Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler
Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler

Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelik süreci anne adayları için fiziksel ve duygusal değişimin de yoğun bir şekilde yaşandığı süreçlerin başında gelir. Bir kadın için hayatının en önemli noktası olsa da bu değişimler doğal olarak, anne adayının zorluklarla karşılaşmasına sebep olacaktır. Aşağıda hamilelik sürecinde annenin hissedeceği şeylerden bahsetmeye çalıştık.

Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler Nelerdir?

Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler
Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler

Uykusuzluk

Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte kendinizi yorgun hissetmenize rağmen uykusuzluk problemi öne çıkabilir. Bunun için özellikle gece istirahatler önem vererek uyumaya çalışmanız gebelik sağlığı açısından faydalıdır.

Bu yüzden gündüz saatlerinde biraz daha hareketli olup beslenme koşullarını da dikkat ederek, daha rahat bir gece uykusu çekebilirsiniz. Diğer taraftan yatmadan kısa bir süre önce bir şeyler yememeye özen göstermeniz, sağlıklı bir gece uykusu için önemlidir.

Unutkanlık ve Telaş Artar

Hamilelikte hissedeceğiniz önemli şeylerden biri de unutkanlık ve telaşın atmasıdır. Fiziksel olarak meydana gelen bu değişimler, genellikle tıbbi bir sorun değildir. Çünkü doğrudan olmasa da dolaylı yoldan hamilelik belirtileri arasında yer alırlar.

Anne adayının bebeğinin geleceği ve sağlıklı bir hamilelik için endişe duyması gayet normaldir. Bunların temelinde ise yine vücutta yaşanan hormonsal değişiklikler ilk sırada gelir.

Bebeğin Hareketleri ile Bambaşka Bir Heyecan

Birçok anne adayı için heyecanla beklenen süreçlerden biri hiç şüphesiz ki bebeğin tekmelerini hissetmektir. Neredeyse tüm hamileliklerde bunu hissetmek mümkündür.

Şayet ilk kez hamilelik yaşıyorsanız, bebeğinizin tekmelerini hissetmeniz biraz daha geç olabilir. Ancak ikinci veya daha fazla ki gebeliklerde, bebeğin tekmelerini daha erken hissetmek mümkün olacaktır.

İlk defa hamile kalan kadınların anne karnındaki bebeğin hareketlerini hissetmeleri genellikle 18 ile 20 hafta arasında olmaktadır.

Mide Bulantısı

Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler
Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler

Hamile kadınların sıklıkla hissedeceği şeylerden biri hiç şüphesiz ki mide bulantısıdır. Özellikle deniz tutması, hamile kadınlarda daha fazla etki göstermektedir.

Vücutta testosteron dışında salgılanan hormonlar, gün içerisinde mide bulantısı yaşamanıza sebep olacak faktörlerin başında gelir.

Ayakkabılarınızı Giymekte Zorlanma

Karnın şişmesi sebebiyle hareket kısıtlılığının daha fazla olması normaldir. Basit bir örnek ile ayakkabılarınızı giymekte zorlanmanız mümkündür. Bir yere oturup veya ayakta ayakkabılarınızı giymeye veya bağlamaya çalıştığınızda zorlanacaksınız. Biraz sıkıcı geldiği kadar gebeliğin en tatlı hallerinden de biridir.

Daha Fazla Duyarlılık ve Ruh Halinde Değişimler

Hamile kadınların birçoğu, fazla önemi olmayan sebeplerden dolayı ağlayabilir.

Bunun temel nedeni gebelikte salgılanan hormonların duygusal değişime neden olmasıdır. Anormal şekilde ağlamak veya basit şeyler için sevinmek, gebelikte ortaya çıkan ruh hali değişimleri ile alakalı bir durumdur.

Karın Bölgesinde Çatlaklıklar

Estetik olarak hiçbir kadının istemeyeceği durumlardan biridir. Ancak birçok hamilelik için karın bölgesinde çatlaklıkları meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Rahmin büyümesi ve karnın şişmesi ile birlikte karında küçük çizgilerin olması, bu sürecin önemli parçalarından biridir.

Cilt Lekeleri Daha Yaygın Görülebilir

Kloazma ve melazma gibi çeşitli cilt lekelerinin, hamilelik sürecinde görülmesi daha muhtemeldir. Normal süreçte de görülebilecek bu değişimler, daha çok hamileliğin oluşması ile birlikte salgılanan hormonlar sebebiyle anne adaylarında yaygın olarak görülür.

Sırt Ağrıları

Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler
Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler

Hamileliğin önemli belirtileri arasında yer alan değişimlerden biri de şüphesiz ki sırt ağrılarıdır. Hamile kadınların genellikle yarıdan fazlası gebelik süreci boyunca sırt ağrılarından muzdarip olurlar.

Özellikle karnın büyümesi ve bu bölgede ağırlığın artmasına bağlı olarak, vücut ağırlık merkezini değiştirerek sırt bölgesinde ağrıların görülmesine neden olur.

Tarifi İmkânsız Bir Sevinç Yaşarsınız

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan en güzel değişimlerden biri, tarifi imkânsız bir sevincin ortaya çıkmasıdır.

Bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getireceğini bilen her anne adayı, bu süreçte ne kadar meşakkatli zaman geçirirse geçirsin büyük bir sevinç içerisinde olur.

Özellikle bebek sahibi olmayı planlayan ve isteyen kadınlar, gebelik testinin pozitif çıkması ile birlikte inanılmaz bir mutluluk yaşarlar. Gebeliğin sağlıklı devam etmesi ile birlikte bu mutluluk artarak devam eder.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Sıklıkla Hissedeceğiniz Şeyler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir