Hamileyken Saç Boyanır mı? 
Hamileyken Saç Boyanır mı? 

Hamileyken Saç Boyanır mı? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınların hamile kalmasıyla beraber hayatlarında birtakım değişiklikler meydana gelir. Hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlıklarını korumak için alışkanlıklarından bir süre uzak durması gerekebilir. Hamileyken uzak durulması gereken alışkanlıklar noktasında anne adaylarının en merak ettiği konulardan biri hiç şüphesiz hamileyken saç boyanır mı? sorusu olmaktadır. 

Uzmanlara sık sık yönetilen bu soru karşısında uzmanlardan farklı cevaplar gelmektedir. Ancak genel kanı hamilelikte saç boyanmasında bir sakınca bulunmadığıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda hamileyken saç boyamanın kanıtlanmış bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Fakat bu araştırmalar yüzde yüz sonuç vermediği için hamilelikte saç boyanırken dikkatli olmakta fayda vardır.  

Hamileyken saç boyama ile ilgili en çok savunulan iki görüş bulunmaktadır. Bunlardan ilki ilk 3 aydan sonra saç boyamak hiçbir şekilde zararlı değildir. İkinci cevap ise saçların dipten boyanması hamilelik döneminde kimyasala maruz kalınacağı için sakıncalıdır. Bu noktada saçını boyamak ya da boya işini doğuma kadar ertelemek tamamen anne adaylarına bağlı olmaktadır. 

Hamilelikte Saç Boyama İşlemi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor? 

Hamileyken Saç Boyanır mı? 
Hamileyken Saç Boyanır mı?
  • Zararı var mı yok mu konusunda kesin bulgular bulunmayan hamilelik döneminde saç boyamanın olası zararlarından korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. 
  • Saçma boyama işlemi sırasında hava alan mümkünse açık bir alanda olmak oldukça faydalı olacaktır çünkü boyaların içeriğinde bulunan kimyasal maddeler buharlaşan ve uçucu olan maddelerdir. Bu maddelerin solunması durumunda anne adayı ya da bebek bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. 
  • Boyayı kendiniz yapacaksanız muhakkak eldiven ve maske giymeye özen gösterin. Boyanızı beklerken saçınıza ısıl işlem uygulamayın. Isı ile birleşen kimyasal maddeler oksijen seviyesini düşürerek zehirlenmenize neden olabilir. 
  • Kuaför için erken saatleri tercih etmek faydalı olacaktır. Çünkü bu sayede daha az kimyasala maruz kalabilirsiniz. Yoğun saatlerde çeşitli kimyasal maddeler solumanız ve bundan olumsuz etkilenmeniz mümkündür. 
  • Vegan ve yarı kalıcı boyalar ile saçlarınızı boyamayı tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerin içinde bulunan kimyasal oranı az olacağı için olası zararlı etkilerin önüne geçebilirsiniz. 
  • Her şeye rağmen saç boyama işlemi yapmadan önce muhakkak doktorunuza danışın ve onun önerisini dikkate alın. 
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamileyken Saç Boyanır mı? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir