Hamilelikte Ciğer Yenir mi?
Hamilelikte Ciğer Yenir mi?

Hamilelikte Ciğer Yenir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ciğer, besin değeri oldukça yüksek bir besindir ve pek çok ülkede severek tüketiliyor. Peki, hamilelikte ciğer yenir mi? Hamilelikte ciğer yenmesi güvenli mi? Toplumumuzda hemen hemen herkes severek ciğer tüketiyor. Ancak hamilelik döneminde anne adayları ilk üç ay içerisinde ciğer tüketirse bebekte bazı sorunlar oluşabilir.

Hamilelikte ciğer yenir mi? sorusunu ciğer seven anne adayları merak ediyor. Çünkü, halk arasında hamileyken ciğer tüketmenin bebekte leke yapabileceği ya da bebeğin sağlığına zarar verebileceğine dair bir inanış vardır. Lakin bilmeniz gerekir ki, hamilelik döneminde tüketilen hiçbir besin bebekte doğum lekesi oluşturmaz. Bundan dolayı anne adaylarının hamileyken ciğer yemesi bebekte leke oluşturur düşüncesi hurafeden ibarettir. 

Hamileliğin özellikle ilk üç ayında ciğer tüketmek, bebekte doğum kusurlarına neden olabilir yönünde araştırmalar mevcuttur. Bu durumun sebebi ise ciğerin içinde A vitaminin yüksek olmasıdır. Retinol adı ile de bilinir ve aktif bir A vitaminidir. Hamileliğin son aylarına doğru bebeğin organ gelişimi tamamlanacağı için az porsiyonda ciğer tüketmenin güvenli olduğu düşünülüyor.

Hamilelikte Ne Kadar Ciğer Yenilmelidir?

Hamilelikte Ciğer Yenir mi?
Hamilelikte Ciğer Yenir mi?

Hamilelik döneminde ciğer tüketimi bebeğin organ gelişiminin devam ettiği aylarda tavsiye edilmiyor. Lakin anne adayının canı ister ise sık olmamak ve az porsiyonda ciğer tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Dünya Sağlık Örgütü, hamile olan kadınların günlük olarak 800 mcg A vitamini alabileceğini belirtmiştir. 100 gr dana ciğerinde 9,442 mcg A vitamini bulunduğu düşünülünce porsiyonun oldukça ufak tutulması gerektiği anlaşılabilir.

Hamileliğin ilk üç ayında bebeği oldukça etkileyen ciğer tüketimi, hamileliğin ikinci trimesterde az miktarda tüketilebilir. Fakat buradaki sınırı iyi bilmeniz gerekir. Eğer ciğer tüketip ölçüyü kaçırırsanız bebeğinizde doğum kusurları meydana gelebilir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Ciğer Yenir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir