Hamilelikte Bel Ağrısını Azaltmanın Kesin Yolları 
Hamilelikte Bel Ağrısını Azaltmanın Kesin Yolları 

Hamilelikte Bel Ağrısını Azaltmanın Kesin Yolları 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeğini kucağına almak için gün sayan pek çok anne adayı bel ağrılarından yakınmaktadır. Özellikle doğuma yakın zamanlarda bu ağrılar anne adayı için dayanılmaz bir hal almaya başlıyor. Hamilelik döneminde en sık görülen bu şikâyet her 4 hamile kadından 3’ünde bulunmaktadır. Dikkat edilecek birkaç önemli nokta ile bu süreci daha rahat geçirebilirsiniz. Hamilelikte bel ağrısını azaltmanın kesin yolları nelerdir yazımızı sizler için hazırladık. 

Hamilelikte Bel Ağrılarının En Önemli Nedeni 

Hamilelik uzun bir süreçtir. Bu yüzden de bu süreç boyunca hissedeceğiniz ağrıların farklı nedenleri bulunmaktadır. Gebelikte ortaya bel ağrılarının en önemli sebeplerinden biri omurga, pelvis ve kuyruk sokumu kemiklerine binen yükün artmasıdır.  

Hamileliğin erken dönemlerinde artan hormon salınımı eklemlerde ve kaslarda enflamasyona ve hassasiyete sebep olmaktadır. Bu yüzden de anne adayları zaman zaman bel ağrısı çekmektedir. Özellikle ikinci trimestr ile bebeğin büyümesinde görülen artış ile kaburgaların ve pelvis genişlemesi ağrı ve hassasiyet seviyesini arttırmaktadır. Bebeğin büyümesiyle birlikte normal postürde değişiklikler meydana gelmektedir. Bel ve omurga eğriliği artmakta bu da sinirlerin sıkışmasına sebebiyet vermektedir.  

Doğum yaklaştıkça özellikle 7. aydan sonra relaxin adı verilen hormonun salınımı artmaktadır ve doğumun daha rahat gerçekleşmesi için adale ve ligmanları gevşetmektedir. Bu durumda ciddi bel ağrılarına sebebiyet vermektedir. 

Hamilelikte Bel Ağrılarının Azalması için Öneriler 

Hamilelikte Bel Ağrısını Azaltmanın Kesin Yolları 
Hamilelikte Bel Ağrısını Azaltmanın Kesin Yolları

Hamile kalmadan önce fit bir vücuda sahip olmak, karın ve sırt kaslarının kuvvetli olması bel ağrılarının daha hafif hissedilmesine olanak sağlar. Fakat salgılanan relaxin hormonu az ya da çok kişiden kişiye farklılık gösteren ağrılara sebebiyet vereceği için; 

  • Hamilelikte çok fazla kilo almamaya özen gösterin 
  • Kalsiyum ve D vitaminini yeterli ölçülerde alın 
  • Hareketsiz bir hamilelik geçirmeyin, sık sık yürüyün 
  • Duruşunuzu kontrol etmeye çalışın, kambur durmamaya özen gösterin 
  • Sırt üstü yatmaktan kaçının, yan yatarak karnınızı yastıkla destekleyin. Bunun için hamile yastığı edinebilirsiniz. 
  • Hamilelik döneminde yüksek topuklu giymeyin 
  • Doktorunuzun önerisiyle bel korsesi kullanabilirsiniz 
  • Ağrılarınız dayanılmayacak kadar şiddetli ise doktorunuzun tavsiyesi ile ağrı kesici kullanabilirsiniz. Fakat hamilelik döneminde kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ağrı kesici vs. Kullanmamalısınız. 
  • Hamile yogası ya da hamile pilatesi yaparak vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]
Hamilelikte Bel Ağrısını Azaltmanın Kesin Yolları 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.