Hamilelikte Bisiklete Binilir mi?
Hamilelikte Bisiklete Binilir mi?

Hamilelikte Bisiklete Binilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte bisiklete binilir mi? Sorusu kimi anne adayları için merak edilen konular arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminde egzersiz yapmak hem anne adayı için hem de bebek için oldukça önemlidir. Bundan dolayı da pek çok kadın hamileyken egzersiz yapmaktadır. Özellikle güzel havalarda hem havanın tadını çıkartmak hem de eğlenceli bir aktivite yapmak isteyen kişilerin ilk tercih ettiği spor alternatiflerinden biri bisiklet sürmektir. Peki, anne adaylarının bisiklet sürmesi hem kendisi için hem de bebeği için uygun mudur? Herhangi bir sağlık sorununa neden olur? Bu gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamileyken Bisiklete Binmek Güvenli midir?

Hamilelikte Bisiklete Binilir mi?
Hamilelikte Bisiklete Binilir mi?

Hamilelikte bisiklete binmenin mümkün olup olmadığına dair net bir bilimsel veri yok, yani herhangi bir komplikasyon yoksa bir süre bisiklete binmeye devam edebilirsiniz ancak hemen hemen her spor dalında olduğu gibi önemli olan şu ki; Hamilelikte bisiklete binmeyi abartmamanız lazımdır. Bu özel dönemlerde hamilelerin sağlıklı ve fit olması çok idealdir. Tek yol hamileliğe uygun düzenli egzersizler yapmaktır. Hamileliğin erken dönemlerinde düşük veya kanama riski yoksa bisiklete binebilirsiniz ancak bu aktiviteyi yaparken hamile olduğunuzu unutmamak ve vücudunuzun sınırlarını zorlamamak önemlidir. Hamilelik ilerledikçe kilonuz artacak ve vücudunuzun denge merkezi değişerek pedal çevirmek zorlaştıracaktır. Bu nedenle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bisiklete binmek önerilmez. Hamileyken vücudunuz çok hızlı değiştiğinden dolayı daha çabuk yolup daha çok susuz kalabilirsiniz.

Hamilelik döneminde bisiklet binmek istiyorsanız eğer aşağıda verdiğimiz önerilere uymanız size yararlı olacaktır.

  • Kendinizi kesinlikle zorlamayın. Yorulduğunuz zaman daha fazla bisiklet sürmeye devam etmeyin ve durup yeteri kadar dinlenin.
  • Bisiklet sürerken kendinizi güvene alın ve mutlaka kask kullanın.
  • Trafiğin yoğun olduğu saatlerde ve yerlerde bisiklet binmemeye özen gösterin.
  • Vücudunuzun denge merkezi değişeceği için denge kurmakta sıkıntı yaşayabileceğinizi unutmamalısınız.
  • Kalp hızınızı kontrol edebileceğiniz bir alet edinin ve kalp hızınızın dakikada 140’ın üzerine çıkmamasına özen gösterin.
  • Yanınıza mutlaka su alın ve sık sık suyunuzu içmeyi unutmayın.
  • Olası bir kaza yaşarsanız eğer, kaza durumunda ve sonrasında bebeğin hareketlerinde azalma hissederseniz muhakkak doktorunuza danışmalısını.
  • Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde bisiklete binmeniz önerilmez.

Hamileliğin belirli dönemlerinde vücudunuzu zorlamadan bir süre daha bisiklete binebilirsiniz. Lakin bisiklete binmeden önce muhakkak bu konuyu doktorunuz ile görüşüp ve onun önerisini ve onayını almalısınız.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Bisiklete Binilir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir