Hamilelikte Aşırı Kıllanma ve Tüylenme Neden Olur? 
Hamilelikte Aşırı Kıllanma ve Tüylenme Neden Olur? 

Hamilelikte Aşırı Kıllanma ve Tüylenme Neden Olur? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte kıl artışı pek çok anne adayının karşılaştığı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Androjenlerin artmasıyla vücudun farklı bölgelerinde kıllanma görülebilir. Bazen bu tüyler daha koyu renklidir ve sert bir yapıya sahiptir. Bu durumu tüylerin aşırı büyümesi olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Bu etki gebeliğin ilk üç ayında görülmeye başlar. 3-6 aylık hamilelikten sonra bu tüylerin dökülmesi beklenir. Hamilelikte aşırı kıllanma ve tüylenme neden olur? Sorusunun cevabını sizler için hazırladık. 

Hamileliğin İlk Üç Ayına Dikkat! 

Saçlar genellikle hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkar ve 6 ay sonra dökülmeye başlar. Hamilelikte başlayan bu sorun hormonlardan kaynaklandığı için çoğu kadın hamilelikten sonra kendiliğinden düzelir. Kendiliğinden düşmeyen bu tüyler için lazer epilasyon yöntemlerinin kullanılması önerilir. Ancak ilk üç ayda hamile kadınlara önerilmemektedir. Üçüncü aydan itibaren güvenilir bir merkezde yapılabilir. Lazer epilasyon, yüz kıllarının büyümesi için de kullanılabilir. Bebeğe olumsuz etkisi yok 

Hamilelikte Kıllanma Neden Olur? 

Hamileyken kılların çıkışında artış olması normal bir durumdur. Anne adayının vücudu hamilelik döneminde pek çok açıdan değişimler yaşamaktadır. Bu değişimlerin başında da hormonal değişimler gelmektedir. Anne adayının yaşadığı bu hormonal değişimler psikolojik olarak değişikliklere yol açtığı gibi kılların çıkmasında, koyu renge dönmesinde ve sertleşmesinde de rol oynamaktadır. F 

Fakat bazen altta yatan başka sebeplerle de gebelikte aşırı kıllanma sorunu gözlemlenmektedir. Bu nedenler şunlardır: 

  • Polikistik over 
  • Yumurtalıklarda gelişmiş olan bir kitle olan gebelik luteoması 
  • Virilizan over tümörü 
  • Plesental aromataz eksikliği 
  • Sitokram oksidoredüktaz eksikliği 
  • Yumurtalık kisti olan teka lutein 
  • Adrenal karsinom 

Gebelikte Aşırı Kıllanma Nasıl Geçer? 

Hamilelikte Aşırı Kıllanma ve Tüylenme Neden Olur? 
Hamilelikte Aşırı Kıllanma ve Tüylenme Neden Olur?

Hamilelik döneminde tüylerden nasıl kurtulacağını öğrenmek isteyen anne adaylarının ilk aklına gelen çözüm yöntemi lazer epilasyondur. Ancak bu yanlış bir seçim olacaktır. Hamilelik döneminde artan bu tüyler hormonlar tarafından üretildiğinden normal dönemde bulunmazlar. Gebeliğin sonunda kendiliğinden düşmesi beklenir. Bu nedenle hamilelik döneminde epilasyon için lazer epilasyon gibi kalıcı yöntemler kullanmak yanlış olabilir. Ancak yine de tercihini bu yönde yapmak isteyen anne adayları için en çok merak edilen soru hamilelikte lazer epilasyonun bebeğe zararlı olup olmadığıdır. Bu işlem hamileliğin ilk üç ayından sonra yapılabilir. İlk üç ayda işlemi yapmayı kabul eden merkezin güvenilir bir yer olmadığını unutmamak önemlidir. Ayrıca yapılan araştırmalarda lazer epilasyonun bebeğe herhangi bir zararı olmadığı da kanıtlanmıştır. Tercih edilmemesinin en büyük nedeni, büyük hormonal değişim dönemlerinde işlemin etkisiz kalabilmesidir. 

Hamilelikte aşırı tüylenme sorununa müdahale etmek için ağda, jilet veya epilatör kullanılması önerilir. Bu yöntemler dışında tüy dökücü kremlerin kullanılması önerilmez. Tüy dökücü krem çok ağır kimyasallar içerir. Anne adayı bu kremi cildine uyguladığında cilt tarafından emilen krem bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hamilelik sırasında bu kremlerden uzak durmak en iyisidir. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Aşırı Kıllanma ve Tüylenme Neden Olur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir