Erken Gebelik Testi Nedir?
Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken Gebelik Testi Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erken gebelik testinin ne olduğu ne zaman ve nasıl yapılması gerektiği, hamile olma ihtimali olan kadınlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. En etkili olan doğum kontrol yollarında bile hata payı vardır. Korunsanız dahi yumurtanın döllenmesi için bir sperm bile yetecektir. Böyle bir durumda, olası hamilelik durumunuz hakkında fikir sahibi olmak için erken gebelik testinden yardım alabilirsiniz. Erken gebelik testi nedir? nasıl ve ne zaman yapılmalıdır? Yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken gebelik testi, diğer evde yapabileceğiniz gebelik testlerinin çeşitlerinden biridir. Gebe olma ihtimali olan kadınlar tarafından kullanılır. Diğer gebelik testlerinden farklı olarak, kesinlikle regl döneminden önce yapmanız gerekir. Bu test gebeliği regl kanamanızdan beş gün öncesine kadar tahmin edebilir.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken Gebelik Testi Nedir?
Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken gebelik testleri, markasına göre farklılık gösterebilir. Yine de yaklaşık olarak yumurtlamadan 7 ila 10 gün sonrasında gebeliği teşhis edebilirler. Bu zaman, kanınızda yükselen gebelik hormonunun, böbreklerden süzülerek idrarınızda gebeliğin tespit edilecek seviyeye gelmesi için yeterli olacaktır. Beklenen regl gününden 4 gün öncesine ve hatta 5 güne kadar tespit edebileceğini iddia eden gebelik testleri vardır. Ancak unutmamalısınız ki, döllenme düşündüğünüz tarihten daha geç olabilir ve erken gebelik testlerindeki negatif sonuç her zaman kesin sonuç olmayabilir. Bunun yanında gebelik hormonu her kadında aynı düzeyde artış göstermeyebilir. Bu sebeple testinizin sonucu negatif çıkarsa 2-3 gün sonra tekrar test yapabilirsiniz.

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Tek kullanımlık olan gebelik testlerini eczaneden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Gebelik testini uygulamadan 1-2 saat öncesinde bol sıvı tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Aldığınız gebelik testinin kullanma kılavuzunda belirtildiği gibi idrarınızı test kitine doğru akıtın. Kılavuzda belirtilen idrar miktarına ve süreye dikkat etmelisiniz. Belirtilen süre boyunca beklemelisiniz. Testin sonuç kısmında tek çizgi görüyorsanız, sonuç negatiftir ve hamile olmadığınızı belirtir. Yine sonuç kısmında çift çizgi varsa, sonuç pozitiftir ve hamile olduğunuzu belirtir. Sonuç kısmında silik bir şekilde çift çizgi görüyorsanız buda hamile olduğunuzu belirtir. Eğer sonuç alanında hiçbir çizgi yoksa testi yanlış uygulamışsınızdır. Yeni bir gebelik testi alarak tekrarlayabilirsiniz. Ancak hamilelik durumunuzu netleştirmek için bir hastanede kan tahlili yaptırmayı ihmal etmeyin. Kesin sonucu kan tahlili verecektir.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Erken Gebelik Testi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir