Hamilelikte Cinsel İlişkinin 10 Faydası 
Hamilelikte Cinsel İlişkinin 10 Faydası 

Hamilelikte Cinsel İlişkinin 10 Faydası 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik süreci kadınların hayatını tamamen ve derinden etkileyen bir süreçtir. Bu süreç anne adayının fiziksel ve ruhsal olarak değişim geçirmesine neden olmaktadır. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan fizyolojik ve psikolojik değişimler sonucunda birçok kadın bebeğe zarar gelecek düşüncesiyle cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Oysaki normal seyreden bir hamilelikte cinsel ilişkinin anneye, babaya hatta bebeğe bile faydası vardır. Herhangi bir sorunun olmadığı hamilelik döneminde doğuma 4 hafta kalasıya kadar eşler cinsel ilişki yaşayabilir. Hamilelikte cinsel ilişkinin 10 faydası yazımızı bu konuda endişe duyan anne ve baba adayları için hazırladık. 

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Faydaları 

Hamilelikte Cinsel İlişkinin 10 Faydası 
Hamilelikte Cinsel İlişkinin 10 Faydası
  1. Gebeler hamilelik döneminde uykuya dalma konusunda sorunlar yaşayabilmektedir. Özellikle son 3 aylık dönemde büyüyen göbekten dolayı rahat uyuyamazlar. Fakat seks sonrası salgılanan hormonlar rahat bir uyku uyunmasını sağlar. Orgazmın ardından salınan prolaktin hormonu kişinin rahatlamasını ve güzel bir uykuya dalmasını sağlar. 
  2. Hamilelikle birlikte anne adayının vücudunda meydana gelen değişimler ile anne adayının ağrılar hissetmesine neden olur. Büyüyen göbek ile artan baskı ve yük özellikle bel kasık ağrılarına neden olur. Ama seks bu ağrıları büyük ölçüde hafifletir. Orgazm sırasında salınan oksitosin hormonu ağrı toleransını arttırır. 
  3. Bilimsel araştırmalar sık sık cinsel ilişki yaşayan bireylerin daha az hastalandığını ortaya koymaktadır. Hamilelikle birlikte anne adaylarının bağışıklık sistemi baskılanır. Hamilelik döneminde yalanan cinsel ilişki antikorların artmasını sağlayacağı için sizi hastalıklara karşı koruyacaktır. 
  4. Pek çok kadın gebelikleri sürecinde pelvik tabanındaki baskıdan dolayı idrar kaçırma sorunuyla yüzleşmektedir. Seks yapmak pelvik tabanın güçlenmesini sağlar. Böylelikle kendinizi yormadan pelvik tabanınızı güçlendirecek egzersizler yapmış olacaksınız. 
  5. Gebelik sürecinde kadınların kan basıncı artar. Cinsel ilişkinin sistolik kan basıncını düşürmede etkili olduğu araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Tansiyonunuzu istenen seviyede olması bebeğinizin ve sizin sağlığınız için oldukça önemlidir. Sağlıklı kan basıncı sizi sezaryen doğumdan ve suni sancıdan korumaktadır. 
  6. Gebeliğin zorlukları anne adayının psikolojik olarak zorlanmasına neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında salgılanan endorfin hormonu hem anne adayına hem de bebeğe oldukça faydalıdır. Ayrıca oksitosin hormonu sayesinde anne adayının ruh hali düzelir.  
  7. İyi bir rahatlama kaynağı olan orgazm stres seviyesini düşürerek hamilelik depresyonunu engeller.  
  8. Meninin içinde bulunan protaglandinler rahmin açılmasına ve yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Vücudunuz doğuma hazırsa bu bileşenler sayesinde doğum kasılmalarınız başlayabilir. Kasılmalar sırasında yaşanan cinsel ilişki anneyi rahatlatırken bir yandan da doğum ilerlediği için bebeğin dünyaya daha çabuk ve kolay gelmesini sağlayabilir. 
  9. Cinsel ilişkinin pelvik tabanı güçlendirdiğinden yukarıda bahsetmiştik. Güçlenen pelvik kasılar doğumdan sonra annenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır.  
  10. Hamilelik döneminde yaşanan cinsel ilişki anne ve baba arasında sevgi ve bağı güçlendirerek daha mutlu bir ilişki için kapılar açar. Ayrıca baba bu sayede çocuğunu daha çok hisseder ve daha güçlü bir bağ kurar.  

Her şeye rağmen gebelik sürecinde doktorunuzun cinsel ilişki konusunda sizi yönlendirmesine izin verin. Doktorunuz cinsel ilişki için bir sakınca görmezse yukarıda saydığımız faydaları düşünerek cinsellikten uzak kalmamalısınız. Fakat bazı kadınlar hamilelik sürecinde cinsellikten uzaklaşabilirken, bazı kadınlar libido olarak daha yüksek olurlar. Bu yüzden sizin için hangisi daha uygunsa ve sizi rahat ettiren neyse onu yapın. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Cinsel İlişkinin 10 Faydası 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir