En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisidir?
En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisidir?

En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisidir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En iyi doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapları görülür. Doğum kontrol hapları kadınlık hormonu (estrojen) ve yumurtlama hormonu (progestojen) içerirler. 21 gün boyunca hapı kullanan kadında yumurtlama durur. Buna ek olarak hap, rahim ağzı salgısını koyulaştırır ve spermin rahim içine girmesini azaltır. Ayrıca, rahim içini hamileliğe uygunsuz hale getirir. İlaç bırakıldığı zaman ilk ayda her şey eski haline döner ve hamile kalma şansı tekrar oluşur.

En iyi doğum kontrol yöntemi kadınların uyguladığı doğum kontrol yöntemleridir. Geri çekme ve prezervatif gibi erkeğin uyguladığı geleneksel doğum kontrol yöntemleri veya takvim yöntemi gibi yumurtlama gününü hesaplama yöntemlerinin riskleri oldukça fazladır. Kadınların aksatmadan doğum kontrol hapı kullanması ya da rahim içi araç şu an çok fazla kullanılan en iyi doğum kontrol yöntemleri olarak kabul ediliyor.

En İyi Doğum Kontrol Yöntemleri

En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisidir?
En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisidir?

İğneler

İğneler hormon içermektedir. Aylık ve 3 ayda bir olmak üzere iki çeşit iğne vardır. Hormonlar, iğne yapıldıktan sonra yavaş yavaş kana salınır. İğnelerde hap gibi yumurta oluşumunu engeller. Ayrıca rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin rahme ulaşmasını engeller.

Tüp Ligasyonu

Bu, kadınların hamileliği önlemek için kullanabilecekleri kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. En etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Tüp sadece yumurtalık ile rahim arasında bir köprü görevi gördüğü için tüp bağlanmasının hamileliği önlemekten başka bir etkisi yoktur.

Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapları hormonal dengeyi uygun şekilde ayarlayabilir ve kadınların yumurtlamasını engelleyebilir. Bu durumda sperm tarafından döllenecek bir yumurtanın oluşmasına yönelik bir durum bulunmadığından gebelik oluşmaz. En popüler doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bu hapların düzenli kullanımı %99 gibi yüksek bir doğum kontrol etkisine sahiptir.

Rahim İçi Araç (Spiral)

Rahim içi araç (spiral), esnek materyallerden yapılır. Spiral, rahim içine uzman doktorlar tarafından yerleştirilir. Rahim içi araç spermlerin kadının tüplerine ulaşmasına engel olur. Çıkarılma durumunda kadınlar yine hamile kalabilir. Daha öncesinde hiç hamile kalmamış kadınlar, eğer ki birden fazla kişiyle cinsel birliktelik yaşamıyorsa kullanabilirler. Lakin rahim içi araç yine de ilk seçenek olmamalıdır. Rahim içi araç, sağlık kuruluşlarında kadınlara yerleştirilir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisidir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir