yavrularının sağlığını güvence altına alabilmek için dengeli ve iyi beslenmek zorundadır. Bu dönemde “Artık iki kişilik beslenmem gerekiyor” diye düşünerek aşırı gıda tüketmek yarardan çok zarar verebilir. Diyet listelerini oluştururken annelerin dengeli ve besleyici gıdaları seçmesi hayati derecede önem taşır.  Protein, karbonhidrat ve yağ alımını sebze ve meyve gibi çeşitlendirilmiş kaynaklardan almak  için hamilelikte beslenme listenizi bu hususları dikkate alarak hazırlamanız gerekir.

Masanızda meyve ve sebzeler olsun

Günde 5 porsiyon meyve veya sebze tüketmek, dengeli ve sağlıklı bir gebelik diyeti için olmazsa olmazdır. Her gün aynı meyve sebzeyi yemek bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlayabilir, ancak bunları suyu sıkılmış, kurutulmuş veya konserve edilmiş şekilde de tüketebilirsiniz. Ancak taze sebze ve meyvelerin çok daha yüksek vitamin ve diğer besin değerlerine sahip olduğu da bir gerçek.

Öte yandan sıkma meyve sularındaki şeker miktarı, taze meyvelere göre çok daha yüksek olduğu için çok sık tüketmemekte fayda olabilir. Ara ara havuç suyu içerek besin değerlerinizi dengeleyebilirsiniz.

Karbonhidrat ve protein zengini gıdalar idealdir

Patates, pirinç, makarna ve ekmek gibi karbonhidrat yönünden zengin gıdaları tüketebilirsiniz. İyi bir hamilelik diyeti için olmazsa olmazlar arasında yer alan bu gıdalar, aynı zamanda gebelerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi de sağlayabilir.

Hayvansal gıdalardan elde edilen sağlıklı proteinler içinse balık, et, tavuk ve yumurta yenebilir. Proteinin yanı sıra demir yönünden de zengin olan fındık, fıstık, ceviz ve badem de atıştırmalık olarak öğün aralarında tüketilebilir.

Kalsiyumu ihmal etmeyin

Hamilelikte beslenme listenizin olmas sa olmazı kalsiyumdur. Bebeğinizin kemik oluşumu için hayati derecede önem taşıyan kalsiyumu sağlıklı bir şekilde almanız şart. Bunun için süt, peynir ve yoğurt tüketilebilir. Eğer vegansanız kalsiyum yönünden zengin olan tofu, brokoli ve fasülye de yiyebilirsiniz. Burada önemli bir noktayı da belirtmeden geçmeyelim. Kalsiyum bebeğinizden ziyade anne sağlığı  için daha önemlidir. Çünkü yetersiz kalsiyum alımında bebeğiniz annenin kalsiyum depolarını kullanır.

 Hamilelikte Beslenme  konusunda dikkat edilmesi gereken gıdalar!

Gebelik esnasında bağışıklık sisteminiz zayıflayabileceği için tükettiğiniz gıdalardan kaynaklı hastalıklara çok daha kolay yakalanabilirsiniz. Olumsuz durumların meydana gelmesini engellemek için aşağıda yer alan gıdaları mümkün mertebe tüketmemeye çalışmanız tavsiye edilir.

Yumurta: İyi pişmemiş herhangi bir yumurta ateş, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Şayet rafadan yumurta yemeyi seviyorsanız, bu alışkanlığınıza gebelik dönemi boyunca ara vermenizde fayda olacaktır.

Suşi: Parazit içerebilen çiğ gıdalar arasında yer alan suşi, hamilelikte yiyeceğiniz en son gıdalar arasında yer alır. Çok seviyor olsanız dahi tüketmeyin.

Çiğ et: Aslında çiğ et yerine “az pişmiş et” demek daha doğru olabilir. Yeteri kadar iyi pişmeyen etlerdeki koliform ve salmonella bakterileri gıda zehirlenmesine yol açabilir.

Bazı balık çeşitleri: Balıklar, bebeğinizin beyin gelişimi için hayati önem taşıyan Omega-3 yağ asitleri bakımından bulunmaz bir kaynak. Ancak bazı balık türlerinde bulunan metil cıva, bebeğinizin sinir sistemine hasar verebilir. Bu sebeple kılıç balığı ve köpek balığı türleri, gebelikte uzak durulması gereken balıklar arasındadır.

Pastörize edilmemiş süt: Her şeyin doğalının makbul olduğu günümüzde mandıralardan veya inek çiftliklerinden alınan sütleri içiyor olabilirsiniz. Ancak pastörize edilmeyen sütlerde listeria monocytogenes adlı bakteri bulunabilir. Aman dikkat!

Abur cubur: Kek, bisküvi, kurabiye, çikolata ve şeker… Hemen herkesin sevdiği bu gıdalar “boş kalori” kaynağıdır. Bol miktarda şeker ve yağ içerdikleri gibi faydalı besin değerleri de çok azdır. Ayrıca sağlıksız kilo alımına da yol açabilir. Uzak durmaya çalışın.

Kafein: Hamile kadınlar çok fazla kafein tüketirse düşük kilolu bebek doğumu söz konusu olabilir. Ayrıca düşük riski de artar. Soda, enerji içeceği ve çay gibi gıdalarda da kafein bulunur.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Beslenme Önerileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir