Çatlatma İğnesi ile Hamile Kalan Var mı? 
Çatlatma İğnesi ile Hamile Kalan Var mı? 

Çatlatma İğnesi ile Hamile Kalan Var mı? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çatlatma iğnesi ile hamile kalan var mı? Sorusu anne olmak isteyen fakat doğal yollarla hamile kalamayan kadınlar tarafından araştırılmaktadır.  

Çatlatma iğnesi, hamile kalmakta zorlanan ve doğurganlık tedavisi gören kadınlara uygulanmaktadır. Yumurtaların çatlamaması, kısırlığa yol açan sebeplerin başında gelir. Bu durumu yaşayan kadınlara HCG hormonu enjekte edilerek yumurta kesesi çatlatılır ve gebelik için mevcut şartın artması sağlanır. 

Yumurtaları büyümeyen, çatlamayan, adeti düzensizliği yaşayan kadınlar için bazı testler yapıldıktan sonra yumurta büyütücü (klomen) haplara başlanır. Hap kullanımı sonrasında gerekli kadar büyüyen yumurtalara çatlatma iğnesi uygulanır.                   

Çatlatma iğnesi tedavisi için yumurta büyüklüklerinin 18-20mm boyutunda olması gerekmektedir. İğneyi olduktan 36 saat sonra yumurtalarda çatlama başlamaktadır. Bu yüzden doktorunuz muhtemelen size gün aşırı eşiniz ile ilişkiye girmeniz gerektiğini söyleyecektir. Gün aşırı ilişkiye girmek, sperm kalitesini koruyacak ve gebe kalma şansınızı artıracaktır.  

Yumurta çatlatma tedavisi 3-6 aya kadar uygulanır ve başarı oranı %15’tir. Başarı oranının düşük olmasına rağmen çatlatma iğnesi ile hamile kalanların sayısı oldukça fazladır.  

Çatlatma İğnesi ile Hamile Kalanların Yorumları 

Çatlatma İğnesi ile Hamile Kalan Var mı? 
Çatlatma İğnesi ile Hamile Kalan Var mı?
  • “Çatlatma iğnesi tedavisine başladığımda ilk iğne ile gebe kaldım çok şükür. Şu an oğluma 21+4 günlük hamileyim. İğne tedavisi yaptıran başka bir arkadaşımda olumlu sonuç aldı ve kız bebek bekliyor.”(Zerrin C.)
  • “15 Mart tarihinden itibaren günde ikiz kez Klomen aldım. 28 Nisan günü bir yumurtamın oluştuğunu doktorum söyledi. Çatlatma iğnesini vurulduktan 18 gün sonra doktora gittim ve o gün mutlu haberi aldım nihayet. Şu an gebeliğimin 6. haftasındayım.”(Derya K.)
  • “Çatlatma iğnesi tedavisi ile gebe kaldım. Hiç belirtim olmadığı için hamile kalamadığımı tedavinin başarısız olduğunu düşünüyordum ama şu an hamileliğimin 24. Haftasındayım.”(Ebru Y.)
  • “Ovitrelle çatlatma iğnesiyle ilk denemede gebe kaldım. 5 Ekim’de oğlumu kucağıma alacağım inşallah.”(Nermin S.)
  • “Ben de bu yöntemi denedikten sonra gebe kaldım. İlk başlarda günde iki kez olmak üzere, 5 gün boyunca Klomen kullandım. Doktor kontrolünde 3 tane yumurtam olduğunu öğrendik. Çatlatma iğnesi yaptırdıktan sonra 36 saat boyunca çok şiddetli sancılarım oldu. 4 gün boyunca her fırsatı değerlendirdik ve sürekli ilişkiye girdik şu an hamileyim.”(Ayşe Ş.)

Çatlatma İğnesi Vurulduktan Ne Kadar Sonra Hamilelik Belirtileri Ortaya Çıkar?

Çatlatma İğnesi ile Hamile Kalan Var mı? 
Çatlatma İğnesi ile Hamile Kalan Var mı?

Anne olmak için çatlatma tedavisi olan kadınların en merak ettikleri konulardan biri, çatlatma iğnesi enjeksiyonundan sonra ne zaman hamilelik testi yapmalıyım? sorusunun cevabı. Gebelik testi adet gecikmesi yaşandıktan sonra hemen yapılabilir. Bu sürede iğne olduktan 14 gün sonraya denk gelmektedir.  

Yumurta çatlatma iğnesinden 2 hafta sonra adet kanaması başlayabilir. Bu kanamanın kadınlar tarafından çok iyi izlenmesi gerekmektedir. Çünkü gebeliğe bağlı bir kanama da olabilir.  

 

Lütfen Oylayın
[Total: 2 Average: 4.5]

Çatlatma İğnesi ile Hamile Kalan Var mı? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir