Hamilelikte Üzüm Yemek Zararlı mı?
Hamilelikte Üzüm Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte Üzüm Yemek Zararlı mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte anne adayları normale göre her konuda daha dikkatli davranmaya başlarlar. Özellikle yiyecek ve içecek konusunda hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlıklarını düşündüklerinden dolayı oldukça titiz davranırlar. Hangi yiyeceğin ve içeceğin hamilelik döneminde faydalı ya da zararlı olduğunu araştırarak beslenme düzenlerini değiştirirler. Bu araştırmalar sırasında anne adaylarının en çok araştırdığı konulardan biride hamilelikte üzüm yemek zararlı mı? Konusudur. Bu sorunun cevabını merak eden anne adayları için üzümün zararları ve faydaları başta olmak üzere konuyu derinlemesine cevapladık.

Hamilelikte Üzüm Yemenin Faydaları

Hamilelik döneminde üzüm yemenin faydaları oldukça fazladır. Üzümün iltihap önleyici özelliği, hamilelik döneminde şiddetlenen astımı ve artriti düzene sokmaya yardımcı olur. Üzüm yüksek oranda su içerdiği için akciğeri temizler ve astım gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Üzüm enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan antioksidanlar açısından oldukça zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlar. Buna ek olarak üzüm hamilelik döneminde oluşan krampları hafifletmeye yardımcı olan magnezyum açısından da çok zengindir.

Üzüm, müshil etkisi olan lifli bir meyvedir. Kırmızı üzüm, hamilelik döneminde kolesterol seviyesini kontrol altında tutmaya yarayan resveratrol isimli bileşiği içerir. Resveratrolun safra aktivitesini arttırır ve kanda olan yağ oranın kontrol etmeye yardımcı olur. Buna ek olarak hamilelik taze üzüm yemek de oldukça faydalıdır. Üzümde organik asitler bulunur. Bu organik asitler ağız boşluğunda olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Hamilelik döneminde anne adaylarında kalp sorunları ortaya çıkabilir. Üzümde bulunan polifenoller kalp sistemini destekler. Ayrıca üzüm iyi bir demir kaynağıdır ve sağlıklı hemoglobin seviyesinin korunmasına katkıda bulunur.

Hamilelikte Üzüm Yemenin Zararları

Hamilelikte Üzüm Yemek Zararlı mı?
Hamilelikte Üzüm Yemek Zararlı mı?

Hamilelik döneminde üzüm tüketmek anne adayları için oldukça faydalıdır. Fakat aşırı miktarda üzüm yenilirse bazı riskler olabilir. Hamilelik döneminde üzüm tüketmek sakıncalı değildir. Lakin her besinde olduğu gibi üzümü de aşırıya kaçmadan kararında yemek gerekiyor. Makul oranlarda üzüm tüketmenin faydası olsa da aşırı miktarda tüketildiği zaman aşağıdaki riskler oluşabilir;

  • Kırmızı üzümün kalın bir kabuğu olduğu için sindirim sistemi zayıf olan anne adayları kabızlık yaşayabilir.
  • Yüksek kalorili bir meyve olan üzüm, hamilelikte çok tüketilir ise aşırı kiloya neden olabilir.
  • Üzümün içinde bulunan doğal şekerler meyveye lezzet katsa da kandaki şeker seviyesini yükseltebilir.
  • Çok miktarda ham üzüm tüketmek kusma, bulantı ve baş ağrısına sebep olabilir.
  • Yine çok fazla tüketildiği zaman resveratrol zehirlenmesine neden olabilir.
  • Aşırı üzüm tüketmek mide ısısını arttırır ve ishal olmanıza yol açabilir.
  • Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, doğuma yaklaşıldığı zaman anne adaylarının üzüm yemesi tavsiye edilmez. Zira bu dönemde bebek hızla büyümektedir ve hamileliğin son aylarında üzüm yemek bebeğin daha kilolu doğmasına ve anne adayının şiddetli doğum sancıları yaşamasına sebebiyet verebilir.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Üzüm Yemek Zararlı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir