Hamilelikte Unutkanlık Normal mi?
Hamilelikte Unutkanlık Normal mi?

Hamilelikte Unutkanlık Normal mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik döneminde anne adayları unutkanlık ve hafıza problemleri gibi sorunlar yaşayabiliyor. Bu dönemde kullanılan stres, hormonal, ilaçlar, değişiklikler gibi etkenler hamilelik dönemini etkiliyor. Peki, hamilelikte unutkanlık normal mi? Hamilelikte unutkanlık neden olur? Bu soruların cevapları yazımızın devamında.

Hamilelik döneminde vücutta pek çok değişim meydana gelir. Anne adayları hamileliğe özge bazı geçici sorunları yaşarlar. Bunlardan bir tanesi de hamilelikte unutkanlık sorunudur. Hafızanızın hamilelikte zayıflaması ve normal zamanlarda unutmadığınız şeyleri unuttuğunuzu fark etmeniz sizi endişelendirmemelidir. Hamilelik döneminde yaşadığınız unutkanlık problemi doğumdan sonra devam etmez. İlk aylarda unutkanlık yaşanmasının sebebi, vücudunuzun hormonal değişiklikler ile hamilelik belirtilerine alışmaya çalışmasından kaynaklanır. Hamilelik ile baş ederken unutkanlık sorunu yaşamanız normaldir.

Bunun yanında, anne adaylarının kafası doğum süreci ile oldukça meşguldür. Doğumun nasıl geçeceği, doğumdan sonra yaşanabilecek güçlükler, yeni hayata nasıl uyum sağlanacağı gibi konular sürekli kafanızı meşgul eder. Bebeğiniz ile alakalı konular sizi öyle çok meşgul eder ki, başka konulara olan ilginiz azaldığı için hafızanız diğer konuları aklında tutmakta zorluk yaşar. Bundan dolayı anne adayları normal zamanlarda unutmadığı şeyleri unutmaya başlar ve hafızasının zayıfladığını düşünür. Fakat böyle düşünmek yerine kendinizi bu durumun normal olduğu konusunda rahatlatmalı ve iyimser düşünceler ile kendinizi beslemelisiniz. Hamilelik döneminde çok stres yaşarsanız eğer bu durum da unutkanlık yaşamanıza neden olur.

Buna ek olarak hamilelik döneminde çok fazla unutkanlık yaşıyorsanız eğer bu durum beslenmeniz ile alakalı da olabilir. Hamilelik döneminde beslenme, bebeğinizin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Eğer B12 vitamini, demir ve folik asit eksikliğiniz var ise unutkanlık sorunu yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Unutkanlık Neden Olur?

Hamilelikte Unutkanlık Normal mi?
Hamilelikte Unutkanlık Normal mi?

Hamilelikte unutkanlık nedenleri olarak en başta hormonal değişiklikler ve duygusal karışıklıkları gösterebiliriz. Bunlara ek olarak unutkanlık sorununun bir diğer nedeni ise hamilelik döneminde yaşanabilen depresyondur. Lakin unutkanlık yaşamanız depresyonda olduğunuzu göstermez. Unutkanlığın yanında, genel olarak hayata karşı ilginizin azalması, sürekli olarak kötümser olma, hayattaki güzelliklerden zevk almama gibi tutumlar içine girdiyseniz eğer hamilelik döneminin getirdiği depresyondan muzdarip olabilirsiniz.

Bu konu ile alakalı olarak bir uzmana danışarak yardım olmanız size faydalı olacaktır. Eğer depresyondan dolayı unutkanlık yaşamıyorsanız, bu durum için kendinizi kötü hissetmemelisiniz. Stres ve üzüntüden uzak durmanız size iyi gelecektir. Keyifli bir hamilelik dönemi geçirmek hem sizin hem de bebeğinizin yararına olacaktır.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Unutkanlık Normal mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir