İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir? 
İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir? 

İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İdrarda gebelik testi ilişkiden ne kadar sonra sonuç verir? sorusu anne olmak isteyen ya da hamilelik şüphesi olan kadınlar tarafından merak edilir. Hamilelik, erkek sperminin kadın yumurtalıklarından atılan yumurta hücrelerini döllemesi ile başlar. Bu andan 8. haftanın sonuna kadar olan dönemde bebeğe embriyo, 8. haftadan doğuma kadar olan dönemde ise bebeğe fetüs denir. Embriyo endometrium denilen rahim zarına girdikten sonra (döllenmeden 5-6 gün sonra) embriyoyu çevreleyen hücreler tarafından HCG adı verilen gebelik hormonu salgılanmaya başlar. Hamilelik testinin temeli bu hamilelik hormonunu tespit etmektir. 

Gebelik ilerledikçe kanda giderek artan ßHCG belirli bir eşiği geçtikten sonra idrarda görünmeye başlar ve idrarda gebelik testinin pozitif çıkmasını sağlar. İdrar testi gebelik tespit ettiğinde, yanlış olma olasılığı düşüktür ancak olmadığı tespit edildiğinde erken gebelik olasılığı göz önünde bulundurularak bir süre sonra test tekrarlanmalıdır. (İdrar testleri çok erken bir hamilelikte hamileliği göstermeyebilir.)  

İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir? 

İdrarda gebelik testi, cinsel ilişkiden hemen sonra sonuç veremez. Genel olarak, doğru sonuçlar vermek için testten önce menstrüasyonun döneminin birkaç gün gecikmesini beklemeniz gerekir. Çünkü idrarda gebelik testi, gebelik nedeniyle anne kanından idrara geçen HCG hormonunun sonucunun idrarda saptanması mantığına dayanır. Yumurtlamaya yakın cinsel ilişki ile hamilelik gerçekleşir. Hamilelik yumurtlama gününe yakın bir ilişkide gerçekleşse bile hamileliğin ilerleyip rahme yerleşmesi 6-10 gün sürer. Rahim içine girdikten sonra hamileliğin salgıladığı HCG hormonu anne kanına girebilir. Aslında hamilelik anne karnına yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve ardından annenin idrarına geçmesi birkaç gün sürebilir. Hormonunun annenin idrarına geçmesi için neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmuşsa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir. 

Bundan dolayı gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi görüldüğünde yapılmalıdır. Yapılan ilk testte sonuç pozitif çıkmazsa güvenilirliği arttırmak açısından 1 hafta sonra idrarda gebelik testi tekrarlanmalıdır. Bu şekilde ilk testte %90 olan test güvenilirliği ikinci test yapılırsa %95’lere kadar çıkar. 

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır? 

İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir? 
İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir?

İdrarda gebelik testi, eczane veya sağlık merkezinden edinmesi ile evde kolayca yapılabilir. Her gebelik testinin kendi amacı veya işlevi olabileceğinden kullanım talimatları çok dikkatli bir şekilde okunmalıdır. İdrar gebelik testi için en iyi idrar örneği orta bölüm idrarıdır. Başka bir deyişle, az miktarda idrar yapıldıktan sonra idrar numunesi alınmalıdır.  

İdrar testi genellikle 3 pencereden oluşur. Pencerelerden birine idrar damlar ve test diğer pencerelerdeki sonuçlara göre yorumlanır. Pencerelerden birinde verilen sonuç, testin doğru yürütülüp yürütülmediğine bağlıdır. Kontrol penceresi budur. Diğer pencere ise testte negatif veya pozitif sonuçların verildiği penceredir. Test sonucu pozitif ise pencerede çift çizgi, negatif ise tek çizgi göreceksiniz. Pencerede çıkan çizginin açık ya da koyu olması sonucun değişmesini sağlamaz. Açık ya da koyu renk olarak beliren çizgilerde de sonuç pozitiftir. Eğer çizginin biri net diğeri silik çıkmışsa hamileliğin şüpheli olduğu yorumlanır bu yüzden birkaçç gün geçtikten sonra idrarda gebelik testi yenilenmelidir. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir