Hamilelikte Düşük Belirtisi Nedir?
Hamilelikte Düşük Belirtisi Nedir?

Hamilelikte Düşük Belirtisi Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bütün hamile kadınların hayali sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirip bebeğine kavuşmaktır. Fakat, ne kadar üzücü bir durum olsa da bazı hamilelikler farklı sebeplerden dolayı düşükle sonuçlanıyor. Hamilelikte düşük riski ilk aylarda kadınların %20’sinde görülüyor. Ancak gerekli önlemlerin alınasından sonra düşük riskini atlatan pek çok kadın vardır. Bu durumda hamilelikte düşük belirtisi nedir? hamilelikte düşük nasıl hissedilir? soruları oldukça önemlidir. Zira düşük ihtimali erken fark edilirse müdahale ihtimali olabilir.

Düşük Nedir?

Hamilelik 20. haftadan önce bebeğin kaybı ile sonlanırsa bu duruma düşük denilir. Düşüklerin neredeyse hepsi ilk üç ayda yanı ilk trimesterde, 12. haftadan önce gerçekleşir. Peki, hamilelikte düşük belirtisi nedir? hamilelikte düşük riski nasıl anlaşılır? sorularının cevabı yazımızın devamında.

Hamilelikte Düşük Belirtisi Nedir?
Hamilelikte Düşük Belirtisi Nedir?

Hamilelikte Düşük Riski Nasıl Anlaşılır?

Düşük durumunda vajinal akıntılar ve kanamalara sık rastlanır. Hamileliğin ilk aylarında çok rastlanan kanamalara ağrılar eşlik ediyor ise düşük ihtimalinden şüphelenir. Bilmeniz gereken en önemli nokta her kanamanın düşük belirtisi olmadığıdır. Kanamanız kahverengiye dönük ya da parlak kırmızımsı bir renkte ve karın ağrınız varsa düşük riski yaşıyor olabilirsiniz. Kanamanız ve ağrınız yoksa ama vajinanızdan su geliyorsa bu durumda düşük riskinin habercisi olabilir. Her 15-20 dakikada bir düzenli olarak ağrınız oluyorsa muhakkak doktorunuza görünmelisiniz.

Hamilelikte Düşük Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Düşük Belirtisi Nedir?
Hamilelikte Düşük Belirtisi Nedir?

Ağrılar

Sırt ve bel bölgelerindeki ağrılara ek olarak vajinada oluşan kramplar ve ağrılar düşük belirtileri arasındadır. Vajina bölgesinde oluşan ve kalça, sırt bölgesine yayılan ağrılarınız var ise düşük riski yaşama ihtimaliniz vardır.

Vajinal Kanama

Vajinal kanama düşüğün en önemli belirtilerinden biridir. Hamilelikte oluşan her kanama düşük riski olarak kabul edilir ama her kanama düşük ile sonuçlanmaz. Şiddetli seyreden vajinal kanamaya şiddetli karın ağrısı eşlik ediyorsa ve et parçaları düşüyorsa bu durum çoğunlukla düşük olarak kabul edilir. Bu belirtiler görüldüğünde en yakın hastaneye başvurmalısınız.

Ateşlenme

Vajinal kanamaya ateş ve bulantı, kusma gibi durumlarda eklenirse bu durum düşüğün en önemli belirtileri arasında yer alır.

Lekelenme

Hamilelikte oluşan lekelenmeler çoğunlukla hormonal değişiklikler sonucunda oluşur. Fakat pembemsi bir renge sahip olan ve giderek artan bir kanama oluştu ise kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

Sırt ve Bel Ağrısı

Düşükte oluşan sırt ve bel ağrıları adet döneminde yaşanan ağrılara benzer. Ağrınız her 15-20 dakika bir düzenli olarak tekrar ediyor ve günlük yaşamınızı etkileyecek kadar acı veriyor ise acilen doktorunuz ile görüşmeniz gerekiyor.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Düşük Belirtisi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir