Hamileliğe Hazır mısınız?
Hamileliğe Hazır mısınız?

Hamileliğe Hazır mısınız?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne olmak pek çok kadının hayalidir. Ancak kadınlar anneliğe hem psikolojik hem de sağlık anlamında hazır olduğu zaman adım atmak isteyebilir. Psikolojinin yanında bedensel sağlığın hamilelik ve doğacak çocuklar üzerinde büyük etkisi bulunur. Çünkü sağlıklı olmayan anne adayı, ileride hem kendisinde hem de doğacak çocukta sağlıkla ilgili sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle anne adaylarının bedensel sağlıklarını mutlaka kontrol etmeleri; rutin jinekolojik muayenelerini yaptırmaları çok önemlidir.

Sağlıklı bir bebek için hamilelik öncesi dönem büyük önem taşımaktadır. Gebelik öncesinde sağlıklı olmak, sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını da artırır. Bazı kadınların vücutlarını gebeliğe ve dolayısıyla anneliğe hazırlamak için kısa bir süre gerekirken; bazı kadınlarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Sadece ilk bebek için değil, ikinci ya da üçüncü kez anneliği düşünen her kadın için sağlık testlerini ve ilgili kontrolleri yaptırmak gereklidir.

Jinekolojik testler çok önemli

Bebek sahibi olmaya karar veren her ebeveyn öncelikle bir jinekolojik kontrolden geçmelidir. Hamilelik öncesinde jinekoloji uzmanıyla gebelik öncesi sağlık bakımı hakkında konuşulması önemlidir. Bu konuşmada annenin gebelik öncesindeki tıbbi durumu masaya yatırılır. Varsa alınan ilaçlar, ihtiyaç duyulabilecek aşılar, sağlık sorunları multidisipliner bir şekilde gözden geçirilmelidir. Gebe kalmadan önce yaşanan bir sağlık sorunu varsa bunun tedavi edildiğinden emin olmak gereklidir.

Yaşam alışkanlıklarında bazı değişiklikler yapılmalıdır. Örneğin sigara ve alkol tüketimi ya da bazı ilaçların kullanımı hamilelikte hem anne adayı hem de bebek için risk oluşturabilir. Tüm bunlar konuşulduktan sonra hamileliğe hazır olunup olunmadığına dair bazı testler yapılmalıdır.

Jinekoloji doktoru gebelik öncesinde mutlaka bazı testleri isteyecektir. Bu testler arasında temel hormon ve D vitamini düzeyleri bulunmaktadır. Doğal yollarla ya da tüp bebek uygulamaları ile bebek sahibi olmak için vücuttaki pek çok vitamin ve hormon düzeylerinin kontrolü ve takibi gereklidir.

Gebelik sürecine hazır olup, olmadığınızın kontrolünü sağlayacak olan bu testler aynı zamanda üreme fonksiyonlarında ağır hasarların yaşanmaması ve erken dönemde tedbir alınabilmesi için uygun olacaktır.  Hamilelik öncesinde B12, D vitamini ve folik asit düzeyleri mutlaka kontrol edilmelidir. Çünkü eksik olan bu vitaminler hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Gebelik öncesinde mutlaka tiroid hormonları, FSH, LH, PRL E2 hormonlarının seviyelerine bakılmalıdır. Hormonal açıdan gebeliğe hazır olunup olmadığı bu testlerle belirlenebilir.  Ayrıca temel kan sayımı, karaciğer fonksiyonları, demir gibi değerlerin gebelik öncesi dönemde normal düzeylerde olması gerekmektedir. Tüm bu testlerin sonucu normal olduğunda vücut hamileliğe hazır demektir.

Sağlıklı bir gebelik ve doğum için atılması gereken adımlar

1.Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ile görüşün: Doktor, fiziksel olarak gebelik dönemine hazır olup olmadığınıza dair tüm tıbbi durumunuzu değerlendirir, yapılması gereken testleri ve neden yapılması gerektiğini anlatır. Bu durumda kadınları sağlıklı bir gebelik dönemi, doğum ve bebek için hazırlık yapmaya yardımcı olur.

 2.Yaşam tarzınızı değiştirin: Tüketiliyorsa sigara ve alkol bırakılmalıdır. Bu tür maddelerin hem anne hem de bebek sağlığı üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi bulunmaktadır.

3.Gereken kan testlerini yaptırın: Anne adayının bedensel sağlığının belirlenmesi için olmazsa olmaz kan testleri mutlaka yapılmalıdır. Eğer vitamin düzeylerinde eksiklik bulunursa, gebelik öncesinde takviye kullanılmaya başlanmalıdır. Hormonal bir sorun ya da kronik bir hastalık varsa öncelikle bunların tedavi yoluna gidilmelidir.

4.Sağlıklı kiloya ulaşın: Fazla kilolu ya da obezite hastası kadınların hamileliğinde diyabet, kalp hastalıkları gibi pek çok sorun yaşanabilir. Bu sorunlar hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle anne adaylarının gerekirse bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alıp, vücut kitle endekslerini normal düzeye getirmeleri gerekmektedir.

5.Genetik testi yaptırın: Hiç kimse genetik bir hastalık taşıyıcısı olup olmadığını test yapmadan bilemez. Bu konuyu doktor ile paylaşıp gereken genetik testlerin yaptırılması gebelik öncesinde alınacak önemli bir önlemdir.

6.Pap smear testi yaptırın: Gebelik öncesinde ya da sonrasında her kadının rutin jinekolojik muayenesinde yaptırması gereken pap smear testi, rahim ağzı kanseri gibi kanserlerin erken tanınmasında önem taşır. Test sonucunda bir sorun olmadığı belirlendikten sonrasında gebelik daha uygun olacaktır.

7.Psikolojik olarak hazır olun: Anne olmadan önce mutlaka psikolojik danışmanlık alınması fayda sağlamaktadır. Anne olmaya hazır olup olmadığınızı belirlemek için bir danışmandan yardım alınması sizi anneliğe de hazırlayacaktır.

Hamileliğe hazırlık dönemi ile ilgili merak ettiklerinizi Memorial Evde Sağlık “Hamileliğe Hazırlık Paketi” ile öğrenebilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Hamileliğe Hazır mısınız?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir